І.О. Огінова

Дніпропетровський державний університет

Активність кореневих меристем кукурудзи в умовах

агрофітоценозу

Чутливість ростових процесів кукурудзи до екзогенних факторів значною мірою зумовлюється активністю меристематичних тканин, тобто ін­­­тенсивністю поділу клітин у домінуючих регуляторних центрах рослинного організму. Дослідження цих процесів проводилося протягом дев’яти років в умовах польових експериментів із використанням різних доз гербіцидів (21 діюча речовина), які вносили на фоні полицевої та безполицевої оранки. Визначали динаміку розподілу клітин за періодами інтерфази, мітотичний індекс і рівень соматичних мутацій. Всі одержані результати обробляли статистично з рівнем надійності 95%.

Внаслідок проведеної роботи було встановлено, що антропогенні фактори суттєво зменшують мітотичний індекс і сприяють зростанню рівня хромосомних аберацій, причому ця тенденція зберігається в часі. Ситуація дещо погіршується під час посухи, коли мітотичний індекс на тлі гербіцидів знижується ще більше; особливо це стосується високих доз хімічних засобів боротьби з бур’янами. При цьому реалізуються дві стратегії: загальне зменшення про­­­ліферації (наприклад, на тлі примекстри) та певне збільшення мітотичного індексу, яке відбувається одночасно із накопиченням клітин у метафазі (наприклад, на фоні атразину), що може свідчити про виникнення метафазного блоку. Зупинка поділу в метафазі збігається із ростом рівня сома­­­тичних мутацій, котрі реєструються як розсіяні метафази, мости в анафазах і телофазах. Несприятливі зовнішні умови (посуха, гербіциди) провокували їх зростання на 20-50%, а в окремих випадках, коли гербіциди застосовували досить довго (сьомий - восьмий роки), – у 2-7 разів. Такі порушення унікальних клітинних структур у домінуючих центрах рослинного організму можуть викликати різно­­­манітні відмови цієї біологічної складної системи. У звичайних умовах розвитку патологічних процесів перешкоджає добре збалансована система репарації, котра базується на гетерогенності меристем. Ця стратегія забезпечення надійності функціонування провідних регуляторних центрів на тлі гербіцидів реалізується таким чином: найбільш чутливими до них є ранні етапи розвитку, коли мітотичний індекс та рівень сомати­­­чних мутацій досягають своїх екстремальних значень. Якщо кліматич­­­ні умови сприятливі, а гербіциди використовуються недовго, то вже на стадії 3-4 листків у кукурудзи спостерігається певна нормалі­­­зація поділу клітин.

Посушливі роки характеризуються деяким запізненням у розгор­­­танні репараційних процесів, що, скоріш за все, пов'язане із до­­­датковим кліматичним стресом. Тривале використання хімічних засобів боротьби із бур'­­­янами спричинює неспроможність репараційних систем запобігти пош­­­кодженню меристематичних тканин, внаслідок чого мітотичний індекс та кількість соматичних мутацій на гербіцидному тлі не досягають рівня пози­­­тивного контролю.

Інший тип стійкості кореневих меристем у екстремальних умо­­­вах спостерігається на тлі фізіологічно активних гумусових речо­­­вин,  які відзначаються  великою адсорбційною здатністю і не дозволяють хімічним засобам боротьби з бур’янами пошкоджувати меристематичні клітини.

Таким чином, цитологічні реакції рослин, спрямовані на онто­­­генетичну адаптацію у стресових умовах АФЦ, забезпечуються функ­­­ціонуванням двох різних стратегій: репарація та недопущення пош­­­коджень. В обох випадках екзогенні фізіологічно активні гу­­­мусові сполуки здатні захистити культурні рослини від шкідливого впливу з боку гербіцидів.

Одночасно на тлі гербіцидів спостерігається і зниження кількості ДНК в інтерфазних ядрах клітин кореневих меристем. При цьому в залежності від діючої речовини може реалізуватися два варіанти. А саме, зростання кількості ДНК, спричинене атразином, може зумовлюватися накопиченням клітин у G2-періоді. Максимальна доза гербіциду супроводжується зменшенням числа клітин у S-періоді і накопиченням їх у G2-періоді. Оскільки при цьому зменшується мітотич­­­ний індекс і майже вдвічі зростає число патологічних фігур мітозу, то можна говорити про те, що хімічний стрес, досягнувши певного рівня, здатен вивести із ладу репаративні системи меристематичних клітин.

Інший шлях онтогенетичної адаптації кореневих меристем куку­­­рудзи до гербіцидів полягає у блокуванні активності ДНК, як то за­­­фіксовано для примекстри. Переважна більшість клітин концентру­­­ється у G1-періоді, коли їх чутливість до несприятливих умов набагато менша. Уповільнене проходження клітиною S-періоду спричинює зниження ефективності роботи репаративних систем. Як наслідок, відбувається загальне гальмування поділу клітин із паралельним зростанням (3,0-7,5 разів) рівня сома­­­тичних мутацій.

 Таким чином, адаптивні процеси генетичного матеріалу меристе­­­матичних тканин кореню кукурудзи розгортаються залежно від специ­­­фічних умов середовища у двох основних напрямках: переборювання стресу (регулюється кількістю клітин у G2-періоді інтерфази) та уникання його (накопичення клітин у G1-періоді). Їх ефективність суттєво модифікується антропогенними факторами і в залежності від природи цих впливів може відбуватися у різних напрямках. Зокрема, неадекватно добрані агротехнічні заходи можуть виявитися додатковими стресогенами, погіршуючи стан кукурудзи, а фізіологічно активні гумусові речовини здатні суттєво підвищити адаптивні можливості культурних рослин.