Біологічні науки/4. Ресурсоведение и интродукция растений

Проф., д.б.н. Бессонова В.П., Войт Г.А.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВКОРІНЕННЯ ДЕЯКИХ ВИДІВ ТА ФОРМ ЖИВЦІВ ЯЛІВЦІВ

 

Актуальність теми. Рід ялівець має велике різноманіття видів та форм, невимогливих до місць зростання, легких у догляді та з високою декоративністю, що дозволяє використовувати їх для композиційних рішень при благоустрою озеленюваних територій. Велике їх санітарно-гігієнічне і лікувально-профілактичне значення.

Ялівець – цінна декоративна культура, яку необхідно ширше використовувати в озелененні міст. Тому актуальною є розробка технології вирощування даної культури в певних географічних зонах. Особливо це важливо для південного сходу України, де асортимет ялівців, що використовується в озелененні міст, та доля даної культури від загальної кількості рослин в зелених зонах, досить обмежені.

Однією з найважливіших ланок збільшення садивного матеріалу цих інтродукованих видів є розробка і покращення способів їх вегетативного розмноження. Крім того, відомо, що вегетативне розмноження хвойних розроблене на порядок слабше, ніж у інших груп рослин.

Метою даної роботи є порівняльна характеристика вкорінення видів та форм ялівцю.

Матеріал і методи. Як об’єкти дослідження використовували ялівець лусковий (Juniperus squamata L.) ф. Blue compactта Blue carpet’, ялівець горизонтальний (Juniperus horizontalis L.) ‘Prince of Wales’, ялівець козацький (Juniperus sabina L.) Nana. Живцювання проводили 25 лютого. Живці висаджували у спеціальні касети, які дезинфікували перед заповненням субстратом. Як субстрат використовували суміш піску та торфу у співвідношенні 1:1. Досліди проводили у трьох повторностях по 50 живців у кожному варіанті.

Морфометричні виміри здійснювали за загально прийнятими методиками. Проводили статистичну обробку отриманих результатів.

Результати експерименту. Відсоток вкорінення залежить не тільки від виду, але й форми. Так різниця у кількості вкорінених живців у двох форм ялівцю лускового більша, ніж між різними видами (рис.1).За порівняльний стандарт використовували дані отримані для ялівцю лускового Blue carpet, який характеризується найнижчими значеннями за всіма показниками. Найвищий відсоток вкорінених живців притаманний ялівцю лусковому Blue compact. Ця величина становить 130 % до стандарту (рис. 1).

                   1         2      3       4                                1        2       3        4

Види ялівцю

1 – ялівець лусковий Blue compact

2 – ялівець лусковий Blue carpet(стандарт)

3 – ялівець горизонтальний Prince of Wales

4ялівець козацький Nana

Рис. 1. Вкорінення та кількість коренів живців ялівцю різних видів та форм, % до стандарту

 

У ялівців горизонтального Prince of Wales та козацького Nana вкорінилося 60 % та 50 % живців, що перебільшує на 20 % і 10 % значення стандарту. Найраніше перші корені почали з’являтися в ялівцю козацького Nana на 29 добу, пізніше початок процесу коренеутворення спостерігався у ялівцю горизонтального Prince of Wales – на 36 добу та ялівцю лускового Blue compact – на 45 добу. Найпізніше срок появи перших коренів відбувся у ялівцю лускового Blue carpet – 53 доба.

Досліджувані види і форми відрізняються і за середнім числом утворених на них коренів. Найбільша кількість яких відмічена на живцях у ялівцю лускового Blue compact. Їх число на живець складає 214,3 % до стандарту. Найменша їх кількість утворилася у ялівцю горизонтального (Prince of Wales)– 139,3 % до стандарту (рис. 1).

Середня довжина коренів на живцях ялівцю лускового Blue compact та горизонтального Prince of Wales дуже близька. В той час як у ялівцю козацького Nana ця величина найбільша. Вона у 2 рази більша, ніж у ялівця лускового Blue carpet (рис.2).

                        1        2       3       4                          1       2       3      4          

Види ялівцю

1 – ялівець лусковий Blue compact

2 – ялівець лусковий Blue carpet(стандарт)

3 – ялівець горизонтальний Prince of Wales

4ялівець козацький Nana

Рис. 2. Середня довжина кореневої системи і кореня живців ялівцю різних видів та форм, % до стандарту

 

Спостерігали суттєву різницю і у розвитку кореневої системи. Найбільш розвиненою вона виявилась у ялівцю козацького Nana – 329,6 % до стандарту. У ялівців горизонтального Prince of Wales та лускового Blue compact ці величини складають 167,1 та 257,1 % відповідно (рис. 2).

Висновок. Найбільший відсоток вкорінених живців спостерігається у ялівцю лускового формаBlue compact, але найбільш розвинена коренева система та найраніші строки коренеутворення характерні для ялівцю козацького Nana