УДК 658. 386                                                               Р. Л. Капченко

Кіровоградський національний технічний університет

СЦЕНАРІЙ ШАНСІВ ЗАЙНЯТОСТІ У АР крим

Необхідність забезпечення продуктивної зайнятості та збалансованого розвитку ринку праці вимагає зосередження уваги місцевих органів виконавчої влади на: формуванні гнучкої системи робочих місць з урахуванням пріоритетів розвитку господарського комплексу; сприянні створенню малих та середніх підприємств (насамперед у харчовій і легкій, нафтохімічній промисловості, курортному господарстві); поширенні гнучких форм та нетрадиційних видів зайнятості; узгодженні діяльності з професійної орієнтації, підготовки та перепідготовки кадрів у закладах освіти усіх форм власності з потребами суб'єктів господарювання (кількість осіб, які щорічно проходитимуть професійну підготовку, у 2010 р. доцільно довести до 8,0-8,5 тис. осіб); підвищення продуктивності використання науково-технічного потенціалу (насамперед щодо досліджень і розробок, які визначають специфіку області – використання сировинних ресурсів, видобуток та переробка нафти й газу, енергозабезпечення), підвищення ефективності функціонування екологічної зони “Сиваш” та спеціальної економічної зони “Порт Крим”, територій пріоритетного розвитку із спеціальним режимом інвестиційної діяльності.

Стратегія забезпечення ефективного функціонування трудового потенціалу автономної республіки передбачає: створення щорічно не менше як 0,5–0,6 тис. нових робочих місць, насамперед в переробній промисловості, будівництві, оптовій і роздрібній торгівлі (у тому числі за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття); покращення доступності системи професійної підготовки, підвищення кваліфікації й перепідготовки кадрів, орієнтованої на відстеження (за допомогою моніторингу) та задоволення потреб регіонального ринку праці.

Заходи щодо підтримки підприємницької діяльності та розвитку гнучких форм зайнятості включають: створення бази даних стосовно інвестиційних проектів малих та середніх підприємств; створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів із заготівлі, переробки та збуту сільськогосподарської продукції, розширення системи обслуговування населення на селі; збільшення обсягів навчання та фінансової підтримки безробітних, які бажають вести мікро- та сімейний бізнес, сприяння самозайнятості та підприємницькій активності населення (чисельність безробітних, які щорічно повинні отримувати одноразову допомогу для організації підприємницької діяльності, не менше як 1,0 тис. осіб); залучення іноземних інвестицій та валютних коштів для розвитку підприємництва у виробничій сфері; податкове та фінансово-кредитне стимулювання підприємств й організацій усіх форм власності, які впроваджують новітні технології, диверсифікують виробництво на користь споживчого ринку, зберігають сталу чисельність та забезпечують підвищення кваліфікації кадрів; покращення умов роботи приватних підприємців (зокрема шляхом подальшої реконструкції речових ринків), які самостійно створюють робочі місця і сплачують податки, забезпечуючи формування конкурентного середовища у сфері торгівлі.

З метою розв’язання інших проблем зайнятості населення автономії передбачається здійснити такі заходи: активно сприяти прискоренню вирішення питань щодо відновлення і стабілізації обсягів виробництва республіканських підприємств, які є містоутворюючими; забезпечити подальший розвиток малого бізнесу, у тому числі у сфері торгівлі, побуту, курортного обслуговування; реклами, ремонту побутової техніки тощо; розширити сферу туризму і його інфраструктуру в районах, де зосереджені рекреаційні ресурси; визначити перелік трудонадлишкових територій (населених пунктів), де за рахунок державного та місцевого бюджетів доцільно запроваджувати пільговий режим інвестування й кредитування процесу створення нових продуктивних робочих місць; активізувати роботу мобільних консультативних пунктів сприяння розвитку підприємницькій діяльності в сільській місцевості.

Необхідно відмітити, що для реалізації вищезазначених заходів впродовж 2004–2009 рр. активно проводилася робота зі збільшення місткості ринку праці шляхом створення нових робочих місць, насамперед у недержавному секторі економіки та галузях основної спеціалізації (наукомістких промислових виробництвах, соціальній сфері тощо), а також з оптимізації структури зайнятості згідно з вимогами структурної модернізації господарського комплексу. Тому, наступним етапом (2010–2015 рр.) виконання заходів має бути створення підґрунтя для забезпечення раціональної та збалансованої зайнятості населення відповідно до кон'юнктури ринку праці та пріоритетів (у тому числі соціальних) розвитку економіки АРК в цілому, та матеріально-виробничої сфери зокрема.

Реалізація вищевказаних заходів (за сценарієм шансів) дозволить: стабілізувати сферу зайнятості населення; оптимізувати структуру зайнятості в напрямі зростання питомої ваги зайнятих у промисловості, будівництві, сфері послуг, галузях соціально-культурної сфери, ринкової інфраструктури; покращити соціальний захист незайнятого населення шляхом розширення масштабів виконання відповідних соціальних програм; збільшити чисельність зайнятих у приватнопідприємницькому секторі економіки.

Реалізація стратегії за сценарієм шансів, безперечно, позитивно вплине на якісні характеристики зайнятості. Проте, структурна модернізація економіки, вивільнення надлишкової робочої сили можуть спричинити певне зростання обсягів безробіття, перш за все структурного. Тому, вкрай важливо забезпечити соціальний захист тієї частини населення, яка внаслідок економічних перетворень може залишитися без роботи.

Література

1.     Заяць Т.А. Відтворення робочої сили України: регіональні проблеми / Тетяна Анатоліївна Заяць. – К.: РВПС України НАН України, 1996. – 100 с.

2.     Соціально-трудовий потенціал: теорія і практика / М.І. Долішний, С.М. Злупко, С.І. Бандур та ін. – Ч.1. – Київ, 1994. – С. 39, 42, 144.

3.     Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Автономної Республіки Крим на період до 2015 року. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – 195 с.