Економічні науки/10. Економіка підприємства

д.е.н., Череп А.В.

Запорізький національний університет

 

ФУНКЦІЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ФРАНЧАЙЗЕРА

 

Вважаємо, що така структура в організації франчайзера повинна взяти на себе ряд функцій:

1. Маркетингова підтримка (маркетингова політика, рекламний бюджет, оптимізація асортименту).

Маркетинг для франчайзера і франчайзі найчастіше загальний. При цьому маркетингову стратегію розробляє франчайзер, а франчайзі сплачують відрахування в рекламний бюджет, рідко беручи участь в обговоренні маркетингової стратегії франчайзингової мережі.

Ми вважаємо,що це неправильно: франчайзі може підказати масу цікавих ідей, які непомітні франчайзеру. Щоб не втратити жодної пропозиції, але і не відволікати маркетингову службу невідповідними бізнес - ідеями, всі пропозиції франчайзі повинні надходити в одну службу, а потім в ній проходити первинний аналіз та відбір найефективніших. Роль такої служби може грати служба підтримки франчайзі. Відібрані пропозиції надійдуть у маркетингову службу для подальшого аналізу.

2. Контроль над роботою франчайзі.

Після первинного навчання, франчайзі потрібен регулярний контроль за його діяльністю з боку франчайзера. І справа тут не в недовірі, а у перевірці відповідності його стратегії, стандартам обслуговування, порушення яких погіршить сприйняття клієнтами бренду в цілому. Франчайзер усвідомлює необхідність здійснення контролю, але перед незрозуміло хто і коли буде цим займатися. Створення  служби  підтримки  франчайзі  має вирішити цю проблему і

здійснювати контроль над роботою усіх франчайзі.

Так, представники служби можуть раз на місяць або квартал здійснювати перевірки франчайзі. Залежно від розмірів мережі, вони можуть бути вибірковими, або всеосяжними.

Перевірки пропонуємо проводити на підставі кількох вибраних показників, щоб прихід представників франчайзера не асоціювався з масштабами податкової або аудиторської перевірки. Перелік показників визначається індивідуально кожним франчайзером, залежно від особливостей його діяльності. Залежно від стратегії франчайзера, він може зробити акцент на той чи інший показник ефективності діяльності франчайзі.

Не рекомендується вибирати тільки одну групу показників (наприклад, тільки фінансові показники або тільки показники якості). Важливо дотримуватися принципу збалансованості: тільки так можна контролювати франчайзі. Завжди треба врівноважувати фінансові показники з якісними, а також показниками розвитку, щоб не допустити ситуації, коли франчайзі буде стурбований тільки прибутком, але не розвитком мережі.

Показники повинні контролювати і одночасно мотивувати франчайзі на ефективну роботу в рамках мережі - ось в чому завдання франчайзера.

Після визначення показників франчайзі, якого перевіряє комісія, віддає ці дані в службу підтримки франчайзі, у якій вони звіряються з нормами і щомісяця готується звіт про якість роботи франчайзі для керівництва підприємства франчайзера.

3. Навчання.

Служба підтримки франчайзі водночас з контролем якості роботи повинна забезпечувати постійне навчання франчайзі. Якщо франчайзер вводить нову продукцію, змінює підходи в роботі з клієнтами тощо. Хтось повинен доводити до відома франчайзі такі зміни, а також навчати їх.

Для таких  цілей  служба підтримки повинна своїми силами, силами внутріш-

ніх фахівців,  або  із  залученням  зовнішніх тренерів підвищувати кваліфікацію франчайзі.

4. Інформаційна взаємодія (претензії франчайзі, питання франчайзі).

Інформаційний обмін між франчайзером і франчайзі не повинен бути одностороннім, або прив'язаним лише до одного - двох аспектів діяльності мережі. Адже у франчайзі можуть виникати питання до франчайзера, причому самого різного роду: по переданій у франчайзинговому пакеті методиці; з досвіду франчайзера стосовно тієї чи іншої ситуації; з підвищення та оцінки ефективності роботи франчайзі тощо.

Вони можуть надходити до служби підтримки, а звідти – переадресовуватися, при необхідності, до експерта в тому чи іншому питанні. У такому випадку вони не загубляться і дійдуть до адресата.

5. Контроль за колишніми франчайзі.

Багато франчайзі після закінчення або розірвання договору франчайзингу займаються тим же самим видом бізнесу, що й раніше, використовуючи отримані навички та досвід, а також співпрацюють з набутими за роки здійснення франчайзингової діяльності клієнтами та постачальниками (якщо контракт дозволяв самостійний вибір постачальників для частини товарів, робіт, послуг ). Найчастіше це відбувається у сфері торгівлі, де не потрібно придбання дорогого обладнання і здійснення великих капітальних вкладень в розвиток підприємства.

Таким чином, несумлінні колишні франчайзі продовжують використовувати переваги франчайзингу безкоштовно, не сплачуючи роялті. Такі прецеденти необхідно припиняти не тільки для відновлення справедливості, але і для збереження статусу бренду.