Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

К.э.н., доцент Шипунова О.В.

Государственное высшее учебное заведение «Украинская академия банковского дела Национального банка Украины», Украина

 

Технічні та економічні вимоги до інформаційних систем

 

Керівник підприємства повинен мати необхідну інформацію про реальне положення справ в організації. Звичайно до такої інформації відносяться самі «проблемні» місця; неконтрольовані дії персоналу, втрати від недостатньо оперативного реагування на зміну ситуації всередині і зовні підприємства (зміна попиту, наявність значного рівня товарно-матеріальних запасів, несвоєчасна інформація про фінансові операції), проблеми з організацією бухгалтерського обліку і багато інших.

Кількість варіантів вибору інформаційної системи автоматизації управління підприємством, яку доцільно розглядати паралельно, визначається у кожному конкретному випадку дуже великим числом чинників, щоб можна було говорити про якісь рекомендації загального характеру.

Основним критерієм, яким слід керуватися при виборі інформаційної системи, повинен бути критерій задоволення потреб бізнесу підприємства.

При виборі інформаційної системи потреби бізнесу повинні бути конвертовані в технічні і економічні вимоги до інформаційної системи, сформульовані у відповідних термінах:

·        функціональні можливості,

·        сукупна вартість володіння,

·        перспективи розвитку, підтримки і інтеграції,

·        технічні характеристики.

         Під функціональними можливостями слід розуміти відповідність автоматизованої системи тим основним бізнес-функціям, які існують або плануються до упровадження в організації:

       якщо метою організації є мінімізація фінансових втрат за рахунок оптимізації і спрощення бухгалтерського обліку, то вибрана система повинна забезпечувати автоматизацію процесу ведення бухгалтерського обліку;

       якщо вимагається досягти конкурентної переваги за рахунок скорочення термінів розробки нових видів продукції, то одне з рішень може полягати у виборі системи (САПР –система автоматизації проектних робіт).

Стратегія розвитку бізнесу і контекстний опис бізнесу повинні міститися в стратегічному плані автоматизації підприємства.

Опис існуючих бізнес-процесів і інформаційних потоків підприємства, його організаційної структури і прийнятих технологій робіт дозволяє визначити, чи можна здійснити зміни в організації після впровадження даної інформаційної системи і наскільки легко це може бути зроблено.

Під сукупною вартістю володіння розуміється сума прямих і непрямих витрат, які несе власник системи за період життєвого циклу останньої. При виборі нової інформаційної системи необхідно оцінити сукупну вартість володіння для кожного пропонованого варіанту і витрати, які повинні включати:

·       час життя існуючої на підприємстві системи;

·       час проектування нової системи;

·       час на закупівлю і упровадження елементів нової системи;

·       термін повернення 90% вкладених інвестицій за рахунок прибутку від експлуатації цієї системи.

Всі витрати на створення інформаційної системи повинні оцінюватися як частина інвестицій. Ці разові витрати можуть включати такі складові, як проектування системи, програмування, тестування системи, ревізія системи, придбання устаткування, розробка і зміна керівництва, навчання і пересування у зв'язку з установкою, тестуванням і паралельним запуском системи.

Перспективи розвитку і підтримки в основному визначаються постачальником рішення і тим комплексом стандартів, який закладений в систему і її компоненти.

Стійкість постачальника рішення і постачальників окремих компонентів визначається в першу чергу часом існування їх на ринку і часткою ринку, яку вони займають. Важливим чинником є форма, в якій існують на ринку: наявність мережі сертифікованих центрів технічної підтримки, авторизованих учбових центрів, «гарячих ліній для консультацій».

До технічних характеристик системи відносяться наступні:

·        архітектура системи;

·        масштабованість;

·        надійність, особливо в частині виконання критичних бізнес додатків;

·        здатність до відновлення при збоях устаткування;

·        наявність засобів архівації і резервного копіювання даних;

·        засоби захисту від навмисних і ненавмисних технічних нападів.

Технічні характеристики впливають на такі параметри системи, як можливість нарощування при необхідності функціональних можливостей і збільшення кількості користувачів.

Розглянемо інші можливі вимоги до інформаційної системи.

Пошук інформації і зручність роботи користувачів. Простота і зручність роботи іноді можуть виявитися вирішальним чинником при виборі системи, особливо якщо порівнюється декілька практично аналогічних програмних продуктів. Крім того, даний критерій побічно свідчить про кваліфікацію компанії-розробника.

Гнучкість системи є важливим критерієм її вибору в тому випадку, якщо підприємство не збирається стояти на місці, тобто якщо воно планує розвиватися, удосконалювати свою діяльність або просто функціонує в умовах постійної зміни зовнішніх умов (наприклад, вітчизняного законодавства). Відсутність гнучкості у системи приводить до необхідності постійного залучення дорогих фахівців фірми-розробника або компанії-інтегратора для настройки системи автоматизації управління підприємством під змінні потреби діяльності. Таке положення може звести нанівець весь фінансовий ефект від упровадження системи.

Про легкість впровадження має сенс говорити в тому випадку, якщо підприємство жорстко обмежено в кінцевих термінах і силах, необхідних для приведення системи в робочий стан. Проте забувати про цей критерій у жодному випадку не можна, інакше упровадження автоматизованої системи ризикує перетворитися на нескінченний процес.

Кількість впроваджень системи  є серйозним аргументом, який допомагає прийняти остаточне рішення при виборі системи автоматизації. Так, якщо система не привернула уваги жодного з підприємств (а бажано, щоб вона була упроваджена на підприємстві аналогічного профілю), це повинне принаймні насторожити. А якщо система упроваджена, то спілкування з персоналом організації, в якої вона успішно експлуатується, дозволить уникнути можливих помилок.

Визначаючим критерієм є функціональна повнота, тобто частка можливостей системи, що використовуються клієнтом, за витрачені їм гроші.

Вибір системи, яка володіє обмеженим набором можливостей, приведе до того, що підприємство через деякий час буде вимушено затрачувати набагато великі зусилля на рішення частини проблем, що залишилася. Тому єдиним правильним виходом з даної ситуації є розгляд функціональних можливостей систем автоматизації управління підприємством в світлі прийнятої стратегії організації і, зокрема, стратегії автоматизації.

При виборі інформаційної системи необхідно бути готовим до проведення реорганізації підприємства, що зв'язано з додатковими витратами часу і засобів. Успіх реорганізації в першу чергу визначається позицією керівництва.

Вибір системи автоматизації управління підприємством — це непроста задача, складність якої може зростати із зростанням масштабів підприємства, і здійснювати його повинні кваліфіковані фахівці відповідно до реальних потреб підприємства.

 

Список літератури:

1.     Баронов В.В. Методы построения систем управления [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.economics.ru.  - Назва з домашньої сторінки Інтернету.

2.     Маклаков С.В. Создание информационных систем с AllFusion Modeling Suite [Текст] : научное издание / С.В. Маклаков– М.: ДИАЛОГ-МИФИ, 2005. –  432 c.  ISBN 5-86404-181-5.

3.     Мельник Л.Г. Экономика информации и информационные системы предприятия [Текст] : Учебное пособие / Л.Г.Мельник, С.Н.Ильяшенко, В.А.Касьяненко.  – Сумы : Университетская книга, 2004. –400c. – ISBN 966-680-119-1.

4.     Нетреба І.О. Роль інформаційних систем управління в підвищенні конкурентоспроможності вітчизняних підприємств [Текст] : / І.О.Нетреба // Формування ринкових відносин в Україні (укр.). –  2006. –  № 1.   C.89-93.

5.     Шквір В.Д. Інформаційні системи і технології в обліку [Текст] : навч. посіб. / В.Д. Шквір, А.Г. Загородній, О.С. Височан. – К.: Знання, 2007. - 439с.