Экономические науки/10. Экономика предприятия

К.е.н. Томчук  Олена Феліксівна, Ломачинська Ірина Василівна

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Аналітична оцінка фінансового стану

                                                      

Адекватна оцінка фінансового стану, залучення і високоефективне використання фінансових ресурсів в умовах нестабільного становища України є однією з основних проблем більшості вітчизняних підприємств, що обумовлює актуальність досліджень у цьому напрямку [3].

Фінансовий стан підприємства – це показник його фінансової конкурентоспроможності, тобто кредитоспроможності, платоспроможності, виконання зобов’язань перед державою та іншими підприємствами. Фінансовий стан підприємства – це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів. Фінансовий стан треба систематично й всебічно оцінювати з використанням різних методів аналізу.

Аналіз фінансового стану підприємства створює необхідну інформаційну базу для планування фінансових потоків, для прийняття управлінських рішень на підприємстві. Основною метою фінансового аналізу  являється одержання інформативних параметрів, що дають об’єктивну і точну картину фінансового стану підприємства, його прибутків і збитків, змін у структурі активів і пасивів, у розрахунках з дебіторами та кредиторами. Фінансовий аналіз – це складова аналітичного економічного дослідження щодо вивчення рівня, змін і динаміки фінансових показників у їх взаємозв’язку з метою прийняття ефективних управлінських рішень для забезпечення стійкого фінансового стану підприємства, його сталого економічного розвитку [ 2 ].

Метою аналізу, тобто оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів зростання рентабельності виробництва та зміцнення комерційного розрахунку як основи стабільної роботи підприємства й виконання ним зобов'язань перед бюджетом, банком та іншими установами.

Рівень обробки інформації при фінансовому аналізі може бути різним: з використанням програмних засобів або вручну. Для оцінки фінансового стану підприємства використовують такі програми, як Фінансист, Cash Flow, Финанализ та інші[1]. Програма Фінансист має широкі можливості, зручний інтерфейс та доступність.

Одним з найважливіших показників фінансового стану є ліквідність, яка дозволяє перевірити синхронність надходження фінансових ресурсів, тобто здатність підприємства розрахуватися за зобов’язаннями власним майном у визначені періоди часу. Аналіз ліквідності підприємства передбачає два етапи: складання балансу ліквідності та розрахунок і аналіз основних показників ліквідності.

Аналіз фінансового стану підприємства має три основні цілі:

- перша – оцінити минулу фінансову діяльність підприємства;

-друга – підготувати інформацію, необхідну для прогнозування майбутньої діяльності підприємства;

- третя – порівняти показники діяльності підприємства з показниками інших підприємств галузі.

За допомогою чітко організованого аналізу можна вчасно відстежити погіршення фінансового стану підприємства, коли поряд із показниками стабільності фінансового стану з'являються показники, що характеризують негативні тенденції у виробничій та господарській діяльності, які можуть призвести до банкрутства. Тому одним з основних завдань аналізу фінансового стану є оцінка прибутковості підприємства у співвідношенні з ризиком акціонерів, які вкладають у нього гроші

За аналізу фінансового стану  використовуються такі його види, як:  аналіз горизонтальних відсоткових змін, який характеризує зміни окремих статей фінансової звітності за кілька періодів (років, кварталів, місяців);  аналіз вертикальних відсоткових змін характеризує співвідношення статей фінансової звітності стосовно вибраної однієї статті (обсяг продажів, валюта балансу); порівняльний аналіз – співвідношення окремих показників підприємства і показників інших аналогічних підприємств або середньогалузевих показників; аналіз коефіцієнтів ґрунтується на розрахунку окремих співвідношень показників і його використовують для дослідження взаємозв'язку між компонентами фінансової звітності.

      Сучасна теорія і практика пропонує багато методик, завдяки яким можна проаналізувати фінансовий стан підприємства. Їх можна представити у вигляді двох основних напрямків дослідження: деталізованого та комплексного фінансового аналізу [3].

Існують також внутрішні і зовнішні аналізи фінансового стану підприємства. Суть внутрішнього аналізу полягає в тому, що його здійснюють для потреб керування підприємством, зовнішній аналіз здійснюють інвестори, постачальники матеріальних і фінансових ресурсів.

Список використаних джерел:

 

1.                  http://bookz.com.ua/10/0007.htm.

2.                 Цал-Цалко Ю.С. Фінансовий аналіз: Підручник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 566 с.

3.                 Шифріна Н.І. Научно-технический сборник №87,2009. – С.251-258.