Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

 

Організація інформаційно-методичного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств

 

Вступ. В сучасних умовах економіки України удосконалення процедури оцінювання інвестиційної привабливості підприємств набуває особливого значення. Це стосується визначення найпривабливіших об’єктів із початкової сукупності.

Теоретичне опрацювання та уточнення рекомендацій з визначення інвестиційної привабливості дозволяє подолати громіздкий характер аналізу і надає можливість отримання високоякісних інвестиційних рішень.

Мета дослідження. Метою нашого дослідження є пошук шляхів вдосконалення процедури оцінки інвестиційної привабливості підприємства та організації його інформаційно-методичного забезпечення.

Постановка проблеми. Основна задача оцінки інвестиційної привабливості підприємств полягає у визначенні ряду критеріїв доцільності капіталовкладень. Кількість критеріїв залежно від етапу проведення досліджень може бути різною. В опублікованій останнім часом вітчизняній та зарубіжній літературі пропонується близько 50 критеріїв для оцінки діяльності підприємств. Але використання всіх запропонованих критеріїв та показників не завжди є доцільним при прийнятті інвестиційних рішень і проведенні внутрішнього інвестування.

Методи аналізу інвестиційної привабливості підприємств, наведені у нормативних документах, а також запропоновані вітчизняними та іноземними науковцями, орієнтовані, переважно, на здійснення процедур фінансового аналізу і не передбачають виконання процедур визначення критеріїв інвестиційної привабливості. На сьогодні, не існує єдиних організаційних  та методологічних підходів до здійснення аналітичних процедур оцінки інвестиційної привабливості підприємств. Недостатньо приділяється увага з боку науковців, питанням обґрунтування інвестиційної привабливості об’єктів з метою прийняття і підтримки управлінських рішень у сфері інвестування.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Важлива роль у галузі теоретичного обґрунтування інвестиційної привабливості підприємств належить економістам: В.А. Гаврилову, С.С. Герасименку,  А.В. Головачу,     І.В. Гречиній, В.В. Григор’єву, А. Дроб’язку, О.І. Пилипенку, В.В. Ковальову, Р.В. Колбі, О.В. Кондратєву, Н.С. Краснокутській, А.М. Міхайлову,                  Е. Найману, Р.С. Сайфуліну, Л.А. Сошніковій, М. Сидоренко,  А.В. Чупісу, А.Д. Шеремету, О.Л. Шерстюку, та іншим фахівцям економічного аналізу.

Однак, питанням організаційно-методичного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств приділено недостатньо уваги, що істотно знижує ефективність процесу інвестування і не дає можливості вносити своєчасні, науково обґрунтовані корективи з метою його оптимізації.

Дослідження та результати. За цих умов актуальності набуває створення інформаційної підтримки обґрунтування інвестиційних рішень, яка б дозволяла вчасно ідентифікувати стан об’єкту за умови обмеженої інформації [4, с. 5]. Такою інформаційною підтримкою обґрунтування інвестиційних рішень можуть виступати результати оцінки інвестиційної привабливості підприємства.

Широка пропозиція підходів та методик замість поглиблення аналітичних процесів, навпаки, створює проблему обґрунтованого вибору показників та коефіцієнтів для інформаційного забезпечення інвестиційних рішень. І, як наслідок, призводить до появи низки таких недоліків:

-       невідповідність обраного підходу (набору показників) потребам та цілям проведення оцінки;

-       витрати фінансів та часу на впровадження, дослідження та розрахунку відповідних коефіцієнтів;

-       створення інформаційного шуму;

-       переобтяження відповідального персоналу процедурами  вимірювання та розрахунку відповідних показників та коефіцієнтів, та ін.

На нашу думку, об’єктивний вибір методики оцінки інвестиційної привабливості здійснюється у відповідності до вимог зацікавлених сторін в її проведенні, які в свою чергу, визначають цілі, джерела, зміст оцінки.

Важливим чинником є вибір інформаційного джерела даних для проведення оцінки. В якості джерел даних для обґрунтування управлінських рішень використовуються дані фінансового (бухгалтерського) обліку.

Обов’язковою умовою при виборі методів або коефіцієнтів для інформаційної підтримки обґрунтування інвестиційних рішень на основі оцінки виступає цільове призначення використання аналітичних результатів.

В економічній літературі наведені основні методи проведення оцінки інвестиційної привабливості підприємства. В залежності від інтересів та цілей інвестора використовують експрес-аналіз та поглиблений аналіз [3; 5; 7; 8].

Основним методом визначення інвестиційної привабливості підприємства є загалом інтегральна оцінка інвестиційної привабливості, затверджена наказом Агенства з питань запобігання банкрутству підприємств та організацій від 23 лютого 1998 р. № 22 [5, с. 2].

Ми погоджуємось з Пилипенко О.І., що дана методика має свої недоліки, зокрема у тому, що не враховує міжгалузеву специфіку діяльності підприємств. Фінансовий аналіз оцінки  інвестиційної привабливості підприємства за даною методикою є досить громістким, оскільки передбачає розрахунок понад сорока показників  за  напрямами  господарської діяльності підприємства. Отримані результати потребують обробки та узагальнення для визначення більш вагомих  показників, для чого залучаються експерти [5, с. 2].

На нашу думку, механізм оцінки інвестиційної привабливості необхідно представити з технологічної і інформаційної позицій. На рис. 1 представлене суміщене зображення технологічної та інформаційної структури оцінки (технологічна структура обведена прямими лініями, інформаційна - пунктирними).

У відповідності до цілей та завдань проведення оцінки обирається її вид, метод обробки інформації, методика проведення. Але в межах будь-якого виду оцінки, правильне її проведення вимагає побудови системи критеріїв, здатних адекватно відобразити специфіку конкретного об’єкта з врахуванням впливу на нього у той чи інший період часу факторів [1, с. 148].

Подпись: методика
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Механізм проведення оцінки інвестиційної діяльності підприємства

 

Це перш за все побудова показників для оцінки стану об’єкта, розробка якісних та кількісних характеристик, шкали виміру певних значень цих характеристик та показників [4, с. 40]. Таким чином, встановлюються відповідні правила проведення оцінки інвестиційної привабливості на підприємствах:

1. Крім порівняння результатів діяльності підприємства необхідно проводити оцінку його основних процесів.

2. Процес проведення оцінки інвестиційної привабливості не можна обмежувати розрахунком тільки фінансових показників. Перед тим, як шукати реальні причини зміни того або іншого показника, необхідно виділити та зрозуміти фактори, які реально впливають на його величину.

3. При проведенні оцінки доцільно дотримуватись принципу цільової необхідності використання методів фінансового аналізу. Фінансовий інструментарій оцінки інвестиційної привабливості містить у собі чимало фінансових показників (коефіцієнтів), які часто  дублюють один одного. Більше того, деякі з показників взагалі не використовуються. Тому слід використовувати тільки ті показники та коефіцієнти, які складають інформаційну основу для прийняття інвестиційних рішень [6].

4. Для контролю змін фінансових результатів діяльності підприємства необхідно проводити оцінку своєчасно і у встановлені строки.

У відповідності до правил можна виділити основні принципи інформаційної підтримки економічного обґрунтування інвестиційних рішень на основі результатів оцінки інвестиційної привабливості.

– раціональність використання та цільове призначення інструментарію оцінки;

– послідовність виконання  процедур та завдань оцінки інвестиційної привабливості підприємства;

– узгодженість встановлених критеріїв вибору показників та коефіцієнтів для аналізу даних з цілями оцінки;

– надійність джерел даних та відповідність самих даних основним вимогам для проведення оцінки;

– наявність технічних можливостей для автоматизації оцінки;

– узгодженість у  термінах проведення оцінки;

– детальна організація проведення оцінки з участю відповідального персоналу;

– узгодженість методів оцінки.

Надамо коротку характеристику основних етапів процедури оцінки інвестиційної привабливості, як інструменту економічного обґрунтування інвестиційних рішень на підприємстві.

На нашу думку, раціональна організація інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості повинна виходити з переліку завдань, обов'язкових для їх вирішення, на основі яких визначається система необхідних аналітичних показників з наступними ознаками: економічний зміст, форма, вид показника, періодичність отримання та ін.

Згідно використаної сукупності прийомів обробки встановлюється потреба в початкових показниках діяльності. Після чого виробляються комплексні рішення відповідно до потреб в аналітичній інформації та можливостей їх забезпечення з урахуванням наявних вихідних даних.

Процедура організації роботи з даними передбачає призначення відповідальних працівників за проведення збору, обробки та розрахунку даних підприємства.

На етапі збору та обробки даних перевіряються точність та достовірність інформаційних джерел, які визначаються основними принципами облікової політики. Також типові форми бухгалтерської звітності формуються в аналітичну форму.

Етап аналітичної обробки даних включає в себе розрахунок відповідних показників та аналіз їх динаміки. Інтерпретація результатів передбачає встановлення взаємозв’язків між показниками та їх взаємний вплив.

Далі формулюються інвестиційні рішення у відповідності до результатів проведеної оцінки інвестиційної привабливості підприємства.

Обґрунтування наступних інвестиційних рішень за результатами проведення оцінки повинно відбуватися з урахуванням результатів попередніх обґрунтувань для встановлення взаємозв’язків між етапами оцінки та інвестиційними рішеннями.

Висновки та пропозиції. Отже, організація проведення оцінки інвестиційної привабливості та її інформаційно-методичне забезпечення потребує додаткової уваги з боку науковців та економістів.

У зв’язку з відмінністю системи цілей та завдань інвестора, умов та форм діяльності підприємств встановлено, що універсального набору критеріїв  оцінки інвестиційної привабливості не існує. Загальним може бути тільки підхід до побудови інформаційно-методичного забезпечення оцінки та встановлення послідовності етапів її проведення.

Об’єктивний вибір методики оцінки інвестиційної привабливості здійснюється у відповідності до вимог зацікавлених сторін в її проведенні, які, в свою чергу, визначають цілі, джерела, зміст оцінки.

Нами запропоновані основні принципи та правила, а також уточнені етапи проведення оцінки інвестиційної привабливості на підприємстві.

Література:

1.          Антикризисное управление : чеб. для студентов вузов, обучащ. по экон. спец.] / [Э. М. Коротков, А. А. Беляев, Д. В. Валовой и др.] ; под ред.        Э. М. Короткова. –  М. : ИНФРА-М, 2001. – 432 с.

2.          Ковальова Н.Л. Проблеми підвищення інвестиційної привабливості підприємств / Н.Л. Ковальова // Єкономика и маркетинг в ХХІ веке, 2003. – № 4.

3.           Краснокутська Н.С. Теоретичні аспекти інвестиційної привабливості підприємств торгівлі / Н.С. Краснокутська // Торгівля і ринок України: Зб. наук. праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Випуск 11. Том 2. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2000.- С. 210-219.

4.          Мороз О. В. Фінансова діагностика у системі антикризового управління на підприємствах: монографія / О. В. Мороз, О. А. Сметанюк. – Вінниця : УНІВЕРСАМ-Вінниця, 2006. – 167 с.

5.          Пилипенко О.І. Аналіз інвестиційної привабливості підприємства: огляд методик / О.І. Пилипенко // Міжнародний збірник наукових праць, 2009. – № 1 (13).

6.          Савчук В. Діагностика предприятия: поддержка управленческих решений / В. Савчук. – М. : Бином. Лаборатория знаний, 2004. – 176 с. 5

7.          Сидоренко М. Оцінка інвестиційної привабливості підприємств / М. Сидоренко  // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. Вип. 2-3. – К.: КНЕУ. - 2000. – с. 173-177.

8.          Шерстюк О.Л. Проблеми контролю інвестиційної привабливості підприємств / О.Л. Шерстюк // Економіка та підприємництво: стан та перспективи: Зб.наук.праць. – Київ: КНТЕУ. – 2001. – С. 341-346.