Экономические науки / 6.Маркетинг та менеджмент

 

Абалмасова Н.С., асистент Логвіна Ю.М.

Донецький національний  університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган- Барановського

 

УПРАВЛІННЯ ЕФЕКТИВНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА НА ОСНОВІ ВИКОРИСТАННЯ ПРОДУКТІВ КОМПАНІЙ SAS І BEARINGPOINT

 

Розвиток ринкових відносин висуває нові вимоги до якісного рівня управління діяльністю сучасних підприємств, характеру розв'язуваних при цьому задач, а також до методів їхнього рішення. Що обумовлює  необхідність розробки нової концепції управління, що адекватним образом відображає зміни в економіці.

Одним з найважливіших аспектів управління і перспективного планування діяльністю підприємств є розробка концепції їхнього стратегічного розвитку. Ця концепція заснована на ефективному управлінні, спрямованому на підтримку конкурентноздатного положення підприємства на ринку.

Концепція розробки і управління діяльністю повинна носити універсальний характер, і повинна сприяти в рішенні проблем зв'язаних з розвитком торгових підприємств і одержанням прибутку від реалізації товарів, послуг і робіт в умовах ринкової економіки.

Вагомий внесок у вирішенні певних аспектів даної проблеми є праці таких українських економістів: Грещак М.Г., Колот В.М., Фролова Л.В., Фомина М.В., Шегди, а також праці зарубіжних авторів – І.С.Маслової, А.А.Нікіфорової, та інші. Разом з тим, є ряд теоретичних і практичних проблем, які все ж залишаються невирішеними на підприємствах.

Управління ефективністю підприємства (англійські терміни СРМ, ВРМ, ЕРМ) - концепція управління ефективністю бізнесу, що охоплює весь спектр завдань в області стратегічного  й фінансового управління компанією, містить у собі такі управлінські технології як моделювання стратегії, карти збалансованих показників, процесно-орієнтоване планування й функціонально - вартісний аналіз, бюджетування й бізнес - планування, консолідована управлінська звітність і аналіз [4].

ЕРМ (Enterprise Performance Management) - це й стратегія, і процес з'єднання традиційних бізнес вимірів з нематеріальними активами, як, наприклад, потенціалом творчих працівників, поведінкою клієнтів; спільними знаннями, що присутні у всій підприємсва; життєздатністю відносин з постачальниками й ін.

Для успішного розгортання ЕРМ - рішення доцільно дотримуватись ряда вимог і рекомендацій [2]:

1. Впровадження  ЕРМ - рішення. ЕРМ - рішення надають узагальнену картину про стан діяльності підприємсва, включаючи всі зовнішні й внутрішні фактори.  Завдяки цьому бізнес - користувачі можуть легко створювати й підтримувати схему ключових показників ефективності (key performance indicators), що включає кожний організаційний рівень, починаючи із самого верхнього й закінчуючи самим нижнім.

2. Реалізація системи оповіщення й стратегічного обратного зв'язку. Ця система не тільки спостерігає за фінансовою й операційною діяльністю, але й інтегрує, аналізує й розподіляє інформацію, необхідну для підтримки управління ефективністю функціонування. Вона поєднує  корпоративні дані в єдину систему, що дозволяє приймати рішення вчасно, базуючись на поліпшеній інформації. Так само, такі системи попереджають про можливість виникнення проблеми або сприятливих умов - за допомогою технологій Web та електронної пошти. Таким чином, користувачі можуть виявити основні причини негативних явищ і почати відповідні дії.

3. Об'єднання додатка різних операційних підрозділів. Недостатньо тільки відправляти дані в суміжні системи - підприємсва повинні інтегрувати додатки різних функціональних підрозділів, створивши оболонку, що підтримує бізнес і інформаційні ланцюжки нарахування вартості.

Бізнес ланцюжок нарахування вартості (business value chains) забезпечують прибутковість бізнес-процесів без обліку організаційних границь. Інформаційні ланцюжки нарахування вартості (information value chains) забезпечують шляхи, по  яких інформація рухається уздовж бізнес ланцюжків нарахування вартості.

Ефективна ЕРМ-система безперешкодно інтегрує додатки, що обслуговують всі функціональні області, у тому числі фінанси, управління відносинами із клієнтами й постачальниками, управління кредитними ризиками й людськими ресурсами, IT.

4. Впровадження систем, які управляють відносинами. Великі підприємсва в сучасних умовах не розглядають відносини з постачальниками й клієнтами лише як ланцюжок транзакцій, вони намагаються надати цим відносинам довгостроковий характер. Для таких компаній - трудові ресурси не просто певна кількість службовців, а коштовний капітал. Ефективна ЕРМ - система відображає дану особливість, опираючись на додатки, які створюють стратегічні можливості при управлінні цими відносинами.

5. Автоматичне регулювання ЕРМ - системи. Для безперервного вдосконалювання знань і досвіду, найбільш потужні ЕРМ - системи автоматизують. Таким чином, можливість самонастроювання дозволяє підприємсва реалізовувати дії заздалегідь, а не реагувати на вже існуючі події.

6. Установлення потужного комунікаційного середовища. Весь персонал підприємства, а також акціонери й засновники повинні мати представлення про всю організацію. Отже, ЕРМ - система повинна забезпечити інформаційний банк компанії, щоб будь-який співробітник мав можливість довідатися й зрозуміти, як різні існуючі процеси співвідносяться один з одним , і який вплив вони роблять на загальну стратегію.

7. Вибір ЕРМ - системи, яка співвідносить дані. Виходячи з того, що ЕРМ - система може звертатися до даних численних платформ, інформація повинна бути співвіднесена в доступному виді. Успішне ЕРМ - рішення дозволяє користувачам поглибитися в проблемні області й визначити, які стратегії приводять до бажаних результатів, а не шукати інформацію в неопрацьовані й недоступні для аналізу даних.

8. Колективне сховище даним і технологія Data Mining. Для реалізації прийнятого рішення ЕРМ-система повинна забезпечувати контекст операційних функцій. Отже, така система повинна мати доступ до корпоративного сховища даних, що підтримує можливості Data Mining, і виключити почергове звертання до різних додатків.

У сучасних умовах є цілий ряд технологій, що підтримують управління ефективністю підприємства.

Розглянемо реалізацію технології ЕРМ за допомогою,  компанії SAS на базі продукту Strategic Performance Management, що являє собою комплект додатків, які реалізують методику діаграми збалансованих оцінок (Balanced Scorecard). Система складається з Strategic Performance Management Map, що використовується для проектування діаграм збалансованих оцінок, і Strategic Performance Management COMPASS, призначеного для перегляду стану бізнесу[2].

Завдяки даній технології, користувач може вибрати шаблон або існуючу модель і поглибитися в різні рівні. Для реалізації стратегії відділу або окремого працівника можна почати з найвищого рівня й створювати діаграми збалансованих оцінок для різних організаційних рівнів. Також у рамках кожної діаграми можна визначати перспективи Financial (Фінанси), Customer (Клієнт), Process (Процес), Learning (Навчання) разом із ключовими показниками [3]. Крім цього даний додаток дозволяє звернутися до історичних даних. Вони дозволяють виявити тенденції, які можуть сприяти подальшому розвитку діаграм збалансованих оцінок.

Також для рішення проблеми управління ефективністю підприємства можна використовувати продукти Oracle Hyperion Enterprise Performance Management (EPM), запропоновані компанією BearingPoint, які підтримують весь цикл управління фінансовою ефективністю, від визначення стратегії й цілей, моделювання, бюджетування  й планування до моніторингу, аналізу й формування звітів і покриває наступні важливі функціональні області [1]:

1.                  Стратегічне управління: місія й стратегія; стратегічні цілі;  цільові показники.

2.                  Планування, бюджетування, прогнозування, моделювання .

3.                  Управління витратами й ефективністю.

4.                  Трансформація й консолідація.

5.                  Оперативні аналітичні управлінські звіти.

Таким чином відзначимо, що бізнес - це спільне досягнення поставлених цілей, що ґрунтується на розумінні всіх бізнес - процесів і зв'язків. ЕРМ - рішення дозволяють реалізувати це завдання, остільки вони розкривають потенціал будь-якого підприємсва і з їхньою допомогою компанії можуть: управляти корпоративними стратегіями й всією корпорацією; розуміти й використовувати внутрішні й зовнішні відносини, колективно використовувати релевантну інформацію у всіх функціональних областях і відповідно сприяти  поліпшенню ефективності діяльності підприємства.

Література:

1.                  Режим доступу: «http://www.bearingpoint.ru»

2.                  Режим доступу: «www.datawarehouse_olap_xml.com»

3.                  Режим доступу: «www.SASIntersoftLab.ru»

4.                  Энциклопедия [Электронный ресурс] - Режим доступа: «www.vikipedia.ru»