Экономические науки/Экономика промышленности

Непомняща Т.С.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту,Україна

 

 регулювання інноваційної діяльності  промисловИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Забезпечення конкурентоспроможності промислових підприємств можна досягти лише при умові активізації інноваційної діяльності. В Україні цей визначальний фактор економіки використовується недостатньо, що зумовлено  несприятливими умовами для здійснення інноваційної діяльності. Ця ситуація пояснюється нестачею коштів і ресурсів для впровадження нововведень, слабою зацікавленістю виробників у впровадженні нових розробок. Саме тому  особливого значення набуває вдосконалення діючого організаційноекономічного механізму регулювання інноваційної діяльності.

Роботи багатьох вітчизняних і зарубіжних економістів присвячені теоретичним та практичних аспектам проблем управління науковотехнічною сферою, фінансування інноваційних процесів і впровадження нових розробок. Багато питань організаційного, правового, фінансового, інформаційного забезпечення та економічного стимулювання інноваційної діяльності ще не розв’язані.

Серед теоретичних питань економічного регулювання інноваційної діяльності важливе місце відводиться принципам прискорення розвитку промислового виробництва України.  Одним з них є принцип зростаючого внеску науково-технічного прогресу в соціально-економічний розвиток країни. Американські вчені на основі статистичних даних з використанням функції Кобба-Дугласа стверджують, що внесок НТП в забезпечення економічного зростання перевищує частку двох інших факторів виробництва - праці та капіталу, тобто НТП є головним фактором  розвитку продуктивних сил.

Активне залучення науково-технологічних інновацій - один із способів відновлення традиційних галузей економіки. Технологічна відсталість ряду галузей промисловості України обумовлює низьку продуктивність праці, високу ресурсо- і енергоємність продукції.

Дослідження сутності та закономірностей інноваційної діяльності підводить до висновку, що вона може бути ефективною, при умові державного регулювання, яке доповнює дію ринкових регуляторів у сфері розвитку науки і техніки. Забезпечення сталого економічного розвитку можливе лише при проведенні активної інноваційної політики за умови врахування  інтересів суб’єктів цього процесу.

Однією із основних складових інноваційної політики є вибір пріоритетів та стимулювання конкретних напрямів наукових досліджень, створення на їх основі нових технічних систем і технологій, оновлення виробничого потенціалу, випуску нової конкурентоспроможної продукції. В першу чергу до них відноситься ресурсозберігаюче устаткування та технологічні процеси для базових галузей   економіки України.

Формою створення економічно вигідних умов для участі наукових організацій та підприємств в розробці принципово нових технологій, техніки та матеріалів є державне замовлення та державна контрактна система, так як вони забезпечуються фінансами і матеріально-технічними засобами, а головне - передбачається гарантований збут продукції. В світовій практиці для підтримки інноваційних проектів широко використовуються різні фонди.

Серед заходів підвищення ефективності управління інноваційною діяльністю важливе місце займає вдосконалення існуючих та розробка нових актів і нормативних документів. Дослідження діючого законодавчого та нормативно-правового забезпечення переходу промисловості України на інноваційну модель розвитку показує, що таких документів в нашій державі нараховується близько сімдесяти. Але кожний з них має ті чи інші недоліки і не вирішує проблеми комплексно.

Головним джерелом фінансування інноваційної діяльності являється господарські договори спрямовані на відновлення та розширення вітчизняного промислового виробництва. Зростання обсягів його замовлень в майбутньому вирішуватиме не лише проблему оптимізації структури фінансування науки та інноваційної діяльності, але одночасно сприятиме підвищенню рівня наукоємності та конкурентоспроможності вітчизняного виробництва.

З метою забезпечення зацікавленості комерційних банків у кредитуванні привабливих інноваційних проектів необхідно підвищити довіру до банківських установ, щоб збільшити обсяги надходження заощаджень населення.

Важливим завданням державного регулювання є створення умов для залучення такої групи джерел фінансування інноваційної діяльності, яку становлять зарубіжні інвестиції, міжнародна науково-технічна допомога, міжнародний лізинг, міжнародні, національні наукові та венчурні фонди.

Необхідно забезпечити організаційний механізм регулювання інноваційної діяльності. З цією метою потрібно створити  спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в сфері інноваційної діяльності та його підрозділи в міністерствах та органах місцевого самоврядування.

Доцільно запровадити фінансову підтримку інноваційної діяльності шляхом створення спеціалізованих державних фінансово-кредитних установ, які необхідно підпорядкувати спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади.

З метою фінансової підтримки місцевих та регіональних інноваційних програм доцільно створити комунальні спеціалізовані фінансово-кредитні установи і підпорядкувати їх виконавчим органам місцевого самоврядування. Кошти цих установ формувати за рахунок відповідних місцевих бюджетів. 

В розвинених країнах Заходу важливе місце в системі інноваційної діяльності компаній займають пільги щодо проведення власних НДДКР. Тому доцільно забезпечити пільгову систему оподаткування суб’єктів, що займаються інноваційною діяльністю.

 

ЗАЯВКА УЧАСНИКА

 

Прізвище        _______Непомняща_________

Ім’я             _________Тетяна _____________

По – батькові ______ Сергіївна ___________

Установа ___Східноєвропейський університет економіки і менеджменту

Посада _____________Доцент__

Назва конференції   Эффективные инструменты современных наук (Чехия, 27 апр.-05 мая 2010)

Службова адреса, тел., факс Україна, 18000_м. Черкаси вул. Нечуя – Левицького, 16

Р.т. 8 (0472) 64-90-66, 64-72-00

Адрес получателя Україна, 18032 м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, д.16, кв.91

e-mail okssiss2008@yandex.ru

Мобільний телефон  067-94-77-138

Секція  Экономика промышленности

Назва тез  Регулювання інноваційної діяльності промислових підприємств”

 

Планую:

-         опублікувати тези доповіді

 

 

 

Підпис учасника