Чемерис І.М.

Віддкремленний підрозділ Національного університету біоресурсів і природокористування України «Бережанський агротехнічний інститут»

 

Сучасний стан та пріоритетні напрямки розвитку інвестиційної діяльності

у сільському господарстві

 

Економічна ефективність діяльності підприємств, забезпечення високих темпів їх розвитку, підвищення конкурентоспроможності як на внутрішньому, так і на міжнародному ринках визначають рівень їх інвестиційної діяльності. (1) Інвестиції є основою відтворення виробничого потенціалу аграрного сектору економіки.

На жаль, нині сільське господарство не є привабливою для інвесторів галуззю. Основними причинами цього є сезонність виробництва, тривалість періоду обігу капіталу, велика залежність від грунтових і погодних умов.(3) Також, в останній рік, негативним наслідком  для інвестиційного клімату є поглиблення світової економічної кризи.

 Вивченню питань, інвестиційної діяльності, залучення інвестицій в аграрний сектор України, сучасного стану інвестиційного забезпечення сільськогосподарських підприємств, що має велике значення для забезпечення ефективності вкладення капіталу,  присвячені праці багато вчених, серед яких: з іноземних – Г. Александр, В.І. Волков,  Л. Гітман, Б.А. Колтинюк, А. Маркус, У. Шарп; з вітчизняних – В.Г. Андрійчук, А.Г. Бидик, Н.М. Давиденко, М.І. Кісіль, П.Т. Саблук, В.К. Савчук, В. Шеремет, І.В. Якимов.

По суті, інвестиції – це вкладення капіталу з метою його збільшення в майбутньому.

В Законі України "Про інвестиційну діяльність"  визначено, що інвестиції – всі види майнових та інтелектуальних цінностей, які вкладаються в об'єкти підприємницької й інших видів діяльності, в результаті якої створюються прибуток (дохід) або досягається соціальний ефект.

З метою забезпечення життєздатності сільського господарства, його конкурентоспроможності на внутрішньому і зовнішньому ринках, а отже, й підвищення інвестиційної привабливості, у вересні 2007 року Кабінетом Міністрів України затвержено Державну цільову програму розвитку українського села на період до 2015 року. За рахунок здійснення заходів, спрямованих  на формування інвестиційно – іноваційної моделі розвитку сільського господарства, до 2015 року передбачається надходження в галузь близько 20 млр.грн. інвестицій. (4)

Сьогодні напрямки інвестицій – це вкладення коштів у рухоме і нерухоме майно (будівництво виробничих будівель, споруд, об'єктів соціальної сфери, придбання техніки, обладнання, устаткування тощо); придбання акцій, облігацій, інших цінних паперів; цільові грошові вклади; придбання або створення нематеріальних активів; придбання часток у  капіталі інших підприємств і цілісних майнових комплексів(дочірні підприємства, інших господарських одиниць).

В нашій країні до основних заходів,  за допомогою яких здійснюється регулювання інвестиційних потоків, належать наступні:

видача інвесторам податкового кредиту із сплати податку на прибуток підприємств: а) у розмірі витрат на облаштування доріг у сільській місцевості; б) у розмірі 50% витрат на створення або придбання очисних споруд;

надання безпроцентної позики терміном до одного року на придбання оборотних активів при реалізації інноваційних проектів;

 відстрочення сплати податку на додану вартість терміном до двох років для інвесторів, які здійснюють вкладення у розбудову соціальної сфери села;

надання інвесторам, які вкладають кошти у розвиток регіонів з підвищеним рівнем безробіття, податкових пільг по оплаті праці. (3)

Аграрні підприємства,  незалежно від форм власності, змушені пристосовуватися до нових умов інвестиційного процесу,  не маючи достатнього досвіду, вчитися вступа­ти    в    економічні    відносини    з    новими суб'єктами, які надають інвестиційні ресурси, і суттєво відрізняються від звичних держав­них структур, діють виключно на ринкових принципах, висувають жорсткі вимоги до форм надання інвестицій і умов повернення вкладених коштів.

Аналізуючи стан інвестиційної діяльності України можна сформулювати такі основні проблеми, що перешкоджають створенню позитивного інвестиційного клімату:

·        недосконалість податкової системи;

·        низький платоспроможний попит суб’єктів аграрної економічної діяльності;

·        значні обсяги заборгованості аграрних підприємств державним і

недержавним фінансовим інститутам;

·        нерозривність механізму кредитування аграрного сектора економіки;

·        відсутність надійних гарантів захисту іноземного капіталу;

·        відсутність банків, що спеціалізуються на кредитуванні аграрного бізнесу;

·        низька довіра населення до банківської системи.

Для їх вирішення необхідно створити сприят­ливий клімат як для вітчизняних, так і для інозем­них інвесторів, що включає застосування ефекти­вних важелів економічної політики; удосконалення законодавчої бази, особливо системи оподатку­вання та приватизації; удосконалення механізму створення і функціонування спеціальних (вільних)економічних зон; зміцнення банківської системи; розвиток фондового  ринку;  системи  захисту  й державних гарантій щодо інвестицій.

До пріоритетних напрямів інвестування в сільське господарство насамперед слід віднести: технічне переозброєння та реконструкцію діючих підприємств; вкладення в охорону навколишнього природного середовища; активізацію науково-технічнихрозробок та їхнє впровадження у практичну діяльність підприємств. (3)

Ефективний розвиток аграрних підпри­ємств у ринкових умовах в Україні неможливий без активізації інвестиційного процесу, істотного збільшення обсягу інвестицій, забезпечення найефективніших джерел фінансування. Проте аграрне виробництво в Україні залишається інвестиційно непривабливим. Ін­вестори воліють вкладати свої кошти у більш ліквідні галузі економіки. [5]

Потрібно удосконалити кредитування сільськогосподарських товаровиробників, створити необхідні умови для розвитку лізингових відносин, формувати успішний страховий ринок, який зменшить рівень ризиків сільськогосподарського виробництва, проводити підтримку щодо залучення і ефективного використання іноземних інвестицій.

Необхідно належно використовувати наявний власний ресурсний потенціал, що може значно прискорити процес інвестування економіки Украї­ни.

 

Список використаної літератури

  1. Закон України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 р. № 1560-XII // Відомості Верховної Ради України. -1991. - №47. - с.646.
  2. Кареба М.І. Стан, проблеми та основні напрями активізації інвестиційної діяльності у сільському господарстві// Економіка АПК. – 2008.- №7. – С.75-79.
  3. Комашенко Т.А. Інвестиційний регіон України як об'єкт державного регулювання: сукупність і механізм функціонування// Науково-виробничий журнал «Держава та регіони» – 2009.- №9. – С.86-88.
  4. Однорог М.А. Інвестиційне забезпечення сільськогосподарських підприємств і тенденції його подальшого розвитку// Актуальні проблеми економіки. – 2008.- №11. – С.137-143.
  5. Ромашко О.М. Роль інвестиційної діяльності у формуванні прибутку підприємства// Актуальні проблеми економіки. – 2008.- №12(90). – С.107-111.
  6. Смолій Л.В. Інвестиційне забезпеченння аграрних підприємств регіону// Економіка АПК. – 2009.- №9. – С.65-66.