Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

К.е.н. Якимчук Т.П., Сіроока І.О.

КЕІ ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»

Сучасний стан ринку ІРО

 

Вихід компанії з первинним публічним розміщенням має важливе значення як для самої компанії, так і зовнішнього середовища, оскільки свідчить про досягнення нею певного рівня розвитку. Починаючи з 2001 р. ринок ІРО в США практично зник. Проте деякі фахівці вважають, що американський ринок ІРО знаходить в стадії циклічного спаду, який обумовлений кредитною кризою. Перше півріччя 2009 р. засвідчило найгірші показники ринку ІРО за останні 40 років. Лише 12 компаній здійснили публічні розміщення за цей період, і тільки 8 з них були американськими. Спостерігається тенденція до скорочення виходу малих компаній. У період з 1991 по 1995 рр. було здійснено в 4 рази більше випусків ІРО, ніж в 2001-2009 рр. У 1996-2000 рр. було здійснено 539 випусків на рік, тоді як їх кількість зменшилася на 78% та становила 122 випуски на рік у 2001-2009 рр. За висновками експертів точно спрогнозувати подальший розвиток ринку ІРО дуже важко. Позитивним аспектом виступає відновлення довіри інвесторів.

Оцінюючи можливості виходу на ринок публічних розміщень, компанії мають детально вивчити всі переваги та недоліки, які вони будуть мати в результаті залучення капіталу в такий спосіб.

Таблиця 1

Переваги та недоліки публічного розміщення

Переваги

Недоліки

Збільшення капіталу

Розкриття  інформації

Поліпшення фінансового стану

Вимоги до менеджменту

Менше розмивання часток акцій

Вплив на темпи зростання компанії

Більші можливості зростання статутного капіталу

Підвищення вимог до корпоративного управління

Ліквідність

Більша незахищеність

Більша довіра ділових партнерів

Послаблення контролю

Особисте благополуччя

Витрати

Публічне розміщення забезпечує компанії як матеріальні, так і нематеріальні вигоди, які полягають у такому.

Збільшення капіталу. Коли зростання компанії не може бути здійснено за рахунок внутрішнього фінансування або за рахунок запозичених коштів, то саме ІРО забезпечує надходження додаткових фінансових ресурсів для покриття потреби в оборотному капіталі, розширення бізнесу, впровадження інвестиційних проектів тощо.

Поліпшення фінансового стану. Оскільки ІРО, як правило, здійснюється у формі залучення акціонерного капіталу, компанія забезпечує таким чином поліпшення співвідношення власного та позикового капіталу.

Менше розмивання часток акцій. Компанія, яка вже готова до публічного розміщення, може встановити вищу ціну на цінні папери, ніж при приватному розміщенні. Це означає, що вона залучить більше коштів при меншій кількості додатково емітованих цінних паперів.

Більші можливості зростання статутного капіталу. На стадії росту компанія відчуває постійну потребу в додатковому фінансуванні. Якщо цінні папери компанії котируються на фондовому ринку, то наступні емісії можуть бути розміщенні в більш короткі строки.

Ліквідність. Як тільки компанія здійснює публічне розміщення, фондовий ринок стає відкритим для таких цінних паперів.

Більша довіра ділових партнерів. Вихід з публічним розміщенням на фондовий ринок формує в ділових партнерів позитивне відношення до такої компанії, адже вона готова діяти публічно та відкрито.

Особисте благополуччя. ІРО може призвести до зростання вартості компанії. Навіть, якщо не буде реалізовано продаж цінних паперів через ІРО, компанія зможе використати публічну торгівлю в майбутньому як забезпечення при боргових запозиченнях.

Разом з цим існують і деякі недоліки публічного розміщення, які потрібно обов’язкового враховувати при плануванні виходу на фондовий ринок.

Розкриття інформації. Публічне розміщення вимагає від компанії розкриття інформації, яку можна віднести до конфіденційної. Тобто результати діяльності компанії стають доступними для конкурентів. При цьому така інформація має публікуватися регулярно, а не лише перед публічним розміщенням.

Вимоги до менеджменту. Топ менеджерам компанії потрібно бути доступними для акціонерів, брокерів, аналітиків фондового ринку, преси, державного регулятора, – які бажають отримати інформацію про розвиток компанії на постійній основі.

Вплив на темпи зростання компанії. Якщо обсяги продажу компанії не відповідають очікуваним значенням аналітиків фондового ринку чи акціонерів, це призводить до продажу цінних паперів та зменшення їхньої ринкової вартості. Як результат відбувається зменшення часток уже існуючих акціонерів у капіталі та поява нових, виникає необхідність публікації квартальної фінансової звітності та планів розвитку компанії в короткостроковому періоді.

Підвищення вимог до корпоративного управління. З метою відновлення довіри інвесторів, яка була втрачена в зв’язку з чисельними аферами з цінними паперами, державні регулятори запровадили необхідність оцінки рівня корпоративного управління.

Більша незахищеність. Уся письмова та усна інформація, яка пов’язана з публічним розміщенням, може спричинити появу махінацій з цінними паперами компанії.

Послаблення контролю. Публічний продаж акцій призведе до зменшення рівня контролю окремих акціонерів і розмивання їхніх часток. Це, в свою чергу, може призвести до зростання ризику ворожих поглинань компанії. 

Витрати. Вартість публічного розміщення висока, як на початковому етапі, так і в подальшому обслуговуванні обігу цінних паперів. Початкові витрати, плата андерайтеру можуть перевищити 10% (зазвичай 7%) від загального обсягу розміщення. В подальшому обслуговуванні обігу цінних паперів витрати будуть пов’язані з необхідністю публікації регулярних фінансових звітів, страхуванням зобов’язань, винагородами директорам тощо.