Економічні науки /13. Регіональна економіка

Бєлоконєва Ю.В., к.е.н. Ращупкіна В.Н.

Донбаська національна академія будівництва й архітектури

Можливості великих і малих підприємств у створенні будівельного кластеру Донецької області

 

Сьогодні домінуючою метою економічної політики як розвинених, так і держав, що розвиваються, є ріст національної конкурентоспроможності й розширення частки вітчизняних компаній на внутрішньому й світовому ринках, підвищення ефективності їхньої діяльності. В умовах глобалізації й зростаючої міжнародної конкуренції, одним з ефективних способів розвитку малих і середніх підприємств є їхньому об’єднанні в кластери.

Незначне число малих підприємств в Україні, у порівнянні з розвиненими країнами, обумовлено значним числом невирішених проблем малого бізнесу. Основними серед них є наступні: проблеми державного контролю й нагляду, що полягають у надлишкових перевірках і різному роді адміністративних бар’єрах й інфраструктурні обмеження. До цих обмежень ставляться, насамперед, відсутність доступних, сучасних офісних й, у ще більшому ступені, виробничих приміщень, відсутність доступу до фінансування. Так, до 90% починаючих підприємців бере гроші в борг у родичів і друзів; процедура сертифікації продукції: питома вага видів продукції, що підлягає обов’язкової сертифікації становить 89%, що в 4 рази більше, ніж у європейських країнах.

На сьогоднішній день малий бізнес зосереджений переважно в торгово-посередницькій сфері. У промисловості й будівництві малий бізнес представлений, в основному, дрібними фірмами. Для досягнення поставлених перед малим бізнесом цілей треба в рази збільшити число малих підприємств, забезпечивши при цьому якісну зміну галузевої структури. Необхідний випереджальний ріст підприємств у наукомістких секторах, в інших стратегічно важливих галузях промисловості. Їхня частка повинна бути переважної в загальній структурі. Для цього необхідно оцінити входження малих підприємств у типовій схемі взаємодії інноваційних підприємств у кластері [2].

Проблемами зародження й розвитку кластерів займалися такі закордонні й українські вчені й практики, як В. Андерсен, І. Банова, М. Войнаровський,     В. Воротін, М. Войнаренко, Н. Гнатюк, Д. Дейг, М. Долишний, С. Куніцин,      М. Малий, О. Мазурчак, В. Бондаренко, В. Прайс, М. Савюк, Д. Стеченко,       С. Соколенко, С. Сутирін, Р. Силін, Л. Романюк, В. Шулерська, В. Шройдер,      І. Хорват й ін.

Метою дослідження є аналіз можливостей великих і малих підприємств у створенні будівельного кластеру в Донецькій області для ефективного розвитку будівельного комплексу Донбаського регіону в цілому.

Сутність кластерного підходу полягає в створенні інтегрованої схеми, що складається з підприємств, що виконують різні функції й об’єднані одним технологічним процесом, результатом якого є кінцевий продукт, створений зусиллями всіх учасників об’єднання. Переважно це неформальні об’єднання великих лідируючих фірм із безліччю середніх і малих підприємств, творців технологій, що пов’язують ринкові інститути і споживачів, взаємодіючих один з одним у рамках єдиного ланцюжка створення вартості, зосереджених на обмеженій території й здійснюючій спільній діяльності в процесі виробництва й поставки певного типу продуктів і послуг.

Роль великого бізнесу в процесі утворення кластерів полягає в залученні малих і середніх підприємств для налагодження виробництва на основі тісної кооперації й субконтрактаційних зв’язків при активній діловій й інформаційній взаємодії. Це сприяє розвитку всіх учасників кластеру й забезпечує ним конкурентні переваги в порівнянні з іншими відособленими підприємствами, що не мають настільки міцних взаємозв’язків [1].

Створення будівельного кластеру в Донецькому краї можливо при участі тих підприємств й організацій, які вже нагромадили певні організаційно-економічні зв’язки при умовах функціонування в будівельній області, а також тих підприємств, які потенційно можуть бути притягнуті в сферу будівельного бізнесу. Побудуємо організаційну структуру управління будівельного кластеру Донецької області і представимо його рисунком 1.

Стрелка вверх: Проект 1Стрелка вверх: Проект 2

Стрелка вверх: Проект 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Організаційна структура будівельного кластеру Донецької області

Як видно з рисунку 1, у будівельний кластер Донецького регіону повинні входити всі учасники інвестиційно-будівельного комплексу. Серед інвестиційно-будівельних компаній, які на нашу думку, повинні увійти в кластер повинні бути, по-перше, крупні будівельно-монтажні організації, які мають досвід, репутацію та отримують стабільний великий прибуток, наприклад, в Донецькій області до таких можна віднести ФПГ «Альтком», ФПГ «Герц», ВАТ «Донбаська інвестиційно-будівельна компанія» та інші інвестиційно-будівельні організації, які представляють собою корпорації і вже включають постачальників, банки, підрядників та інші організації. Ці інвестиційно-будівельні організації можуть залучати до виконання проектів малі та середні будівельно-монтажні організації (підрядників, субпідрядників). Отже, можна включити до кластеру 2-3 великих інвестиційно-будівельних компаній, кожна з яких буде направлена на виконання окремих великих проектів (зв’язки цих компаній з кластером позначені пунктирною стрілочкою, що означає не постійне знаходження цих компаній у кластері, а тільки для виконання стратегічних проектів). Наприклад, на передодні підготовки Донбасу до Євро-2012 одна компанія буде реконструювати дороги та інші об’єкти нерухомості, інша – будувати готельні комплекси та жилі будинки класу люкс та інше. А малі та середні будівельно-монтажні організації входитимуть у будівельний кластер на постійній основі, тобто на весь період функціонування кластеру, тому їх зв’язки в кластері позначені суцільною лінією.

На нашу думку, які саме малі та середні будівельно-монтажні організації Донецької області ввійдуть у кластер повинна вирішити Координаційна рада, створена з учасників кластеру.

Отже, економічний ефект від взаємодії малих і великих підприємств у рамках кластеру обумовлений: 1) виробничо-будівельною кооперацією, що дозволяє ефективно використати сукупний потенціал мережних партнерів; 2) зниженням витрат на модернізацію будівельної продукції шляхом передачі частини робіт партнерам, що спеціалізуються в конкретних видах діяльності; 3) підвищенням ефективності процесу забезпечення будівельного виробництва сировиною, матеріалами, деталями, конструкціями на основі встановлення довгострокових партнерських зв’язків; 4) підвищенням ефективності виконання окремих управлінських функцій за рахунок подолу праці, спеціалізації, залучення спеціалізованих організацій будівельного профілю; 5) підвищенням ефективності робіт в області збуту й сервісного обслуговування, придбання необхідних ресурсів; 6) підвищенням надійності мережних партнерів в інвестиційно-фінансовою кооперацією [3]; 7) більш ефективний характер колективних інновацій у наукомістких галузях при вертикальній інтеграції й горизонтальній кооперації при аутсорсингу; 8) збільшення потенційного ринку інжинірингових і консалтингових послуг, у тому числі для малих підприємств, за рахунок впровадження субконтрактингу при виконанні комплексних проектів і програм; 9) розширення доступу до інформації про потреби ринку й просування продукції й послуг малого бізнесу на ринок великих підприємств; 10) підвищення можливості підприємств, у тому числі малих, до залучення інвестицій і грантів; 11) більше ефективна система виходу на закордонних партнерів і нові ринки [4, c. 19].

 

Література:

1. Асаул Л.Н. Строительный кластер – новая региональная производственная система // «Экономика строительства» 2004. - № 6. – С. 21-27.

2. Бондаренко В. Малое предприятие № 11, 2005. http://www.ilts.ru/cgi-bin/eng.pl?id=87&type=31

3. Малий Н. Кластер – нова форма підприємницького об'єднання. http://www.unіce.org/іe/wp8/documents/novsem.htm.

4. Пяткин С.Ф., Быкова Т.П. «Развитие кластера: сущность, актуальные подходы, зарубежный опыт» // Тисей 2008. – 72 с.