ПІДПРИЄМСТВО В УМОВАХ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ.

ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ

 

Лосєва Я.В. студентка

 екон. фак-ту 2 курсу ФК-08

             керівник: доцент кафедри          фінансів, обліку та аудиту

                            Литвиненко О.Д.

 

 

Актуальність проблеми фінансової стійкості підприємств сучасних умовах економічної кризи складно переоцінити оскільки за сучасних умов господарювання більшість підприємств так чи інакше стикалося з фінансовою кризою на підприємстві. Але найважливішим аспектом для суб’єктів господарювання є наслідки кризи, а саме як впливають кризові явища на економічну ефективність підприємства.

Незважаючи на те що для всіх підприємств причини виникнення фінансової кризи індивідуальні, можна виділити кілька універсальних, найбільш поширених та перевірених часом інструментів керування  виходу з фінансової кризи підприємства:

         – зниження витрат. Процес антикризового управління рекомендується починати зі зниження існуючих витрат. В умовах кризи скорочення витрат - один з найбільш діючих інструментів, яким підприємство може скористатися для стабілізації фінансового становища. У несприятливих фінансових умовах основним інструментом є нормування всіх статей витрат і твердий контроль виконання встановлених нормативів. Такий підхід не можна назвати революційним, але він приносить відчутні результати й дозволяє утримати витрати компанії на заданому рівні. Для цього необхідно на початку й наприкінці  звітного періоду проводити інвентаризацію.

Для зниження витрат компанії в умовах кризи необхідно наступне: жорсткість процедур авторизації витрат, мотивування персоналу на зниження витрат, не пов'язаних з основною діяльністю компанії. Жорсткість контролю всіх видів витрат також має свої позитивні моменти. Замічено, що коли компанія, приміром , починає реєструвати вихідні міжміські дзвінки співробітників, загальна кількість дзвінків знижується за рахунок зменшення розмов з особистих питань. Використання платного Інтернету в особистих цілях, телефонні дзвінки по міжміському зв’язку, використання оргтехніки – це ще не всі витрати, яких можна уникнути.

         – впровадження первинного бюджетування. На шляху зниження витрат необхідно впровадити первинне бюджетування. Після того як бюджет був сформований, скликати бюджетний комітет,, на якому провести захист запланованих витрат. Можливо, удасться виявити завищення по статтях витрат.

         – оптимізація грошових потоків. Необхідно відпрацювати список найбільш пріоритетних платежів, у який у порядку зменшення значимості включити такі статті, як електроенергія, заробітна плата, виплати в бюджетні й небюджетні фонди, МБП , матеріали, інші витрати.[3]

         – робота з дебіторами й реформування політики комерційного кредитування,  реструктуризація кредиторської заборгованості. Необхідно відмовитися від частини колишніх постачальників сировини й матеріалів, які поставляли сировину й матеріали за завищеними цінами.

         – стимулювання продаж. Одна із широко розповсюджених помилок полягає в тім, що в умовах кризи багато компаній намагаються збільшити приплив надходження коштів , піднімаючи ціну на продукцію без попереднього дослідження ринку. Активізація продажів у ситуації кризи повинна виражатися в розвитку відносин з існуючими клієнтами й залученні нових, пропозиції ринку нової продукції, а також у перегляді існуючої системи знижок і пільг для покупців. Проведення обмеженого маркетингового дослідження дозволить відмовитися від незатребуваних характеристик, а отже, скоротити витрати. Виділення групи товарів, що приносять компанії найбільший прибуток. Перегляд асортиментної й ціновий політик компанії.

         – розв'язання стратегічних завдань форсованого розширення експортної діяльності. Враховуючи складний і довгостроковий процес проникнення на ринки західних держав та відверту загрозу національній безпеці від продовження кризи, основним напрямом діяльності цієї системи безумовно має бути повернення на ринки Східної Європи і країн СНД. Це передбачає максимальне використання існуючого "правового простору" цієї діяльності,  розробку перспективного плану діяльності підприємства, його стратегічний розвиток.