Экономические науки/7. Учет и аудит

Доц. Разборська О.О.

Студенти: Розумович Л.А., Костюк В.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут, Україна

Тенденції розвитку ринку аудиторських послуг в Україні

         В процесі створення ринкових відносин, все більшого значення набуває сфера підприємницьких відносин. На сьогоднішній день створюється і функціонує все більше підприємств, метою яких є звичайно отримання прибутку, а також сучасний розвиток з перспективою на майбутню діяльність. З метою ефективної діяльності  великої різноманітності підприємств, керівники все частіше звертаються за допомогою до аудиторських фірм. Ці спеціалізовані організації надають багато різних аудиторських послуг, які поділяють на: аудиторські перевірки та супутні консультаційні послуги. Постійне зростання попиту на аудиторські послуги в  Україні визначається двома основними факторами: розвитком господарського законодавства та розвитком ринку як такого, саме це потребує їх сучасного розвитку та удосконалення та удосконалення аудиторських послуг, що актуалізує тему організації дослідження.

         Проблемам розвитку ринку аудиторських послуг присвячено ряд праць зарубіжних та вітчизняних  вчених-економістів : І.Чумова, О. Редька, С. Кирія, О. Петрик, В.Зотова, В. Довбуша, С. Коротаєва, Н. Іщенка, О. Боровича,    

Г. Давидова , І. Пилипенка, В. Шевчука, В.Бондаря та інші вчені економісти. Однак, проблеми удосконалення рівня якості аудиторських послуг залишається не вирішеними, особливо в розрізі регіонів.

Метою статті є висвітлення основних проблем  розвитку ринку аудиторських послуг та виявлення тенденцій удосконалення надання аудиту в Україні.

         Набутий досвід роботи в умовах ринку, вірніше, в умовах відсутності централізованого управління, підказує, що дешевше користуватися послугами професіоналів, ніж розплачуватися за свої помилки. Доречніше запобігти виникненню цих помилок ніж втратити кошти та час на їх виправлення. Саме в цьому виявляється призначення аудиторських фірм.

         З врахуванням нинішніх тенденцій ринок видів аудиторських послуг в Україні суттєво розширився та диференціювався за напрямами та інтересами замовників-клієнтів. Суттєво розширилась різноманітність професійних послуг аудиторів, що певною мірою відкриває нові можливості як перед самими аудиторами й аудиторськими фірмами, так і перед замовниками їх послуг. Аудитори отримали можливість легально здійснювати оцінку, вести бухгалтерський облік для третіх осіб, представляти ін­тереси третіх осіб у суді, консультувати замовника з багатьох питань та оцінювати різноманітні аспекти його діяльності, проводити професійні тренінги, здійснювати ініціативний аудит, огляд і підготовку фінансової звітності, обов’язковий аудит та бухгалтерські послуги тощо.  Кількість послуг, які можуть надавати клієнтові суб’єкти аудиту в Україні, зросла з 4 у майже 12 разів за останні три роки. Зросла не тільки кількість та різноманітність послуг, а й середня вартість одного замовлення – майже в три рази [3].

       Ринок аудиторських послуг має певні регіональні особливості. Хоча самі суб'єкти аудиту не «прив'язані» до регіону їхньої реєстрації та надають послуги по всій Україні, більшість із них надають  послуги в регіоні місця знаходження. Аудиторська Палата України, аналізуючи діяльність аудиторів, розподілила всі ре­гіони країни на три умовні зони: регіони-лідери; ре­гіони реального аудиту та регіони-аутсайдери. При цьому все менше економічних перспектив у аудиторів - приватних підприємців. Все це свідчить про вста­новлення типово ринкових умов для професійної аудиторської діяльності в Україні. Лідерами являються такі регіони: Київський, Донецький, Дніпропетровський, Запорізький, а регіони-аутсайдери – Житомирський, Рівненський, Закарпатський та інші [3].

Спостерігається більша кількість аудиторських послуг і вони дорожчі в регіонах, де концентрація капіталу та наявність потужних суб'єктів господарювання більша, ніж в інших частинах країни. Суттєва різноманітність вартості послуг у різних регіонах існує, в залежності,  від платоспроможності самих замовників аудиту або їхнього розуміння вартості аудиторської послуги.

         Найбільшу частку аудиторських послуг В Україні займає ініціативний аудит(29,88 %), зокрема у Вінницькій області лише – 8,42 %. Найбільшу частку послуг аудиторів  в цій області займають саме консультаційні послуги – 31,05%. Досить малу частку займають в Україні такі послуги: огляд фінансової звітності – 2,95 %, а також підготовка фінансової звітності - 1,21 %, відповідно у Вінницькій області - 0,57% та 5,75%.Обов’язковий та ініціативний аудит в Україні займають 42,3% загального обсягу послуг. Операційний аудит по суті трансформувався у погоджені процедури і становить до 7 % загального обсягу послуг аудиторів [2].         

З узагальнюючого аналізу офіційних звітів аудиторських фірм (аудиторів) видно, що деякі з них взагалі не займаються аудиторськими перевірками, а надають лише консалтингові та інші послуги. В той час як світові тенденції розвитку аудиторських послуг свідчать про скорочення аудиторськими фірмами обсягів консалтингових  послуг або виділення з них суб'єктів, що надають консалтингові послуги, в окремі структури, в Україні існують регіони, де аудиторські перевірки у загальному обсязі аудиторських послуг, за­ймає близько 30%.  Це Вінниця, Херсон, Чернігів, Миколаїв, Запоріжжя та Луганськ.            У більшості ви­падків причина таких показників - це диверсифіка­ція, бажання утримати клієнта різноманітністю послуг, що надаються, шукаючи альтернативні, джерела доходів. Українські підприємства все ча­стіше бажають отримувати від української ауди­торської фірми комплекс послуг. Такий клієнт для аудитора є досить вигідним, оскільки він відпрацьовує всі завдання в комплексі. Однак широта послуг призводить до виникнення загроз незалежності аудитора і, як наслідок, до зниження  якості аудиторських послуг [2].

За сьогоднішніх обставин в Україні відсутній контроль над аудиторською діяльністю. Відтак на ринку присутні аудитори, які не внесені в Реєстр аудиторських фірм і аудиторів України АПУ, але при цьому надають послуги (за $50 поставлять печатку на будь-якому документі).

У вітчизняному аудиті, на відміну від останніх тенденцій у «великій четвірці», відбувається концентрація аудиторських і консалтингових послуг.

Аудит виживає здебільшого не за рахунок якості послуг, а за рахунок кількості, з урахуванням можливостей замовника оплатити їхні послуги.

Аудиторська перевірка підприємств часто носить формальний характер. Причина — об’єктом перевірки є директор, який і замовляє аудит.

В аудиторському бізнесі є актуальною проблема демпінгу, оскільки зазвичай у аудиторів немає сталих цін на послуги: аби не втратити клієнта, вони готові запропонувати шалені знижки.

Консалтинг домінує у більшості аудиторсько-консалтингових фірм. Серед супутніх послуг аудиторів найбільшою популярністю користується ведення бухгалтерського обліку. Такі замовлення дають аудиторам майже половину доходів.

Отже, нами запропоновано такі шляхи виживання аудиторських фірм, спираючись на виявлені терції розвитку ринку аудиту в Україні:

1.     Заняття аудитом на професійній основі, що потребує наявності в аудиторських фірмах чисельності сертифікованих штатних аудиторів і, головне – наявність замовлень на послуги, що дає змогу працювати безперервно протягом року.

2.     Структуризація аудиторської фірми, до скалу якої мають входити не тільки «універсальні»  професіонали, а й фахівці з права, інформаційних технологій, маркетологи.

3.     Аудиторські послуги повинні надаватися замовнику не тільки у сфері обліку та оподаткування, а й у сферах його специфічної діяльності. Чим ширший спектр послуг, що надає аудитор, тим більше шансів для фінансового успіху підприємств.

4.     Забезпечити стабільність податкового законодавства, яке воно становить основу будь-якого виду аудиту .

Література:

1.           Про аудиторську діяльність: Закон України від 22.04.93р. № 3125 // Відомості Верховної Ради України. – 1993 (зі змінами та доповненнями).

2.           Петрик О. Аудиторська діяльність в Україні: законодавчо-нормативне регулювання, сучасний стан // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. - №11. – С.59-65.

3.           Редько О. Аудиторські послуги в Україні: перші кроки до ринку // Аудит, ревізія, контроль. – 2008. - №11. – С. 48-55.

4.           Чумакова І. Аудит ефективності: зарубіжний досвід та українські реалії // Аудит, ревізія, контроль. – 2009.  - №1. – С. 55-62.