Іщенко Я.П, Іщенко Б.Ю.

Вінницький національний аграрний університет

СКЛАДОВІ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ

Основою інформаційного забезпечення управління підприємством є бухгалтерський облік. Кожне підприємство має прийняти правила та методи організації і ведення обліку, за допомогою яких можна отримати найбільш об’єктивну, корисну і своєчасну інформацію про його діяльність з метою внутрішнього управлінського використання та публічного представлення. Облікова політика підприємства є тим важливим засобом, завдяки якому існує можливість розумного поєднання державного регулювання і власної ініціативи підприємства в питаннях організації та ведення бухгалтерського обліку.

Питання формування та реалізації облікової політики підприємств знайшли відображення в працях українських вчених: М.Т. Білухи, Ф.Ф. Бутинця, Г.Г. Кірейцева, В.Г. Лінника, М.С. Пушкара, В.В. Сопка, В.Г. Швеця та інших.

В сучасних умовах процесу формування облікової політики приділяється недостатня увага як з боку працівників бухгалтерської служби, так і з боку власників та адміністрації підприємства. Обліковій політиці як явищу новому для вітчизняного обліку притаманна відсутність теоретичних напрацювань, єдності термінологічного апарату, проблеми в практичній реалізації.

Одним з ключових питань при дослідженні облікової політики є визначення її структурних елементів. Слушною на нашу думку є пропозиція Т.В. Барановської щодо виділення об’єктів та елементів облікової політики. Під «об’єктом облікової політики підприємства» автор розуміє будь-яку норму або позицію підприємства з організації та ведення бухгалтерського обліку, щодо якої є альтернативні варіанти. Елемент облікової політики підприємства автор визначає методичні прийоми, способи та процедури, що обираються з числа загальноприйнятих з урахуванням особливостей діяльності підприємства (рис.1) [2].

Рис. 1. Класифікація елементів облікової політики

 

Існуючий підхід до виділення складових облікової політики передбачає наступну їх структуризацію: методична складова, організаційна складова та технічна складова. Деякі з авторів пропонують більш укрупнену структуризацію: організаційно-технічна та методична складові [3] (рис. 2).

                   Рис. 2. Складові елементи облікової політики

 

Кожна складова облікової політики підприємства, яка відповідає рівню системи бухгалтерського обліку, об’єднує специфічні для неї об’єкти, за якими існують альтернативні варіанти – елементи. Формування організаційної складової передує формуванню методичної та технічної складових і включає об’єкти, які покликані забезпечити взаємозв’язок при організаційній побудові облікових підрозділів, визначення їх місця в управлінській та виробничій структурі підприємства. Так, об’єктом організаційної складової облікової політики є форма організації бухгалтерського обліку, елементом один з чотирьох визначених законодавством способів організації обліку (створення бухгалтерської служби, безпосереднє ведення керівником, користування послугами приватного підприємця або аудиторської фірми). Методична складова передбачає визначення способів ведення обліку об’єктів бухгалтерського обліку, які мають альтернативні способи відображення. Реалізація елементів методичної складової на рахунках бухгалтерського обліку в облікових регістрах та формах звітності, в тому числі внутрішньої, здійснюється за допомогою об’єктів та елементів технічної складової. Існують пропозиції кожну складову оформлювати внутрішніми документами різного рівня. Відповідно до виділених складових доцільно структурувати і документ з оформлення облікової політики.

Отже, Виділені елементи термінологічного апарату щодо облікової політики покликані забезпечити систематизацію викладення процесу формування, змісту та реалізації облікової політики підприємства.

 

Література:

1.     Барановська Т.В. Актуальність наукових досліджень з питань облікової політики // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2003”. Том 25. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.3-5.

2.     Барановська Т.В. Облікова політика: рівні, суб’єкти, складові // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2003. – № 3 (25). – С.18-26.

3.     Облікова політика підприємства: Навчальний посібник / За ред. Гаврилюка В.М., Жука В.М., Михайлова М.Г. – К.: Видавництво ТОВ «Юр-Агро-Веста», 2007. – 326 с.