Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Гузенко О.П., Пархоменко К.В.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „КНЕУ ім. В. Гетьмана”

Моніторинг інвестиційного проекту як напрямок підвищення ефективності інвестиційної діяльності

 

У період освоєння інвестицій ринкова кон’юнктура зазнає значних коливань, які викликані різними ризиками, як правило, під впливом зміни політики макрорівня. Саме в цей період актуальним для вирішення залишається питання проведення якісного моніторингу інвестиційних проектів, які пов’язані із розвитком пріоритетних галузей. 

Безумовно, проблематика інвестиційної сфери завжди була в центрі уваги вчених-економістів, але проблеми організації моніторингу реалізації інвестиційних проектів та методик дослідження інвестиційних ринків у фінансовій літературі недостатньо досліджені. Важливість і актуальність цих проблем потребує осмислення як теоретичних засад, так і розробки методологічних підходів та практичних узагальнень і пропозицій.

Значний доробок у розробку теоретичних основ проведення моніторингу інвестиційного проекту внесли українські науковці: А.А. Пересада, Т.В. Майорова, Т.П. Кириленко, В.А. Ткаченко, М.П. Денисенко, а також ряд зарубіжних науковців Л. Гітман, М. Джонк, Дж. Кейнс, У. Шарп та інші.
Слід зазначити, механізм проведення постійного нагляду та контролю за процесом освоєння інвестицій заведено називати моніторингом інвестиційних проектів, який є важливішою складовою процесу управління економікою. Термін «моніторинг інвестиційної діяльності» доцільно розуміти як систему організації безперервних процесів збирання, обробки, аналізу і представлення документованої інформації, яка відбиває основні показники інвестиційної діяльності та існуючі тенденції її розвитку в розрізі галузей економіки та окремих підприємств, з метою інформаційного забезпечення різних рівнів управління. 
З практичної діяльності відомо, що цілями моніторингу інвестиційної діяльності є визначення відповідності інвестиційних процесів, що відбуваються, заданим орієнтирам, інформаційне забезпечення регіональних і державних органів управління, а також учасників інвестиційного процесу щодо реального стану інвестиційної діяльності та факторів, що її визначають з метою прийняття обґрунтованих управлінських рішень. 

На думку багатьох вчених-економістів сучасні умови розвитку економіки України зумовлюють необхідність та потребу в активізації інвестиційної діяльності, успішність якої напряму залежить від наявності повної та достовірної інформації як основи прийняття обґрунтованих управлінських рішень. Науковці вважають, що така інформація повинна бути об’єднана в цілісну систему, а саме систему моніторингу, що відповідно передбачає організацію процесів збирання, обробки, аналізу та представлення інформації. Вона повинна відбивати основні показники інвестиційної діяльності та існуючі тенденції її розвитку в розрізі галузей економіки та окремих підприємств з метою інформаційного забезпечення різних рівнів управління.

Крім того, актуальність проблеми дослідження підтверджена тим, що моніторинг дозволяє визначити ефективність інвестиційної діяльності, її пріоритетні напрями, виявити існуючі тенденції в економіці та перспективні джерела фінансування, фактори залучення інвестицій, розробити механізми впливу на інвестиційні процеси та інструменти контролю за ефективністю використання інвестиційних ресурсів.

Очевидним є те, що на сьогоднішній день спостерігається недостатнє та неефективне використання інвестиційного потенціалу, який не має дієвої системи моніторингу, що здатен передбачити різні негативні аспекти покращення зазначеного процесу. Така ситуація зумовлена як тенденціями розвитку економіки України в цілому, так і відсутністю такої важливої складової інфраструктури інвестиційного ринку як інформаційно-аналітичні центри, які б надавали учасникам інвестиційного ринку та органам державного управління повну та достовірну інформацію на основі моніторингу інвестиційної діяльності.

За результатами досліджень можна стверджувати, що моніторинг доцільно проводити на базі незалежної структури, основним завданням якої є інформаційне забезпечення суб’єктів інвестиційного ринку. Основою такого інформаційного забезпечення повинен бути регулярно здійснюваний моніторинг основних параметрів інвестиційного ринку. Дану структуру можна створити на базі агенцій територіального розвитку, агенцій з питань залучення іноземних інвестицій у вигляді відокремленого відділу, що працює на комерційних засадах. Фінансове забезпечення створення та функціонування центру моніторингу інвестиційної діяльності можливо здійснювати на кооперативних основах, об'єднавши фінанси, техніку, професіоналів, інформаційні можливості всіх зацікавлених організацій. В межах системи моніторингу інвестиційної діяльності окрім збирання офіційної кількісної інформації доцільне збирання суб’єктивної якісної інформації.

У підсумку слід підкреслити, що для України застосування дієвої системи моніторингу інвестиційних проектів, на основі організації та функціонування інформаційних систем є корисним так, як дозволить отримати кількісну та якісну інформацію економічного змісту, на основі якої можна не тільки виявити існуючи тенденції в економіці, а й спрогнозувати найбільш інвестиційно привабливі галузі, види економічної діяльності, регіони, знизити ризики інвестування, забезпечити прозорість інвестиційного процесу та отримати результати діяльності, які відповідають ринковому спрямуванню економіки.

 

Література:

1.      Кириленко Т.П. Проектне фінансування [Текст]: підручник / [Т.П. Кириленко]. – К.: «Знання», 2006. – 208 с. – ISBN 978-966-351-004-8.

2.      Вініченко І.І. Формування системи управління інвестиційною діяльністю підприємства [Текст] / І.І. Вініченко // Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – №4. – С. 9-14.