Бондаренко А.Л.

Національний Технічний Університет України «Київський політехнічний інститут», Україна

Конкурентна розвідка як ефективний інструмент ведення бізнесу

 

Початок XXI століття характеризується приходом нової - інтелектуальної економіки, економіки знань, де головним джерелом зростання добробуту стають не природні ресурси, а результати творчості людського розуму - ідеї і засновані на них нововведення. Конкурентна розвідка є інновацією в сучасному бізнесі, взяття на озброєння якої набуває особливого значення в умовах світової економічної кризи.

Всі економічні процеси мають циклічний характер. Німецький вчений Г.Менш, зображуючи економічні цикли у вигляді S-подібних кривих, поєднував їх між собою «технологічним патом», тобто кризою, депресією, яким він віддавав вирішальну роль – роль стимулятора появи базових інновацій. К.Фрімен, на відміну від Г.Менша, вважав, що депресія навпаки подавляє впровадження інновацій, і останнє цікавить лише процвітаючі фірми. Підходи протистоять один одному, але не виключають того, що підприємства, як правило, прагнуть до розвитку. Зовнішнє й внутрішнє середовище обґрунтовує їхню стратегію і шляхи розвитку. Кожне підприємство є індивідом на ринку, як людина в суспільстві. Криза, що впливає зовні в будь-якому випадку є стимулятором дій, а чи є це впровадженням інновацій, чи іншими діями – вирішує саме підприємство, орієнтуючись, звичайно, на себе і середовище.

З грецької мови слово «krisis» - рішення, наслідок, з латині – перелом, переворот, з китайської в загалі зображається у вигляді двох ієрогліфів, які мають значення «небезпека» і «можливість». Тобто не можна тлумачити кризу лише як «погано» чи «добре». Як людина може бачити келих наполовину повним чи наполовину пустим, підприємство сприймає кризу як загрозу чи як можливість. Це сприйняття є вирішальним. На мою думку, одним із поглядів на кризу в якості можливості є послаблення конкурентів і інших учасників ринку.

Актуальними сьогодні є питання моніторингу конкурентів, небезпеки зі сторони потенційних конкурентів, появи нових тощо - невідємної частини стратегічного планування і маркетингових досліджень. З середини 90-х рр. офіційно існує концепція конкурентної розвідки. Сам термін «конкурентна розвідка» пішов з англійської мови, а саме з виразу «competitive intelligence» [1, с.16]. Сьогодні існує безліч тлумачень і розумінь даного поняття. Конкурентну розвідку часто плутають і вважають за синоніми із діловою розвідкою, аналітичною, комерційною, корпоративною, економічною, стратегічною, бізнес-розвідкою, промисловим шпіонажем, маркетингом, бенчмаркінгом і навіть з простим аналізом ділової інформації. Широким і найбільш повним на сьогоднішній день тлумаченням конкурентної розвідки є збір і обробка даних із різних джерел для прийняття управлінських рішень з метою підвищення конкурентоспроможності комерційної організації, які проводяться в рамках законодавства із дотриманням етичних норм, а також структурний підрозділ підприємства, який виконує дані функції [2]. Результати дослідження показали, що конкурентну розвідку сприймають і беруть на озброєння по-різному – як частину корпоративної культури, систематичний непереривний процес, організовану систему, систематичну програму, стратегічну ініціативу в бізнесі, іменують її навіть «нервом війни».

Конкурентна розвідка покликана вирішувати наступні завдання:

-         інформаційне забезпечення процесу прийняття управлінських рішень як на стратегічному, так і на тактичному рівні;

-         «система раннього попередження», тобто зараннє залучення уваги осіб, що приймають рішення, до загроз, які потенційно можуть заподіяти збиток бізнесу;

-         виявлення сприятливих для бізнесу можливостей;

-         виявлення (спільно із службою безпеки) спроб конкурентів дістати доступ до закритої інформації компанії;

-         управління ризиками з метою забезпечення ефективного реагування компанії на швидкі зміни навколишнього середовища.

Приведені вище завдання конкурентної розвідки є ключовими для компанії, вони забезпечують досягнення фундаментальної мети, місії функціонування налагодженої системи конкурентної розвідки на підприємстві, що полягає в забезпеченні відчуття захищеності в компанії внаслідок усвідомлення того факту, що підприємство не стане раптовою жертвою обставин, або певних ворожих дій [3].

Різниця в сприйняттях конкурентної розвідки пов’язана не лише з перекладом терміну на нашу мову. Є багато різних точок розгалуження розуміння конкурентної розвідки, таких як смислове ядро, масштаб застосування, прикладна спрямованість, традиції використання, ступінь науковості і, особливо, значимість для компанії. Таке різностороннє тлумачення обґрунтовує нерозуміння всієї значимості конкурентної розвідки і переваг, які вона надає.

Сучасний світ характеризується безмежними обсягами і набуттям значимості інформації. Сучасні технології, всеохоплююча мережа ЗМІ і специфіка бізнесу зумовлюють дев’яностовідсоткову відкритість інформації. Це один із багатьох доказів дієвості конкурентної розвідки. В умовах кризи, а отже послаблення конкурентів, організована на підприємстві конкурентна розвідка стає інновацією, інструментом виживання, засобом перемоги, стратегічною альтернативою і ефективним інструментом ведення бізнесу.

Література:

1. Ющук Е.Л. Конкурентная разведка: маркетинг рисков и возможностей [Текст] / Е.Л. Ющук. – М.: Вершина, 2006. – 240 с. – ISBN 5-9626-0027-4.

2. Российское общество профессионалов конкурентной разведки [Электронный ресурс]. - Режим доступу: URL: http://www.rscip.ruНазва з экрана.

3. Белкин, М. Конкурентная разведка: взгляд без эмоций / М. Белкин // Best Of Security. – 2006. - №11. – с. 14-15.