Економічні науки/ Економіка підприємства

Купріянова К.О., Круц І.М.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С.Попова

Напрямки підвищення ефективності діяльності оператора телекомунікаційної сфери

Умови ведення бізнесу, що змінилися в плин останнього десятиліття, змушують українські підприємства уживати адекватних заходів для того, щоб триматися на плаву й бути прибутковими. Головною метою кожного підприємства є збільшення доходів над витратами, досягнення високого рівня конкурентоспроможності та ефективності діяльності підприємства.

Аналіз ринку мобільного зв’язку України, показав що зріст абонентської бази операторів мобільного зв’язку припинився, тобто він дістав стадії насиченості. Проаналізувавши динаміку зміни показників результативності провідних мобільних операторів з 2002 по 2009 рік можемо зробити висновок, що приріст доходів оператора був пропорційний приросту абонентської бази. Таким чином, сьогодні перед мобільними компаніями стоїть питання, збільшення обсягів доходів, при насиченості України в основних послугах мобільного зв’язку та незмінній кількості абонентів. Вирішенням цього питання, на наш погляд, може бути з одного боку розробка та впровадження нових послуг з іншого ефективне управління та використання ресурсів (трудових, матеріальних та ін.)підприємства. Розглянемо детальніше механізм підвищення ефективності діяльності підприємства, що не базується на збільшенні абонентської бази.

Будь-яке підприємство в економічній моделі вільного підприємництва являє собою відкриту систему, активно взаємодіючу із зовнішнім оточенням. Ефективність цієї взаємодії проявляється в конкурентоспроможності та ефективності діяльності підприємства. Високий рівень ефективності та конкурентоспроможності підприємства обумовлюється збалансованим розвитком усіх напрямків його діяльності та управління. Подібна єдність обумовлена синергетичним ефектом і сприяє підвищенню сукупних результатів діяльності підприємства. У зв'язку з цим врахування даного ефекту є важливим елементом механізму формування ефективності діяльності та конкурентоспроможності підприємства. Для досягнення синергетичного ефекту необхідною умовою є така організація діяльності підприємства, результат якої буде перевищувати суму результатів від ізольованої роботи кожної структурної ланки. На наш погляд, головним напрямком підвищення ефективності діяльності підприємства є досягнення синергетичного ефекту, що об‘єднує в собі різні види синергізму. Нами була використана класифікація синергізму на базі складових підрозділів підприємства. Вибір класифікації визначався її здатністю врахувати зв'язки між всіма підрозділами підприємства, як відкритої системи.

Синергетичний ефект на підприємстві телекомунікаційної сфери формується з наступних складових елементів:

-            фінансова синергія;

-            виробнича синергія;

-            маркетингова синергія

-            інноваційна синергія

-            клієнтська синергія.

Розглянемо детальніше складові синергетичного ефекту.

Досягнення фінансової синергії призводить до зниженню витрат на капітал, прибутковості капіталу та фінансової стабільності. Досягнення виробничої синергії відображається в чіткій організації бізнес-процесів, високої якості послуг, швидких усуненнях різного роду поломок обладнання та високому рівні планування та управління технічними мережами. Маркетингова синергія проявляється у популярності послуг оператора на телекомунікаційному ринку, репутації щодо якості послуг, розвитку інтегральних рішень щодо провадження нових послуг, гнучкій тарифній політиці, ефективності продажу класичних та нових послуг. Інноваційна синергія та клієнтська синергія, в умовах насиченості ринку мобільного зв’язку, на наш погляд, найважливіші види синергії. тому що інноваційна синергія передбачає розробку нових послуг, що призводить до росту доходів оператора при незмінній абонентській базі. Клієнтська синергія, завдяки стратегії утримання абонентів та впровадження програми лояльності, гарантує утримання завойованої частки ринку та існуючих абонентів.

Досягнення синергії по всім, структурним ланкам підприємства обумовлює досягнення синергетичного ефекту взагалі на підприємстві, що навіть в жорстких умовах конкуренції призводить до підвищення ефективності діяльності підприємства та його конкурентоспроможності.

Література:

1.        Федулова Л.І., Александрова В.П., Бажал Ю.М. Інноваційний розвиток економіки: модель, система управління, державна політика/ Федулова Л.І.// «Основа» – Київ, 2005 –с.338-340

2.        Васильєв О. Синергетичні підходи в економічній теорії / О. Васильєв // Економіка України. – 2007. – № 5. – с. 70-78.