к.е.н. Азьмук Л. А., Нікітенко О.С.

Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана»

Застосування системи збалансованих показників при визначенні результативності функціонування дистриб’юторської компанії

 

На сучасному етапі розвитку суспільства дистриб’юторська діяльність як еле­мент торгової інфраструктури стає одним з найважливіших факторів успішності багатьох економічних систем. Проте не дивлячись на значний арсенал глибоких та змістовних досліджень, накопичений зарубіжними та вітчизняними вченими в проблематиці ефективності, результативності та успішності функціонуван­ня компаній, існує потреба в адаптації та систематизації зазначених питань для засто­сування в сфері дистрибуції. Актуальність цих питань та їх практична значу­щість для торгівельно-посередницьких структур обумовили вибір представленого дослідження.

Проведений аналіз сучасних підходів до визначення поняття результатив­ність та зокрема розкриття його сутності та специфіки для дистриб’юторських компаній свідчить про неодностайність поглядів та поліморфний характер цієї проблематики. При цьому все більше авторів сходяться на тому, що результа­тив­ність функціонування компанії повинна базуватися не лише на вимірі результатів діяльності компанії та заходів з її підвищення, зосереджених на фі­нансових показниках, а і включення в систему оцінки так званої «нефінансової» складової, до якої можна віднести смаки та уподобання споживачів, кваліфікаційний склад працівників, впровадження інновацій, ефективність діяльності конкурентів, імідж, репутацію, ціннісні орієнтири компанії тощо.

В процесі дослідження нами було визначено ключові показники, що визначають та впливають на результативність функціонування дистриб’ю­торської компанії. Основними серед зазначених показників автори називають наступні: високий рівень обслуговування клієнтів, поміркована величина логістичних витрат, керована територіальна мережа; сильний товарний портфель; успішне управління обсягом продажів і дебіторською заборго­ваністю, професіоналізм торгових представників, ефективність використання торгівельного потенціалу, ефективність трудової діяльності, адекватність обраної підприємством стратегії, тощо.

Особливе місце в системі показників оцінювання та стратегічного управління діяльністю організації, яка поєднує фінансові та нефінансові індикатори, займає Збалансована система показників (Balanced Scorecard – BSC) Нортона-Каплана. Ця модель виступає одним з елементів Технології управління результативністю BPM (Business Performance Management), яка в свою чергу виникла на межі ХХ та ХХІ ст. як наслідок подальшого розвитку систем управління ресурсами компанії (ERP-систем). Досвід використання системи BSC в управлінні сучасними підприємствами показав її високу ефективність за умови належної підготовки до впровадження та високого рівня автоматизації інформаційних процесів.

Проте зважаючи на специфіку діяльності дистриб’юторських фірм вважаємо обґрунтованим та доцільним до запропонованих авторами чотирьох перспектив (проекцій) організації: фінанси, взаємовідносини з клієнтами, внутрішні бізнес-процеси, навчання персоналу, додати п’яту складову - взаємовідносини з постачальниками. Враховуючи вищесказане ми пропонуємо розглянути наступний набір показників для оцінки результативності дистриб’юторської компанії залежно від обраної нею стратегії (табл. 1).

Таблиця1

Показники результативності дистриб’юторської компанії

 

Елементи / Стратегічна мета

Тип стратегії

Лідерство за витратами

Диференціація (ліде­рство по продукту)

Концентрація (близькість до клієнта)

Ідея

Простота, стандар­тність, швидкість

Іноваційність, функціональність

Кастомізація, орієнтація на нішу

Фінанси /

максимізація вартості підприємства

·      EVA

·      Рентабельність і оборотність активів

·      Загальні витрати

·      EVA

·      Рентабельність активів і продажів

·     EVA

·     Рентабельність активів

·     Рентабельність продажів (маржа)

Клієнти /

підвищення цінності для клієнта

·      Число нових клієнтів

·      Частка ринку

·      Число нових клієнтів, продуктів

·      Індекс задово­лення потреб споживачів

·     Число постійних клієнтів

·     Індекс задоволення потреб споживачів

·     Частка ринку

·     Витрати на маркетинг

Бізнес-процеси /

прискорення ключових внутрішніх процесів

·      Процент автома­тизації процесів

·      Швидкість вико­нання замовлення

·      Число збоїв в системі закупок

·      Швидкість введення нових продуктів

·      Витрати на дослідження ринку

·      Частка ринку

·      Число позицій в асортименті

·      Швидкість виконання замовлення

Персонал /

зміцнення корпоратив­ної культури, вдосконален­ня навичок

·      Продуктивність праці

·      Витрати на нав­чання персоналу

·      Плинність кадрів

·      Індекс задоволеності персоналу

·     Плинність кадрів

·     Індекс задоволеності персоналу

·     Відсоток взаємозаміщення персоналу

Постачаль­ники /

створення цінності взаємовідно­син з постачальни­ками

·      Частка витрат на товари, отримані від постачальників у за­гальній сумі витрат;

·            Наявність інвести­цій у постачальників.

·      Витрати при переході на іншого постачальника

·      Частка ключо­вих (стратегічно важливих) поста­чальників

·      Наявність спіль­них бізнес-планів

·      Ступінь залежності від постачальників

·      Індекс задоволеності постачальником

·      Ступінь залежності від постачальників

·      Рівень прихильності постачальника (кількість постачаль­ників у базі, з якими налагоджені довго­строкові відносини)

 

Отже, підсумовуючи вищесказане, можна стверджувати, що необхідність підвищення результативності дистриб’юторських компаній визначається їх значною роллю у сучасному бізнес-середовищі, ускладненням процесів прийняття рішень на внутрішньо - та міжфірмовому рівні, необхідністю власного розвитку та гармонійного забезпечення інтересів стейкхолдерів. Багатогранність підходів та методів визначення результативності допускає їх комплексне використання для постановки та розв’язання задач широкого профілю, а також передбачає переосмислення та адаптацію існуючих підходів до сучасних умов функціонування підприємства та специфіки його діяльності.

 

Література

1.           Друкер, П. Ф. Эффективное управление предприятием. Экономические задачи и решения, связанные с риском : пер. с англ. / П. Ф. Друкер. - М. и др. : Вильямс, 2008 (СПб.). - 212 с.

2.           Кокинз, Г. Управление результативностью. Как преодолеть разрыв между объявленной стратегией и реальными процессами : пер. с англ. / Г. Кокинз. - М. : Альпина Бизнес Букс, 2007 (Ульяновск). - 318 с.

3.            Рамперсад, Х. К. Индивидуальная сбалансированная система показателей : путь к личному счастью, гармоничному развитию и росту эффективности организации : Пер. с англ. / Х.К. Рамперсад. - М. : Олимп-Бизнес, 2005. - 165 с.