Економіка / Маркетинг та менеджмент

 

Кравець Я.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Лізинг – умови розвитку в світі та Україні

 

В умовах глобалізації світової економіки сфера послуг набуває най динамічнішого розвитку та стає одним із впливових чинників, від яких залежить зростання економіки, підвищення конкурентоспроможності країни на світових ринках, покращення добробуту населення. Особливу роль в цьому процесі відіграють окремі види послуг, зокрема послуга міжнародного лізингу

Термін лізинг (leasing) означає вид підприємницької діяльності, що полягає в інвестуванні власних або залучених фінансових засобів шляхом придбання виробничого майна для наступної здачі його в оренду, або, більш широко, як спеціальний вид оренди майна виробничого призначення.

Кількість зареєстрованих в Україні лізингових компаній за останні декілька років значно збільшилась. На сьогодні їх в Україні існує  трохи більше ста. Найактивнішими гравцями ринку лізингових послуг є іноземці – французький Societe Generale (придбав найбільшу компанію з лізингу автотранспорту), BNP Paribas (придбав УкрСиббанк з лізинговою компанією), австрійський Raiffeisen International (купивши Аваль, вирішив створити дочірню лізингову структуру), скандинавська фінансова група SEB (придбала банк «Ажіо» і заснувала лізингову компанію «Ажіо-лізинг»). Охоче долучаються до лізингових схем і виробники обладнання й транспорту. Багатьом з них саме співпраця з лізингодавцями дозволяє суттєво збільшити обсяги продажу. Peugeot та Scania реалізують авто в Україні через дочірні лізингові компанії «Ілта» та «Сканія Україна», а лізингова компанія «Дуац» є офіційним постачальником в Україні автомобілів Volkswagen та Audi.

Інтерес фінансових установ до цього ринку пояснюється просто: лізинг зазвичай дорожчий за кредит. Лізингова схема відрізняється від кредитної – лізингові компанії оперують таким поняттям, як подорожчання предмета лізингу. Це подорожчання в різних компаніях коливається від 5 до 15% на рік. Якщо перевести його у звичайні банківські відсотки, то вийде, що навіть у деяких лідерів ринку вартість лізингу становить понад 30% річних. Водночас кредит на придбання автомобіля обійдеться у 17-25% річних у гривні.[1]

Крім вищої вартості у лізингу є ще кілька переваг з погляду заробітку. По-перше, лізингові компанії (як фінустанови, що не залучають кошти населення) регулюються поблажливіше, ніж банки. По-друге, лізинг дає можливість охопити значно ширше коло клієнтів. Через брак заставного майна банкіри неохоче позичають малому та середньому бізнесу – сегменту, що має найбільші перспективи та стрімко розвивається. У розвинених країнах з такими клієнтами прийнято співпрацювати саме через лізинг – в Європі ним охоплені 40% підприємств малого та середнього бізнесу.

Протягом листопада Leasing Life спільно з фінансовою консалтинговою компанією Invigors, провів третій Європейський опитування серед професіоналів в лізинговій сфері. Метою опитування було відстежити, як змінилися настрої в галузі з часу минулих опитувань у квітні 2009 року та вересні 2008 року.

Три перерахованих вище опитування охоплюють період, за який сектор фінансових послуг пережив найбільш жорстку рецесію з часів Другої світової війни. Лізинговий ринок був важко вражений кризою, і настрої лізингових професіоналів відображають загальну ситуацію на ринку. В останньому опитуванні взяли участь більше 80 професіоналів з 13 країн Європи, представляючи вибірку думок незалежних лізингових компаній, банків, лізингодавців, які їм належать, брокерів і кептивних компаній. 

По порівнянні з деяким песимізмом, який виражався в дослідженні, проведеному в квітні, в листопадовому опитуванні настрої помітно покращилися, хоча, безумовно, ще рано відкривати шампанське.

Багато респондентів повідомили, що обсяги нових угод збільшуються, рівень заборгованості перебуває під контролем, прибутку починають рости і компанії переходять від стратегій скорочення до стратегій, що передбачають зростання.

Однак контрастом для цих позитивних тенденцій є те, що винагорода лізингодавця за кожну операцію перестала збільшуватися. Витрати лізингової компанії залишаються під тиском, хоча ситуація дещо полегшилася, і багато компаній повідомляють про збільшення витрат на маркетинг, операційні системи і загальну діяльність.

Крім  того, очікування збільшення штатів серед респондентів є найбільшим за всі 3 дослідження.

Чи можна говорити, що ситуація стабілізувалася? Дослідження показує, що поки що рано так стверджувати, так як відновлення є частковим і не розділяється всіма компаніями. [2]

З метою виявлення галузей і підприємств, для яких лізинг може стати привабливим методом вирішення їхніх інвестиційних проблем, розроблено методичний підхід до визначення пріоритетності галузей для використання лізингу в Україні. Суть підходу полягає у визначенні рейтингу галузей економіки на основі розрахунку коефіцієнтів пріоритетності кожної галузі за відповідними показниками. За допомогою цього підходу видається можливим: визначити галузеві напрями активізації заходів стимулювання лізингу на різних рівнях влади; обґрунтувати доцільність створення галузевих лізингових фондів в регіонах; обгрунтувати стратегічні рішення входження на український лізинговий ринок (в пріоритетні для лізингу галузі) іноземних інвесторів.[4]

 

Література:

1. Журнал «Лізинг в Україні» №1, 2008

2. Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Р.Я. Москалик; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

3. http://www.leasing.org.ua/ua/publications/?pid=2901

4.leasinginukraine.com