Є.А. Вронська, А.М. Леус

Національний технічний університет України

 «Київський політехнічний інститут»

КІБЕРСКВОТИНГ – НЕЗВИЧАЙНИЙ ВИД ЕЛЕКТРОННОГО БІЗНЕСУ

Електронний бізнес все швидшими темпами входить в наше життя, впливаючи на нашу поведінку, змінюючи наші вподобання. Він перебуває зараз в стані динамічного розвитку, створюється дедалі більше і більше доповнень та мережевих рішень, за допомогою яких все частіше підприємницька діяльність у традиційних сегментах економіки пристосовується до вимог „нової економіки” і повністю або частково переноситься в кібернетичний простір.

Традиційно, ми сприймаємо електронний бізнес у вигляді торгівлі товарами через Інтернет. Але, це не всі сфери застосування електронного бізнесу. E-бізнес це також електронні аукціони, електронні довідники, казино, дистанційна освіта та електронна пошта, а також такий незвичайний вид бізнесу, як кіберсквотинг.

Кіберсквотинг (англ. cybersquattіng) – придбання доменних імен, співзвучних назвам відомих компаній, або просто з «дорогими» назвами з метою їхнього подальшого перепродажу або розміщення реклами. Люди, що практикують такі дії, називаються кіберсквотерами.

Продаж доменного імені, це не продаж простору в мережі Іnternet. Доменне ім'я використовується просто як адреса вашого ресурсу в мережі, по якому будь-який користувач може вас знайти і переглянути ваш ресурс. Щоб розмістити свій сайт у мережі ще необхідно купити собі хостинг, тобто те місце, де сайт фізично буде розміщатися.

Характерними рисами кіберсквотингу є [2]:

1. Придбання доменів, що містять у своїй назві імена відомих компаній і торговельних марок.

2. Придбання доменів, з метою наступного перепродажу їх за завищеними цінами.

3. Захоплення домена конкурентними компаніями з метою створення веб-вузла, сайта, на якому буде поширена неправдива інформація про діяльність конкуруючої компанії, з метою нанесення їй  збитків.

Найпоширенішими видами сучасного кіберсквотингу є [3]:

Тайпосквотинг – реєстрація доменних імен, близьких за написанням з адресами популярних сайтів у розрахунку на помилку частини користувачів. При близькості до дуже популярних доменам тайпосквотер може зібрати на своєму сайті деякий відсоток "промахнувшихся" відвідувачів і за рахунок показу реклами заробити грошей. Найчастіше  домени-підробки відрізняються від оригіналів одним-двома буквами в розрахунку на те, що користувачі часто помиляються при наборі імен (як відомо людина може прочитати неправильно написане слово і навіть не помітити цього, якщо вірно були поставлені перша й остання букви), - порівняєте, наприклад, http://www.dіnseyland.com/ і http://www.dіsneyland.com/.

Галузевий кіберсквотинг – це реєстрація доменів за назвою видів діяльності, товарів, послуг, і т.д., і є одним з найприбутковіших. Адже володіння доменом, який точно відповідає назві галузі або товару, це вже запорука успіху. Маючи такий домен Ви відразу одержуєте прямий потік цільових користувачів, брендовість і престижність, легкість запам’ятовування домену на слух і візуально, релевантність для пошукових систем і в добавок, відсутність навіть гіпотетичної можливості того, що домен відсудять за порушення чиїх небудь прав.

 Брендовий кіберсквотинг реєстрація доменних імен, що містять товарні знаки, фірмові найменування, популярні імена власні, тобто, засоби індивідуалізації, охоронювані законом. Хоча при цьому в кіберсквотера є ризик позбавитися домена і піддатися відповідальності, але законні власники товарних знаків часто воліють не звертатися до суду, а викуповувати захоплені домени.

Захисний кіберсквотинг коли легальний власник популярного сайта (товарного знаку) реєструє всі доменні імена, близькі, співзвучні, схожі, зв'язані за змістом з його власним доменним ім'ям. Ця процедура використовується для того, щоб не стати жертвою кіберсквотерів. Наприклад, власник популярного сайта "www.fіrma.ru", мабуть, захоче також зареєструвати домени "fіrma-msk.ru", "fіrma-spb.ru" і "fіrma.org", щоб перенаправляти з них відвідувачів на свій основний сайт, а також "antіfіrma.ru", щоб не використовувати його.

Географічний кіберсквотинг реєстрація доменних імен у вигляді географічних назв. Тут і так все зрозуміло. Назва міста, місцевості, країни, острови ... І немає абсолютно ніяких обмежень щодо реєстрації.

Основний інтерес в таких доменах звичайно ж у туристичних компаній.

Іменний кіберсквотинг – реєстрація доменів, що збігаються з прізвищами знаменитих людей. Ми вивели його в окремий вид, хоча він часто перетинається з брендовим кіберсквотингом, у випадку, якщо прізвище співзвучне із зареєстрованим брендом. Як наприклад, є ім'я Том Круз (Tom Cruise) і є бренд «Tom Cruise».

Це так само цілком законний вид кіберсквотингу, так як домен, який співзвучний з будь-яким прізвищем, не може викликати прецеденту порушення чиїх небудь прав.

Виникнення такого специфічного виду електронного бізнесу пов’язане з рядом переваг, які він надає. Основними з ниє є:

1) мінімальні витрати на старті бізнесу;

2) пасивність бізнесу (покупці завжди самі знаходять продавців);

3) дохід від продажу доменного імені у кілька разів перевищу витрати на його придбання;

4) простота ведення бізнесу (для ведення бізнесу не потрібні спеціальні знання, достатньо просто мати гарну інтуїцію та вміти відстежувати недбалих власників доменів).

Якщо в світі кіберсквотинг є досить прибутковим і поширеним, то в Україні ж – це «створіння» ще дуже юне та ніжне, яке майже не приносить прибутку. Українські кіберсквотери у більшій своїй частині працюють «для душі», ніж з метою заробітку. Їх основна мета – це колекціонування красивих імен [1].

Практика захоплення доменних імен набуває все більшого поширення у світі. Кіберсквотинг найчастіше трактують як протизаконну бізнес-діяльність, що полягає у реєстрації, використанні та пропонуванні до продажу доменного імені із несумлінним наміром отримати прибуток від паразитування на гудвілі або торговельній марці, яка належить іншій особі. Спонукальними мотивами до діяльності у ролі кіберсквотерів є невелика потреба у початкових капітальних вкладеннях та досить великі прибутки після продажу доменів.

Література:

1.           Киберсквотинг: украинские особенности. Часть первая [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://cybersquatter.com.ua/?p=53.

2.           Киберсквотинг и киберсквотеры. [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.internet-technologies.ru/articles/article_833.html.

3.           Види кіберсквотингу. [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://creativesite.org/news/2009-12-21-431.