Економіка / Маркетинг та менеджмент

 

Римарева Л.М., Левченко М.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Офшорний аутсорсинг як стратегія менеджменту у зовнішньоекономічній діяльності

 

В наш час існує достатньо стратегій для того, щоб підвищити конкурентоспроможність підприємства у зовнішньоекономічній діяльності. Проте більшість господарюючих суб’єктів також намагаються зменшити при цьому витрати,здійснюючи свою господарську діяльність на міжнародній арені. Ми пропонуємо розглянути універсальний засіб, який поєднує дві вищенаведені умови, а саме – офшорний аутсорсинг. Суть його полягає у передачі певних функцій управління господарською діяльністю компаніям, що знаходяться в інших країнах[3]. Основною характеристикою офшорного аутсорсингу є зменшення витрат компанії за рахунок різного рівня оплати праці.

 Останнім часом офшорний аутсорсинг є більш актуальним, так як підприємство, не витрачаючи свій дорогоцінний час на другорядні функції, може його більш раціонально використовувати для здійснення основної господарської діяльності. Важливою стратегічною перевагою офшорного аутсорсингу є можливість сконцентруватись на ключовому бізнесі. Це дозволяє топ-менеджеру не витрачати ресурси на те, що не приносить прибутку. Виділять такі види офшорного аутсорсингу, а саме: винесення другорядних служб підтримки інфраструктури;  передача приймаючим країнам процесів, що вимагають великих об’ємів кваліфікаційної робочої сили (так, Ford Motors скоротив самостійне виробництво  комплектуючих до 30%, хоча на початку минулого сторіччя завод Генрі Форда випускав повний набір компонентів для автомобіля);  розробка програмного забезпечення на замовлення.

В основі офшорного аутсорсингу лежить різниця в оплаті праці в країнах базування та приймаючих країнах. Варто зазначити, що одна з головних переваг полягає у тому, що аутсорсер ознайомлений з місцевою специфікою та необхідними для продуктивної роботи передовими технологіями[2]. Країнам, де застосовується аутсорсингу властиві низькооплачувана праця; високий рівень освіти; знання на місцях іноземних мов; висока мотивація працівників; сприятлива політика, що проводиться державою.

Як правило, рішення про перехід на офшорний аутсорсинг приймається на рівні топ-менеджера компанії, що зацікавлений в підвищенні ефективності господарської діяльності підприємства. Але варто зважити всі ризики, що , в першу чергу, полягають у втрачанні контролю над дочірньою компанією.

На нашу думку, необхідно розглянути економічні  передумови введення офшорного аутсорсингу в різних країнах, що обирається як стратегія менеджменту. До позитивних сторін у країнах базування, насамперед, належать :зниження собівартості функцій, що надається іншим країнам, а тому і зменшення собівартості кінцевої продукції; зростає якість наданих послуг, так як в результаті виконання однотипних завдань приймаючі країни мають певний досвід; доступ до нових ресурсів країн, де здійснюється аутсорсинг; збільшення експорту; зростання ВВП країни;  збільшення збуту, а тому і зростання прибутку; зростання частки відрахувань до бюджету тощо.

До негативних -  можна віднести скорочення робочих місць безпосередньо всередині компанії базування, а отже і в самій країні. Очевидно, що таку проблему варто вирішувати службам зайнятості шляхом своєчасної перекваліфікації кадрів, не допускаючи витіснення працівників аутсорсерами з інших країн. При спільній роботі обох країн може знижуватись продуктивність праці. Це, в першу чергу, пов’язано зі зменшенням мотивації через звільнення частини працівників компанії провайдера і залучення аутсорсерів з інших держав. Має місце і той факт, що при недобросовісності приймаючої країни, якість виконуваної нею продукції може знизитись.

Якщо ж розглядати позитивні сторони офшорного аутсорсингу для приймаючих країн, то можна відмітити : надається робота місцевому населенню і завдяки цьому скорочується рівень безробіття в країні; аутсорсерам надається можливість працювати по спеціальності і подальший кар’єрний ріст; через постійну конкуренцію між працівниками компанії провайдера і місцевими аутсорсерами, поліпшується якість продукції та зростає продуктивність праці; надається можливість відстаючим країнам швидше інтегруватись у світову економіку(напр., в Ірландії офшорний аутсорсинг в певній мірі зумовив щорічний ріст рівня життя на 7%. Такаж перспектива чекає на Східну Європу); господарські зв’язки між державами стають більш міцними[1].

На нашу думку, в умовах глобалізації офшорний аутсорсинг відіграє особливу роль. Компанії, що використовують офшорисний аутсорсинг, переконались в його ефективності, адже за його рахунок можна знизити витрати більш як на 20 %. Дана стратегія менеджменту дає можливість зменшити витрати, при чому якість продукції залишається на тому ж рівні. Саме тому, можна стверджувати, що даний стратегічний інструмент управління витратами несе позитивний вплив на розвиток суспільства. Адже зовсім не важливо, в якій країні виготовлений продукт, головне, щоб ціна при цьому була прийнятною, а якість  -  високою.

 

Література:

1.     Аникин Б.А., Рудая И.Л. Аутсорсинг и аутстаффинг: высокие технологии менеджмента: учеб. пособие. – М.: ИНФРА-М, 2006. – 288 с.

2.     Михайлов Д.М. Аутсорсинг. Новая система организации бизнеса: учебное пособие / Д.М. Михайлов. – М.: КНОРУС, 2006. – 256 с.

3.     http://ru.wikipedia.org/wiki/Офшорный_аутсорсинг