Економіка/2 Зовнішньоекономічна діяльність

 

Старинець М.С.,  ст. викл. Римарева Л.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Спільні підприємства як форма трансферу технологій

 

Технологічний розвиток виробництва у ХХ столітті, особливо в другій його половині, зблизив провідні держави світу в багатьох сферах їхньої діяльності, зокрема в науково-технічній. Відбувається об'єктивний процес глобалізації наукових знань і напрямів їх матеріалізації у виробництві. Цей процес сприяє об'єднанню світового науково-технічного потенціалу для розв'язання багатьох проблем, пов'язаних з умовами життя людей. Отже, зростає потреба в обміні науково-технічними досягненнями між країнами і застосуванні відповідних форм співробітництва.

Україна, як молода незалежна європейська держава, не може залишатися осторонь шляхів трансферу технологій. Входження України в систему світогосподарських зв’язків супроводжується поступовою адаптацією структури її економіки до надзвичайно високих вимог, які диктує світовий ринок. Україна розвиває зовнішньоекономічні відносини у всій різноманітності її форм. Однією з таких форм міжнародного співробітництва є спільні підприємства за участю іноземного капіталу.

Спільні підприємства (СП) – одна з найпрогресивніших комплексних форм довготривалого економічного, науково-технічного та виробничого співробітництва, що спирається на об'єднання різнонаціональних капіталів і доповнює традиційні торговельно-економічні відносини. Формування зовнішнього капіталу і власності при створенні СП дає змогу враховувати інтереси всіх співзасновників, сприяє їх взаємодії з метою безперервного вдосконалення виробничої бази, застосування нових технологій, підвищення якості продукції, її оновлення задля поліпшення кінцевих результатів спільної діяльності.

Оскільки спільні підприємства – одна з наймобільніших форм обміну науково-технічними досягненнями, обов'язковою передумовою ефективної діяльності є тут високий технологічний розвиток кожного з них, а також галузі в цілому.

Про значення розвитку спільних підприємств для трансферу технологій свідчать певною мірою співвідношення прямих іноземних інвестицій, вітчизняних інвестицій та інвестицій, що вкладаються цими підприємствами у виробництво інших країн світу. Загалом частка іноземних інвестицій у капітальних вкладеннях, що спрямовуються на розвиток вітчизняної економіки, становить поки що лише 4 %. Найбільше зацікавлені іноземні інвестори в розвитку спільних підприємств у сфері торгівлі і громадського харчування (майже 24 %), хоча в цій галузі лише незначна їх кількість виробляє продукцію. Тобто значний обсяг іноземних коштів вкладається у посередницькі послуги, мало пов'язані з обміном технологій.

У сфері науки і наукового обслуговування 30% підприємств виробляють продукцію, яка у своїй основі містить новітні технологічні ідеї та розробки. Прикладом може бути діяльність спільних підприємств Національної академії наук України. На базі її науково-дослідних організацій засновано 30 спільних з іноземними фірмами підприємств. До них, зокрема, належить фірма «Річ», створена на базі Інституту проблем матеріалознавства та китайської Меньянської компанії з надтвердих матеріалів, фірма «ВАСП», яка об'єднала науковий потенціал Інституту матеріалознавства та фірми «Ашурст Технолоджі Корпорейшн» (США), спільне підприємство «Інтертурбіна—Патон», створене на базі Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона та фірми «Інтертурбіна-Холдінг» (Нідерланди), спільне українсько-бельгійське хімічне підприємство «Інтерхім», засноване в Одесі Фізико-хімічним інститутом НАН України і фірмою «Сотрамо Інтернейшл НВ» (Бельгія) тощо.

Сьогодні перспективними є напрямки утворення спільних підприємств у сфері туризму. Так наприклад у 2009 році спільне підприємство міжнародної групи компаній туризму і відпочинку TUI Travel та S-Group Capital Management, придбало 75% активів провідного туроператора України “Вояж-Київ”.

Підписання угоди передбачає створення нової компанії, яка буде здійснювати діяльність в Україні під брендом «Вояж-Київ», та входитиме до TUI Travel PLC. «Вояж-Київ» матиме доступ до найкращих світових практик, стандартів обслуговування та сучасних технологій бізнесу. TUI Travel PLC є провідною міжнародною групою компаній, що спеціалізується на туризмі та відпочинку, здійснює діяльність в понад 180 країнах світу. S-Group Capital Management розглядає широкий спектр інвестиційних можливостей; від компаній, що спеціалізуються на високих технологіях, до розвитку стратегічного партнерства з міжнародними конгломератами в Росії.

Сьогодні розширилася сфера діяльності спільних підприємств. Тепер це не тільки розробка технологій та реалізація продукції, а й науково-дослідна діяльність, надання інформаційних та маркетингових послуг, комерціалізація розробок інститутів шляхом ліцензування. Отже, співробітництво з іноземними інвесторами в матеріальній сфері економіки, а також у науці і науковому обслуговуванні є фактором, який позитивно впливає на науково-технічний розвиток економіки, бо створює можливості для наближення виробництва до рівня розвинених країн світу.

Втім, інтенсивність цього процесу значною мірою залежить від державної політики щодо підтримки та стимулювання розвитку форм міжнародного співробітництва, в тому числі й на основі діяльності спільних підприємств. Ідеться передусім про державну підтримку і надання переваг в оподаткуванні саме тим спільним підприємствам, які використовують прогресивну технологію і виробляють продукцію, здатну замінити імпорт і бути конкурентоспроможною на світовому ринку. Потрібні також інші методи заохочення: нижча плата за оренду земельної ділянки, знижені тарифи на воду та електроенергію, пільгові ставки податку з прибутку для тих підприємств, які експортують 70 % виробленої продукції, сприятливий валютний режим. Це стимулюватиме приплив прямих інвестицій, інноваційний розвиток саме тих галузей виробництва, які зорієнтовані на технологічні пріоритети.

          Спільні підприємства, які створюються компаніями двох або більше країн, дають можливість поєднати ресурси, досвід, зв’язки. Створення спільних підприємств в Україні на сьогодні є актуальним та позитивним, оскільки спільні підприємства дають значні інвестиції та нові технології управління, стимулюють процес виробництва конкурентоспроможної продукції, полегшують її вихід на міжнародні ринки.

 

Список використаних джерел

1. Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16. 04. 91 р. № 959

2. Закон України “Про господарські товариства”  від 19.09. 91. р. № 1576.

3. Закон України  “Про державне регулювання діяльності  у сфері трансферу технологій” від 14 вересня 2006 року N 143-V .

4. Вісник НАН України N 12 2007. Спільні підприємства як форма міжнародного співробітництва. В. Александрова, М. Гороховатська,

Т. Щедріна.

5. Офіційні новини. “75% активів провідного туроператора України «Вояж-Київ» придбали спільне підприємство TUI Travel та S-Group”

http://www.galopom.com.ua/News/Message/