Економічні науки/ Фінансові відносини

Луценко С.П., Гулько С.І.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини,

Київський міжнародний університет,

 Україна

Державний бюджет України - 2010

    Сказати, що бюджетний процес в Україні затягнувся, - означає не сказати нічого. Виснажена фінансово-економічною кризою і президентською кампанією країна увійшла в 2010 рік без основного економічного документа, а живе по тимчасовому кошторису, затвердженому урядовою постановою. Сьогодні зрозуміло одне - відсутність головного фінансового документа країни і зволікання з його прийняттям не дає приводу українцям для упевненості в завтрашньому дні.

Востаннє Україна починала новий рік без бюджету 10 років тому. Бюджет на 2000 рік готували два прем'єри: Валерій Пустовоїтенко і що змінив його в грудні 1999-го Віктор Ющенко. Враховуючи велику суму виплат по державному боргу в 2000 році, а також прогнозований низький показник доходів із-за введених податкових пільг, міністр фінансів Ігор Мітюков наполягав, щоб бюджет-2000 був профіцитним.  Врешті-решт урядові і бюджетному комітету Верховної Ради (далі ВР) вдалося погодити проект бюджету з нульовим дефіцитом і доходами в 53,5 млрд. грн.

Якби бюджет-2010 був прийнятий своєчасно, дефіцит засобів, що утворився, Кабінет Міністрів (далі Кабмін) міг би покрити за рахунок залучення коштів на борговому ринку. Але Бюджетний кодекс в даних умовах забороняє це робити. Уряд за відсутності бюджету на поточний рік може випускати облігації державної позики лише на обмежений перелік цілей, в числі яких погашення сформованого основного державного боргу (залучати кошти на борговому ринку для виплати відсотків заборонено), до капіталізація банків і наповнення Стабілізаційного фонду. Про фінансування поточних витрат не йдеться. "Уряд має право позичати лише в рамках погашення старих боргів, - відзначає екс-міністр фінансів Віктор Пензеник. - Якби Україну не чекав настільки низький показник доходів бюджету цього року - по моїх оцінках, близько 180 млрд. грн. загального фонду (проти запланованих в проекті бюджету 219 млрд. грн. ), - то ситуація не була б настільки критичною" [5].

За січень 2010 року державний бюджет України виконаний з дефіцитом 1 622,6 млн. грн. Зведений бюджет виконаний з профіцитом 423,1 млн. грн. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів (далі Мінфін). За даними Мінфіну, загальна сума доходів зведеного бюджету України за січень 2010 року складала 19 643,7 млн. грн. За вказаний період державний бюджет отримав 15 094,6 млн. грн. [6].

Загальна сума касових витрат зведеного бюджету за січень 2010 року складала 19 286,9 млн. грн. Касові витрати держбюджету складали 16 782,2 млн. грн. [6].

Фонд державного майна України (далі ФДМУ) з початку 2010 року за станом на 19 березня перерахував до державного бюджету від напрямів своїй діяльності 241 млн. 546 тис. грн. Як повідомили в прес-службі ФДМУ, надходження від приватизації склали 110 млн. 349 тис. грн. від оренди - 118 млн. 573 тис. грн., отримано дивідендів 12 млн. 624 тис. грн. [7].

Державна податкова адміністрація України забезпечила в січні 2010 року надходження до зведеного бюджету України в сумі 11 млрд. 440,6 млн. грн., що на 30%, або на 2 млрд. 634,2 млн. грн. більше минуло річних показників, з них до державного бюджету - 7 млрд. 035,8 млн. грн., до місцевих бюджетів - 4 млрд. 404,8 млн. грн. [8]

15 квітня 2010 року  Уряд зробив перший крок в бюджетному процесі: парламент прийняв в першому читанні програму дій на 2010 рік. Сам бюджет повинен бути прийнятий до 1 травня. Дана програма називаєтьсяПрограма економічного і соціального розвитку. Більшість даних, вище названого документа, пристойно виглядають лише в порівнянні з даними провального 2009  року, але все ще  відстають від передкризових показників. Наприклад, реальний ВВП повинен збільшитись лише на 3,7% порівняно з минулим роком. А ріст реальної заробітної плати в порівнянні  з 2009 роком на 5% ще не дає можливості перекрити минулорічні 9% падіння [2].

В програмі також закладено виконання до кінця 2010 року закону про соціальні стандарти (підвищення заробітної плати та пенсії), а також ряд великих проектів:

-  ріст номінальної середньої заробітної плати в 2010-му році збільшиться на 18% в порівнянні з 2009 – з 1906 грн. до 2245 грн.;

-   мінімальна заробітна плата на рівні прожиткового мінімуму для  праце здібного населення збільшитися  - з 744 грн. до 922 грн.;

-   мінімальна пенсія (зараз – 630 грн.) збільшиться з червня до 709 грн., до кінця року – 734 грн.;

-  введення обов’язкового медичного страхування;

-  вирівнювання умов кредитування в іноземній валюті та гривні;

-  збільшення акцизу на бензин та ставок імпортного збору на автомобілі в ІІ кварталі 2010-го року для забезпечення ремонту та будівництва доріг;

-  зменшення безробіття з 8,8% до 8,1%;

-  встановлення вільних економічних зон:  прийняття закону Про території пріоритетного розвитку в ІІІ кварталі 2010 року;

-  прийняття нового закону Про адміністративно-територіальний устрій;

-  впорядкування законів України по забезпеченню прав національним меншинам у відповідність міжнародним стандартам в жовтні 2010 року(збільшення прав російськомовного населення  та національним меншинам) [2].

Уряд вже визначився із заходами, які допоможуть економити державні засобів для виконання бюджету-2010 та фінансування нових програм розвитку економіки держави. Дані заходи передбачають скорочення державного апарата на 25 тисяч чоловік та кількість службових автомобілів на 3,5 тисяч(скоротиться також і кількість водіїв). Це  питання знаходиться в компетенції Кабінету Міністрів України, тому все буде вирішено найближчим часом урядовою постановою. Кабмін зробить розрахунки, скільки можна буде скоротити працівників і транспорту не спричиняючи збитків  роботі, а регіональні адміністрації самі виділять, які саме штатні одиниці потрібно скоротити.

 Також зменшиться максимальний розмір пенсії. Максимальний розмір пенсії буде рівнятися 10 тис. грн. для всіх категорій пенсіонерів. Це скорочення відобразиться на 30 тис. пенсіонерів. Їх пенсії подекуди доходять аж до 50 тис. грн. Занадто підвищені пенсії мають народні екс-депутати та  колишні міністри (16-18 тис. грн.), судді та прокурори (12 -15 тис. грн. ), а пенсії деяких генеральних прокурорів  доходять до 35 – 45 тис. грн., по 30 – 40 тис. грн. отримують їх колишні замісники виходячи на заслужений  відпочинок.

Буде введено податок на розкіш. Окремих категорій населення ці заходи, безумовно, торкнуться, але це буде не сам бідна частина нашого населення”, - заявляє прес-секретар прем’єр міністра України [3].

          Сьогодні зарплата чиновника в Україні невелика: 1000 – 1900 грн. отримують спеціалісти, до 3 - 4 тисяч – начальники відділів, 6 – 10 – начальники департаментів. А заробітна плата замісника міністра, міністра доходить до 25 тисяч. Навіть якщо скоротити по всій вертикалі 25 тисяч чиновників, які отримують  по 1700 грн., - економія складе 510 млн. грн. на рік. Та потрібно розуміти, що даний захід  дасть результат не зразу. Щоб скоротити працівника,  потрібно йому виплатити на перед чотири оклади.  Також якщо  деяких державних службовців відправити на пенсію вони будуть отримувати 85% окладу.

Отже, для економії державних засобів уряд розробив перелік заходів та методів. Ці методи мають оздоровити економіку України та надати додаткові кошти до державного бюджету країни. Також планують скоротити видатки на  субсидії шляхом диференціювання комунальних тарифів. Буде також переглянутий в сторону зменшення переліку державних програм, які мають фінансуватися із державного бюджету та зменшення дотацій НАК "Нафтогаз Укаїни". Серед інших задекларованих пріоритетів уряду – оздоровлення банківського сектора і стимулювання інвестицій. Досягнути росту інвестицій уряд має за допомогою відміни ліцензій на ряд видів господарської діяльності, скорочення кількості контролюючих органів та створення в кожному регіоні “точок росту” – підприємств куди  доцільно буде направляти інвестиції [1].

  Також позитивним в програмі оздоровлення уряду є введення постійного моніторингу діяльності капіталізованих за участі держави банків та  продовження підприємствам аграрно-промислового комплексу  кредитів.

Провідні економісти та фінансисти країни, зокрема Ігор Бураковський директор Інституту економічних досліджень заявив, що 90% заявлених у програмі цілей необхідно реалізувати. Однак експерт має сумніви, що програма буде підкріплена достатньою кількістю ресурсів. У вітчизняних реаліях річні програми соціально-економічного розвитку не є ефективним інструментом розвитку економіки. Програми, які розроблялися попередниками теперішнього уряду, носили індикативно-декларативний характер, і ще жоден Кабмін не відчитався за їх виконання”, - стверджує експерт [1]. Пункти, які потребують додаткових витрат із державного бюджету реалізовані не будуть, - відзначив економіст Міжнародного центра перспективних досліджень Олександр Жолудь [1].

Література:

1.     Калачова  Г.Прожект добрых  намерений / Экономичиские изветия. -2010. –№ 61.- С.3

2.     Коротков Д.  Програма Кабмина: все по минимуму/ Сегодня. – 2010.- № 83 к. – с.2

3.     Коротков Д., Рафал А., Харченко А. Сножом по казне/ Сегодня. – 2010. - № 80 к. – с.2

4.     Вербяный В. Как страна живет без бюджета/ Дело.- 2010.- № 3. – с.7-8 

5.      www. news.ligazakon.ua

6.     www.minfin.gov.ua

7.     www.spfu.gov.ua

8.     www.sta.gov.ua