Мараховська Т.М., Савинецька Л.

Вінницький національний аграрний університет

Перспективи розвитку банківського кредитування малого і середнього бізнесу

 

На сьогоднішньому етапі важливу роль у стимулюванні відтворювальних процесів в економіці відіграє банківський кредит.

Зокрема, різні аспекти банківського кредитування малого і середнього бізнесу постійно перебувають у полі зору вітчизняної економічної науки. Істотний внесок у розроблення теоретичних  і практичних аспектів окреслених проблем  внесли В. Балюк, О. Білоус, О.Д. Вовчак, М.І. Крупка, А.М. Мороз, С.К. Реверчук, С.І. Савлук, Я. Чайковський, Н. Шелудько.

Малий та середній бізнес вважається у світі загальновизнаним  методом  боротьби  з  соціальною  бідністю,  забезпечення  зайнятості населення, створення нових робочих місць.

Сьогодні банківське мікрокредитування вважається одним з ключових напрямів розвитку системи державної фінансової підтримки малого  і середнього  бізнесу,  оскільки  забезпечує фінансову  підтримку  тих  громадян  і  суб'єктів підприємницької діяльності, що лише розпочинають свою діяльність. Розвиток  мікрокредитування  супроводжується  удосконаленням  інфраструктури підтримки малого  і  середнього бізнесу -бізнес-інкубаторів, бізнес-центрів, наукових та інноваційних парків, консалтингових установ тощо.

В Італії практикується надання пільгових довгострокових позик під 3-5 %% річних за ринкової процентної ставки близько 15 % [1, c. 50]. Підприємства можуть отримати додаткову пільгу у 20-30 % компенсації вартості позики при достроковому поверненні кредиту.

Основними пріоритетами розвитку в Україні доступної,  зручної, розгалуженої й соціально спрямованої системи мікрокредитування повинні стати такі завдання [1, c. 50]:

• створення сприятливих умов для суб'єктів малого підприємництва в отриманні мікрокредитів, у тому числі за рахунок спрощення порядку їх надання, зменшення відсоткових ставок, збільшення строків користування;  

·       стимулювання  банків  та  небанківських  фінансових  установ (зокрема,  кредитних спілок, товариств взаємного кредитування і т.д.) до розширення мікрокредитування і вдосконалення законодавчого забезпечення їх діяльності, адже сьогодні банки здебільшого не довіряють суб’єктам малого бізнесу і не хочуть брати на себе ризики, пов’язані з їх кредитуванням;

  вдосконалення  механізмів  державної  підтримки  суб'єктів  малого  підприємництва  в  отриманні  кредитів  та  розроблення  національної  програми мікрокредитування;

  проведення всеукраїнського конкурсу серед банків та небанківських фінансових установ з відзначенням переможців за досягнення у розвитку системи мікрокредитування;

  нормативного врегулювання відносин між банківськими фінансовими установами та їх клієнтами, удосконалення нормативно-правового регулювання процедур кредитування банківськими і небанківськими фінансовими установами;

  вивчення і запозичення кращого світового досвіду у сфері розвитку мікрокредитування.

Принциповим  питанням  удосконалення  банківського  кредитування малого підприємництва є створення гнучкої системи гарантій, яка відкрила б можливості  кредитування  для  всіх  категорій  підприємств.  З  ним  пов'язана процедура й  суб'єкт  гарантування  та питання  забезпечення повернення  кредиту. Як свідчить практика, існує декілька варіантів вирішення даного питання. Ризики бере на себе комерційний банк, приймаючи на свій ризик рішення з кредитування малого бізнесу. Недолік такого варіанту – його впровадження залежить  від  вольових  якостей  та  стратегічного  бачення  керівництва  конкретної банківської установи, ефективності його менеджменту, адже сьогодні банки  здебільшого не довіряють суб'єктам малого бізнесу  і не хочуть брати на себе ризики, пов'язані з їх кредитуванням.

Аналітичними центрами розроблено Програму заходів з удосконалення державної фінансової підтримки малого і середнього бізнесу, яка включає в себе наступні завдання [4]:

  реформування  структури  банківського  сектора,  створення  банків  другого рівня в якості спеціалізованих кредитних установ, які за рахунок державних коштів здійснюватиме режим кредитування з метою сприяння розвитку, а не лише отримання  комерційного  прибутку;

  підвищення правової  захищеності фінансово-кредитних установ  і організацій та створення інституційної мотивації для залучення комерційних банків до кредитування малого і середнього бізнесу та широких верств населення;

·       інвестиційні надбавки, які виплачуються податковими установами.  удосконалення законодавчих і нормативних документів.

Отже, щоби поліпшити стан фінансового обслуговування підприємств малого і середнього бізнесу в Україні необхідно, в першу чергу, банківським установам  розробити  свої  стратегії  виходу  на  ринок  послуг  для  дрібних клієнтів, відповідно до цих стратегій внести зміни у менеджмент, операційну та  технологічну  діяльність,  у  сферу  інформаційних  технологій,  враховуючи особливості функціонування  і потреби клієнтів малого  і середнього бізнесу. На державному рівні слід продовжувати роботу, спрямовану на залучення в Україну коштів міжнародних фондів, кредитно-фінансових установ, а також забезпечення доступу до цих ресурсів якнайширшого кола банків, які відповідають критеріям прийнятності даних установ.

Література

1.                 Стратегія розвитку малих і середніх банків у контексті глобалізаційних та євроінтеграйційних процесів// Вісник НБУ. – 2005. № 1. – С. 50-51.

2.                     Перспективи розвитку банківського кредитування малого і середнього бізнесу // Економіка, планування і управління галузі. – 2008. - №18.3 – С.271-274.

3.                     Проблеми банківського кредитування малого підприємництва // Економічний простір. – 2009. – С.155-162.

4.                     [Електронний ресурс]. – Доступний з:http:// www.eximb.com.