Яковишина Н.А, Шпильова Д.В.,Синиченко К.Г.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Реформування бухгалтерського обліку виконання бюджету

Бухгалтерський облік виконня бюджету та здійснення ефективної облікової політики у сфері державних фінансів посідають вагоме місце у процесі регулювання економічного розвитку держави. Дана проблема характерна для країн з перехідною ринковою економікою. Як свідчить світовий досвід найефективніше зосередити увагу на функціях, пов'язаних з виконанням бухгалтерського обліку, в системі органів Державного казначейства України. Саме ДКУ повинно стати «головним бухгалтером» у процесі виконання державного бюджету.

Реформування бухгалтерського обліку виконання бюджету є актуальною проблемою тому, що до теперішнього часу не досліджено теоретичні аспекти становлення, особливості та тенденції розвитку бухгалтерського обліку виконання державного бюджету органами Державного казначейства.

 Недостатньо розробленими на теоретичному рівні залишаються питання відображення в обліку операцій з виконання бюджету, що призвело до суттєвого відставання теорії від практики. В останні роки спостерігається недоцільність прямого копіювання зарубіжного досвіду при реформуванні бухгалтерського обліку виконання бюджету. Це негативно відбивається на економіці країни, тому, що пряме копіювання зарубіжного досвіду не дає ефективних результатів. Будь-які нововведення необхідно запроваджувати, виходячи з досвіду країни - враховуючи історію розвитку її економіки, культури та традицій.

Питання реформування бухгалтерського обліку виконання бюджету висвітлено у багатьох працях вітчизняних та зарубіжних науковців, зокрема, Ю.А. Бабаєва,  М.Т. Білухи, Ф.Ф. Бутинця, С.Ф. Голова, Велш А. Глена, М.П. Вембера, В. Голощапова, Р.Т. Джоги, З.У. Жутової, В.В. Качаліна, Л.С. Кауцького, М.В. Кужельного, Л.Д. Маногова, Л.В. Нападовської, В.М. Опаріна, Ф. Пахомова, А. Премчанда, В.В. Сопка, О.О. Чечуліної, В.Г. Швеця, С.І. Юрія, В.А. Ющенка та інших.

Стан ведення бухгалтерського обліку виконання бюджету багато в чому залежить від результатів виконання державного бюджету за відповідний бюджетний рік. Недовиконання державного бюджету негативно впливає на на здійснення першочергових завдань у соціальній сфері, зокрема, витрат на освіту, охорону здоров’я, соціальні компенсації, а також зниження рівня бідності та підвищення якості життя громадян.

Серйозна політична стурбованість щодо витрачання державних коштів, а також забезпечення прозорості звітних даних на всіх рівнях державного управління обумовлюють необхідність удосконалення бухгалтерського обліку виконання державного бюджету.

Отже, на політику бухгалтерського обліку виконання бюджетів впливають:

-         зміни політики у сфері державних фінансів;

-         зміни підходів при формуванні та виконанні бюджетів;

-         статус Державного казначейства України у загальнодержавній платіжній системі України;

-         вимоги внутрішніх та зовнішніх користувачів до системи звітності про виконання державного бюджету.

Слід зазначити, що на еволюцію бухгалтерського обліку виконання бюджету впливає розвиток комп'ютерних технологій. Цей технологічний процес докорінно змінив ведення записів у обліку та надав можливість швидкого електронного спостереження за всіма операціями від їх початку до завершення, що, в свою чергу, забезпечує прозорість діяльності державних установ. Автоматизована форма ведення бухгалтерського обліку дає змогу створити інформаційну базу та використовувати її для прийняття управлінських рішень. [2]

В основі ефективного використання бюджетних ресурсів має бути своєчасний та якісний аналіз результативних показників, що характеризують виконання державного бюджету. Отримати такі показники можна лише за умови реформування системи бухгалтерського обліку виконання бюджету на основі запровадження нового плану рахунків та запровадження сучасних інформаційних технологій .

На нашу думку, доцільно об'єднати два наступні плани рахунків:  план рахунків з виконання бюджетів та план рахунків кошторисів бюджетних установ. Використання єдиного плану рахунків органами казначейства та розпорядниками бюджетних коштів, а також створення на його основі інтегрованого програмного забезпечення дозволить формувати інформацію про виконання бюджету.

Будувати автоматизовану форму ведення бухгалтерського обліку виконання державного бюджету органами казначейства необхідно, використовуючи такі прийоми бухгалтерського обліку як рахунок, подвійний запис та балансовий метод узагальнення. Такий підхід дає можливість  відображати у обліку операцій з виконання бюджетів.

Подвійний запис створює інформацію, яка несе потрійний зміст:
- відображає зміни об'єктів, що обліковуються у двох пов'язаних нею рахунках;
- характеризує напрямок руху об'єктів обліку;
- несе інформацію про бюджетний процес, що зумовив зміни, які відбулися. [
1]

В роботі органів Державного казначейства слід використовувати програмне забезпечення «Казна». Це дозволить запровадити жорсткий контроль за використанням державних фінансів, який відповідав би принципам і нормам фінансового контролю в країнах Євросоюзу, що, в свою чергу, дозволить частково вирішити питання відповідальності за здійснення бюджетних правопорушень. Створення автоматизованої обробки інформації на трансакційній основі, завдяки якій жоден платіж, жодна казначейська операція не залишаться поза обліковою системою, дозволяє впровадити нові підходи до формування показників фінансової звітності.

Необхідно звернути увагу також на аналітичний облік. Аналітичний облік забезпечується за допомогою аналітичних рахунків. Відкриття будь-яких аналітичних рахунків передбачає обов'язкові параметри, згідно з вимогами Державного казначейства України та закону України «Про Державний бюджет на відповідний бюджетний рік». Органи фінансової системи можуть самостійно збільшувати кількість необхідних їм параметрів. Ми вважаємо, що доцільно кодувати, використовуючи ідентичні параметри аналітичного обліку, основним з яких є бюджетна класифікація за доходами і видатками. Основними параметрами аналітичних рахунків, призначених для обліку доходів є код бюджетної класифікації за доходами, код органу адміністрування податків, зборів та обов’язкових платежів та код органу казначейства. Основними параметрами аналітичних рахунків, призначених для обліку видатків є коди бюджетної класифікації за видатками, код розпорядника бюджетних коштів та код органу казначейства.

Необхідно використовувати комплексний підхід щодо визначення результату виконання державного бюджету на центральному рівні. Консолідація інформації про всі отримані доходи та проведені видатки на равні Державного казначейства України дає можливість визначити результат виконання державного бюджету шляхом списання доходів і видатків на результат.

Таким чином, запропоноване вирішення проблеми реформування бухгалтерського обліку виконання бюджету, дозволить удосконалити методику відображення в обліку операцій за доходами, видатками та визначенні результату виконання державного бюджету.

 

Використані джерела:

1.   Юрій С.І., Стоян В.І., Мац М.Й./ Казначейська система: Підручник. -Тернопіль, 2002. – 394 с.

2.   http://ecolib.com.uа