Экономические науки/11. Логистика

Ніколаєв Володимир Олександрович

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут», Україна

Автоматизація управління складськими процесами: ризики та помилки

Логістичний процес на складі досить складний, оскільки потребує повної узгодженості функцій постачання запасів, переробки вантажу и фізичного розподілу замовлень. Схему взаємозв’язку складових управління складськими процесами зображено на рис.1 [1].

 

Функціонування всіх складових логістичного процесу повинно розглядатися у взаємозв’язку і взаємозалежності. Такий підхід дозволяє не тільки чітко координувати діяльність служб складу, він являється основою планування і контролю за рухом вантажу на складі з мінімальними затратами.

Впровадження сучасних систем управління дозволяє вирішити більшість проблем управління складськими процесами. Однак, на думку спеціалістів, їх ефективність безпосередньо залежить від правильності вибору систем стосовно конкретного підприємства. Тому, при виборі автоматизованої системи управління, необхідно брати до уваги специфіку діяльності, обсяги товаропотоків і величину асортименту, який проходить через склад [1].

WMS (скор. від англ. Warehouse Management System – система управління складом) – це система управління, що забезпечує автоматизацію управління складськими процесами.

WMS – це потужний інструмент автоматизації логістичних процесів на складах, є запорукою успішного зростання компанії та зростання її конкурентних переваг. Але, виходячи з усіх публікацій, реклами та світового досвіду, може скластися хибна думка про те, що WMS – це «панацея» від всіх логістичних бід. Але насправді, впровадження автоматизованої системи управління складом не завжди виправдане, в деяких випадках можна обійтися застосуванням ефективної облікової системи або так званої «коробочної» системи – програмного продукту, в алгоритм якого вже включений певний стандартний бізнес-процес. WMS являється вищим ступенем програмного продукту, який практично необмежений в своїх функціях [2].

Для того, щоб уникнути розчарування та зайвих проблем і непорозумінь варто вчитися на чужому досвіді і враховувати такі типові помилки:

·          Часто різні «нюанси» спливають  в останній момент і призводять до подорожчання і розтягування строків впровадження. Наприклад, частою помилкою є надання виконавцю некоректних даних про структуру упаковки товарів, що призводить у подальшому до неефективної роботи системи.

·          Часом замовник забуває про те, що кожна додаткова функція гальмує швидкодію системи в цілому. Тому не варто перевантажувати систему непотрібними на сьогоднішній день функціями, і не потрібно вимагати від виконавці, щоб система «повідомляла прогноз погоди та готувала сніданок складському персоналу».

·          Замовник повинен усвідомлювати, що виконавець зацікавлений в певній мірі «підігнати» існуючі бізнес-процеси підприємства під прописані в його системі.

·          Надмірне форсування впровадження WMS може призвести до зниження якості роботи системи. Тому визначати «на коли», краще, не тільки враховуючи власні потреби, але я можливості постачальника.

·          Одним з найбільш поширених ризиків при впровадженні системи автоматизації пов'язаний з тим, що команда з якоїсь сторони (замовника або виконавця) недостатньо компетентна [3].

Отже, вміло проведена автоматизація управління складськими процесами компетентним командами, з урахуванням досвіду інших компаній дає можливість поліпшити функціонування складу, підвищити швидкість його роботи, зменшити кількість помилок та знизити витрати.

Література:

1. Аренов А. ІТ-технологии для современного склада [Електронний ресурс]: [стаття] /А. Аренов // Торговое дело. – Режим доступу: http://www.torgovoedelo.com/

2. Григорьев А. WMS. Практика внедрения в Украине [Електронний ресурс]: [стаття] /А. Григорьев// Дистрибуция и логистика. – 2008. – №7. – Режим доступу: http://l2b.ua/analitic/33/15006/ua-ru/

3. Григорьев А. Азбука WMS [Електронний ресурс]: [стаття] /А. Григорьев// ProRetail. – 2008. – №9(21). – Режим доступу: http://www.qguar.com.ua/library/article/azbuka-wms/