Економічні науки / 10. Економіка підприємства

К.е.н. Ігуменцева Н.В., Пивоварова О. А.

Харківський національний університет радіоелектроніки, Україна

Удосконалення системи мотивації на підприємствах звязку

Підприємства зв’язку – є однією із найважливіших складових економіки кожної промислово розвиненої країни, а засобам зв’язку сьогодні відводиться особлива роль у формуванні єдиного інформаційного простору як в національному, так і в світовому масштабі.

Сьогодні на підприємствах зв’язку відбуваються трансформаційні зміни в напрямі посилення ринкової конкуренції. Сучасний процес таких змін ускладнюється багатьма проблемами, а саме: мотивація персоналу на сьогодні характеризується відсутністю налагодженої соціально-економічної моделі регулювання та розвитку, неадекватність використовуваних раніше методів управління системи мотивації у сучасних умовах, механічне перенесення методик, розроблених за кордоном, у практику підприємств зв’язку без урахування специфіки вітчизняного менталітету та підходу до управління бізнесом.

З принципів мотивації зроблено наступні висновки, а саме: по-перше, мотивація не повинна суперечити законам управління, так як вона є однією із його функцій; по-друге, мотивація не повинна суперечити законам логіки, так як логіка є наука про закони правильного мислення, яке веде до істини. Незважаючи на таке різноманіття існуючих підходів у визначенні закономірностей мотивації виділено загальну її особливість: мотивація обов’язково є цілеспрямованою і застосовується для інтенсифікації досягнення кінцевого результату будь-якої економічної структури[1].

Оцінка ситуації, яка склалася, дозволяє стверджувати, що зроблені кроки в цьому напрямі не дали очікуваних результатів. Одним із шляхів вирішення вище зазначених проблем є підвищення керованості мотивацією праці на підприємстві та своєчасна оцінка процесу мотивації персоналу з метою формування середовища зацікавленості працівників у кінцевих результатах діяльності, ефективність якої спроможна компенсувати недоліки інших функцій управління.

Методологічні засади дослідження розвитку мотивації персоналу було закладено в наукових працях таких видатних вчених, як П. Друкер, А. Маслоу, М. Мескон, Ф.Тейлор та ін. Вагомий внесок у розроблення теоретичних і практичних засад трудової мотивації зробили такі вітчизняні вчені та вчені країн СНД: А. Афонін, Д. Богиня, М. Семикіна, О. Грішнова, В. Данюк, Г. Дмитренко, А. Колот, А. Кібанов, Г. Куліков, В. Онікієнко, З. Купріянова, А. Кузьмінов, Р. Фатхутдінов, та ін[2].

Серед всіх видів оцінок слід виділити оцінки трудової діяльності і якостей працівників. У першому випадку йдеться про оцінку результатів праці, виконуваних функцій, складності виконуваних робіт, інтенсивності праці і так далі, в другому – про оцінку ділових, професійних і особових якостей. Перші оцінки базуються більше на нормативних методах, другі – на експертних. Як у першому, так і в другому випадку найбільш сучасним є кількісний підхід: бальні, графічні, коефіцієнтні, рангові(рейтингові) виміри, що характеризують рівень досягнення норм або необхідного (ідеального) стану того або іншого параметра або якості[3]. Головна функція оцінки – мотиваційна.

Як показав аналіз зарубіжного досвіду, найбільш типовим і широко вживаними оцінками персоналу стали оцінка виконання обов'язків по певній формі, наслідком якої є план поліпшення виконання обов'язків; оцінка характеристик претендентів на посаду керівника; рейтингові шкали оцінювання; оцінююче інтерв'ю.

У системі мотивації можна виділити ряд найважливіших факторів, що дозволяють задовольнити широкий спектр потреб працівників і сприяти розвитку в ньому якостей, необхідних для успішного функціонування телекомунікаційного підприємства. Як основні елементи цієї системи можна виділити наступні.

1 Система оплати праці – найголовніший елемент.

2 Ріст персоналу – забезпечує кожному працівнику перспективу в ієрархічній структурі.

3 Підвищення якості персоналу і гармонічний розвиток особистості.

4 Соціальні гарантії.

5 Надання пільг.

6 Участь у власності і керуванні.

7 Збагачення праці і регулювання поводження.

8 Поліпшення умов праці – елемент, що дозволяє зробити роботу приємною і привабливою.

Актуальність даної проблеми обумовлена тим, що в умовах соціально-орієнтованої ринкової економіки зростає роль і виникає необхідність посилення саме економічного змісту мотивації праці[1]. Без цього не можна розглядати на практиці об’єктивні передумови для підвищення ефективності виробництва – основи зростання реальних доходів і рівня життя населення. Стосовно підприємств зв’язку ці питання залишаються практично не дослідженими. Глобалізація економіки, посилення конкуренції на ринках збуту зумовлюють необхідність децентралізації управління і перехід до раціональніших організаційних структур управління підприємствами та відповідно до гнучкішого й ефективнішого використання персоналу підприємств.

Література:

1.             Осадца З.І. Економічна оцінка мотивації трудової діяльності на підприємствах в сучасних умовах: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.00.07 / Національна академія наук України, Інститут регіональних досліджень – Л., 2007. – 21с.

2.             Колот А.М. Мотивація персоналу: Підручник. – К.: КНЕУ, 2002. – 337с.

3.             Дмитренко Г.А., Шарапатова Е.А., Максименко Т.М. Мотивация и оценка персонала: Учеб. пособие. – К.: МАУП, 2002. – 248с.: ил. – Библиогр.: с. 240-244.