Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

 

К.т.н., доцент Остапенко А.С.

Магістрант Щулєпов Ю.М.

Херсонський національний технічний університет, Україна

 

Аналіз ринку корпоративних цінних паперів Херсонської області

 

Економічна наука визначає, що фондові відносини є об’єктивним наслідком розвитку економіко-правових відносин у суспільстві, які реалізуються у випуску та обігу цінних паперів. Цінні папери корпорацій є фінансовим інструментом, які, з одного боку, дозволяють формувати власний капітал та залучати додатковий, а з іншого, є об’єктом інвестування зі сторони приватних та інституційних інвесторів.

Інфраструктура фондового ринку Херсонської області станом на 01.01.2010 року складається із 592 емітентів цінних паперів та 17 професійних учасників фондового ринку, а саме:

1) учасники фондового ринку – акціонерні товариства (за даними Херсонського обласного управління статистики) – 592, в тому числі:

­    ВАТ – 290;

­    ЗАТ – 302;

2) учасники фондового ринку – товариства емітенти облігацій – 4;

3) професійні учасники фондового ринку:

­    торговці цінними паперами  (включаючи 3 філії торговців) – 5;

­    реєстратори (включаючи 2 відособлені підрозділи) – 7;

­    інвестиційні фонди – 1;

­    емітенти, що здійснюють ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, – 2;

­    компанії з управління активами – 2.

На території області діє 373 емітента, що зареєстрували випуски акцій:

­         відкриті акціонерні товариства (ВАТ) – 240 випуски, в тому числі:

­         іменні – 240;

­         в т.ч. 2 привілейовані.

­         в документарній формі – 238;

­         в бездокументарній формі – 2.

­         закриті акціонерні товариства (ЗАТ) – 129 випуски, в тому числі:

­         іменні – 129, в т.ч. 5 привілейовані.

­         в документарній формі – 128;

­         в бездокументарній формі – 1.

Решта - 219 акціонерних товариств, що значаться на території області, не зареєстрували в установленому порядку випуск акцій, причому 93% з них створені в 90-х роках. Лише 9% з цих товариств здійснюють активну господарську діяльність (згідно даних за даними Херсонського обласного управління статистики).

За останні чотири роки з Єдиного державного реєстру виключено 130 акціонерних товариств, з яких: 32 товариства з числа тих, що не зареєстрували випуск акцій.

Більшість товариств області об’єднує спільна історія створення – з державних підприємств у процесі приватизації, корпоратизації та емісійна діяльність на цьому етапі. Деякі товариства змінили організаційно – правову форму, інші -  припинили діяльність, а ще інші продовжують працювати.

Акціонерні товариства все ще потребують додаткових фінансових ресурсів. Власного капіталу та прибутку у них явно недостатньо для подальшого розвитку.

Для досягнення сталого економічного зростання області вкрай необхідні нові капітальні вкладення, цілеспрямовані інвестиційні потоки, щоб відтворити технічні і технологічні споруди та обладнання, які відповідають світовим нормам і стандартам, за допомогою яких можливо виробити конкурентоспроможні товари та послуги і забезпечити подальший економічний розвиток.

З метою оптимального співвідношення між власними і позиковими коштами та поліпшення інвестиційного клімату товариства області звертаються до випуску цінних паперів, зокрема акцій.

Так, за останні п’ять років 83 акціонерними товариствами області було залучено 757,9 млн. грн., з них 12 товариств під час створення – 420,6 млн. грн.

Зокрема в 2007 році залучено 228,1 млн. грн. 25 товариствами області. Провідними в залученні інвестицій є товариства з мукомельної промисловості (23,2 млн. грн.), промисловості будівельних матеріалів (17,7 млн. грн.) та вирощування зернових (10,0 млн. грн.). Протягом 2008 р. залучено 0,98 млн. грн. реальних інвестицій в галузь тваринництва.

Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було змінено у 2006 році методологію розрахунку показників первинного ринку, що не дає змоги отримати дані щодо обсягів випуску акцій з метою реального залучення коштів за цей період.

Але позитивним моментом є той факт, що загальний випуск акцій містить абсолютний розмір випуску з метою реального залучення коштів на фондовому ринку. Зареєстровані емісії майже не пов’язані з процесом формування капіталу (зміна номіналу існуючих акцій, індексація основних фондів та реорганізація господарських товариств).

Рис. Прогноз випусків корпоративних цінних паперів  у Херсонській області на 2010-2015 р.р.

Безпосередньо ХТУ ДКЦПФР в 2007 році зареєстровано 14 випусків на суму 22,2 млн. грн., 2008 році – 5 випусків на суму 32,1 млн.грн., у 2009 році – 7 випусків на суму 14,8 млн.грн.

На рисунку наведено прогноз випусків корпоративних цінних паперів на 2010-2015 роки, щодо обсягів випусків корпоративних цінних паперів по Херсонській області, то найближчими роками прогнозується зменшення обсягів майже в два рази у порівнянні з 2004  роком, щодо загальних обсягів випусків корпоративних паперів, то також прогнозується зменшення обсягів у порівнянні з 2005 роком майже в три рази, на ці показники впливає фінансова ситуація у країні, рівень інфляції, валютні коливання та інші як зовнішні так і внутрішні фактори щодо діяльності підприємства.

Процес розвитку фондового ринку є наслідком об’єктивних перетворень у країні, в основу яких покладений розвиток корпоративного сектора як квінтесенція розвитку приватної власності у виробничих відносинах та приватизаційних процесів в економіці.

Зараз ринок здебільшого сформований за рахунок цінних паперів, отриманих в результаті приватизації державної власності, тоді як корпоративне емітування ринкових цінних паперів практично відсутнє. Масова приватизація призвела до значного розпорошення дрібних пакетів цінних паперів, що стримує розвиток біржових механізмів їх обігу, та, в свою чергу призводить до зменшення ефективності функціонування ринку та гальмування процесів переливу капіталу в економіці.

Література:

1.       Возний О.Л. Фондовий ринок та його роль у формуванні інвестиційного капіталу України / О.Л. Возний // Інвестиції: практика та досвід. – 2008. – № 10. – С. 17-21.

2.       Румянцев С.І. Тенденції розвитку фондового ринку / С.І. Румянцев // Цінні папери України. – 2009. – № 45. – С. 28-29.

3.       Тимчишин Л.В. Основні  проблеми розвитку фондового ринку в Україні / Л.В. Тимчишин // Економіка та держава. – 2009. – № 4. – С. 28-34.