к.т.н., доцент Олійченко І.М.

Чернігівський державний технологічний університет

СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ УДОСКОНАЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

 

В системі органів державного управління важливою функцією є управління працею та соціальним захистом населення. Цими проблемами займається Міністерство праці та соціальної політики України, а на обласному рівні – Головні управління праці та соціального захисту населення. Проблеми інформатизації цих органів пов’язані з удосконаленням і розвитком галузевих та регіональних інформаційних систем в органах державної влади.

В Головному управлінні праці та соціального захисту населення для розв’язання функціональних задач використовується спеціальне програмне забезпечення. Серед них програмний комплекс “Житлові субсидії”, який формує заяви на надання субсидій, реєструє документи на призначення субсидії; виконує розрахунки субсидій. Використовується автоматизована система обробки пенсійної документації на базі комп'ютерної технології (АСОПД/КОМТЕХ), яка складається з трьох програмних блоків: комплекс програм “Діалог” для вирішення питань пенсійного забезпечення і грошової допомоги; комплекс програм “Розрахунки”, для виконання масових автоматичних робіт з пенсійних даних у пакетному режимі; спеціальний комплекс програм, для забезпечення технологічних процесів автоматизованої системи.

Підсистема “Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги” Міністерства праці та соціальної політики України (підсистема ЄДАРП), дозволяє формувати персональні облікові картки пільговиків, вести особові рахунки, нараховувати пільги, формувати і друкувати документи, вести архів, складати звітність для обласного і центрального рівнів. Створюється Централізований банк даних з проблем інвалідності, для цього формується інтегрована система програм соціального захисту інвалідів.

Динаміка загального документообігу в Головному управлінні праці та соціального захисту населення за період з 2003 року по 2009 рік надана на рисунку 1.

 

 

Рис. 1. Динаміка загального документообігу за період з 2003 року по 2009 рік в Головному управлінні праці та соціального захисту населення

 

Характерним для документообігу є наявність сезонних коливань кількості надходження і відправлення документів при взаємодії з державними установами.

Аналіз інформаційних систем в органах державного управління свідчить, що кількість оброблювальної інформації постійно зростає. Це зростання пов’язано з розвитком самої системи державного управління за останні роки, що навіть в кризовий період мало позначається на документообігу. Суттєвим фактором, що впливає на ефективність функціонування органів державного управління, в тому числі і Головних управлінь праці та соціального захисту населення обласних державних адміністрацій є висока ступінь централізації влади в країні, що відображається на потоках інформації з державного рівня управління на регіональний, а з нього на рівень районів, міст і селищ. Ці потоки управлінської інформації, які спрямовані зверху в низ по вертикалі системи державного управління вимагають зворотного зв’язку, що дозволяє контролювати процеси впровадження управлінських рішень, ухвалених на вищому рівні, а також надавати інформацію про стан соціально-економічної системи на місцевому рівні.

Вищезгадані тенденції вимагають запровадження заходів по зменшенню навантаження на державних службовців, що займаються роботою з інформацією, зниження кількості інформації, яка передається по каналах зв’язку і максимального усунення сезонних коливань. Новітні інформаційні технології, а саме застосування систем електронного документообігу, сучасних засобів зв’язку, локальних і глобальних комп’ютерних мереж дозволяють інтенсифікувати працю державних службовців по опрацюванню інформації і розробці документів.

 

Література

1.           Закон України “Про інформацію” N 2657-XII від 02.10.1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. - N 48. - С. 650-669

2.           Олійченко І.М. Аналіз управлінської інформації в системі виконавчої влади / І.М. Олійченко // Економіка та держава. – 2010. – № 1. – С.95–96.

3.           Олійченко І.М. Дослідження системи документообігу в Головному управлінні статистики / І.М. Олійченко // Економіка та держава. – 2009. – № 11. – С.198–200.