УДК 006.73

Лєонтьєв А. О.,  Гадецька З. М., Дядюшкін С.В.

Східноєвропейський університет економіки та менеджменту

Проблеми введення систем менеджменту якості

 

Сучасний розвиток обчислювальної техніки та інших технічних засобів навчання створили умови для систематичного їх використання. Проте масова практика показує, що використання навіть найсучасніших технічних засобів навчання часто не дає очікуваного результату.

Більше того, результат може виявитися нижчим, ніж у тих студентів, при викладанні матеріалу яким ці засоби не використовувались. Ефективність впровадження інформаційних технологій у навчальний процес значною мірою залежить від визначення ролі і місця комп’ютера у навчальному процесі та форм його використання. Дана проблема є актуальною, оскільки педагогічні можливості комп'ютерних технологій як засобу навчання набагато перевищують можливості традиційних засобів реалізації навчального процесу.

Важливість впровадження систем управління якістю обумовлена особливою важливістю і значимістю проблеми підвищення конкурентоспроможності економіки нашої країни. За даними Світового Економічного Форуму (СЕФ), Україна посідає лише 84 місце за ростом конкурентоспроможності країн і 69 місце за індексом конкурентоспроможності бізнесу серед 104 країн всіх континентів.

Фактично, виникає проблема системної побудови інформаційно-методичного віртуального середовища, яке б забезпечувало, на базі єдиної  платформи, задоволення всіх потреб студента щодо інформаційних ресурсів та його високоякісне супроводження впродовж  всього терміну навчання.

Розробка такої концепції та моделі єдиної програмної платформи і є метою дослідження.

В даному контексті студента слід розглядати як об’єкт надання освітньої послуги, який має певну множину потреб. Це дозволяє застосовувати стандартний підхід, який використовується при створенні та впровадженні систем управління якістю.

При використанні систем управління якістю бажано керуватися міжнародними стандартами ISO серії 9000. Це дозволяє освітньому закладу досягти наступних переваг (і навпаки, якщо освітній заклад не отримав ці переваги, можна говорити про неякісність впровадження системи):

-    краще розуміння і узгодженість діяльності у сфері якості у всій організації;

-    гарантії постійного використання системи якості для управління в цілому;

-    удосконалення системи документації;

-    підвищення розуміння у персоналу аспектів якості;

-    підвищення продуктивності праці, а, отже, зниження витрат;

-    створення фундаменту для постійного удосконалення діяльності.

Система управління якістю включає до свого складу наступні процедури:

- визначення мети та місії проекту;

- визначення інформаційно-методичних потреб студента, їх класифікація та ранжування;

- створення «Карти потреб студента» - семантичної мережі, яка відображає потреби та їх джерела, відношення між ними, пріоритетність,  динаміку змін впродовж навчання;

- визначення вимог до системи;

- побудова сімейства інформаційних моделей системи;

- побудова моделі архітектури та інтерфейсу системи;

- узгодження з системою управління якістю ВНЗ;

- створення управлінського проекту реалізації.

Необхідно відмітити, що підхід, який пропонується для створення інформаційної платформи, добре узгоджується із ідеологією сучасних систем менеджменту якості (СМЯ), які впроваджуються у вищих навчальних закладах. Із самого початку така інформаційна платформа стає невід’ємною частиною СМЯ, значно підсилюючи навчально-методичний потенціал ВНЗ.

Уточнення та подальший розвиток окремих науково-теоретичних проблем сприяють більш ефективному процесу модернізації або впровадження СМЯ в вищих навчальних закладах України, використання розроблених науково-методичних рекомендацій щодо формування СМЯ, як одного з головних елементів стратегії ВНЗ, сприяє підвищенню рівня освітніх послуг; за допомогою методики формування стратегії розвитку забезпечується достатній рівень надання освітніх послуг та підготовки висококваліфікованих фахівців.

 

Література:

1. Віткін Л.М. Місце України у світовій та європейській якості. /Стандартизація, сертифікація, якість — №3(18), 2002, с.215

2. Владимир Жуков. Управление качеством в системе непрерывного педагогического образования. /Стандарты и качество, №9, 2002, с. 318.

3. Рекомендації. “Побудова систем управління якістю у відповідності з вимогами міжнародних стандартів ISO серії 9000: 2000. Накопичення даних для проектування документації”. - Розроблено КВЦ “Системи якості”, 110c.