Психологія і соціологія / 9. Психологія розвитку

 

К.п.н., доцент Карпенко Н.В.

Бакалавр Бенні Г.О.

Сумський державний педагогічний університет ім.А.С.Макаренка, Україна

 

Психологічні детермінанти страху в особистості пізньої зрілості

 

Вступ

Страх нестерпно негативне, важке переживання знайоме майже кожній людині, надзвичайно сильне неприємне відчуття, що може змусити людину змінювати звичне життя. Американські психологи стверджують, що 15% населення США уражено страхами. У нашій країні ще недостатньо досліджено це питання, щоб з певністю говорити про все населення, що уже само по собі підсилює актуальність даної проблеми. Вперше окремі питання проблеми страхів піднімали у своїх філософських працях Декарт Р., Гегель, Локк Дж., Рібо Т., Руссо Ж., Спіноза Б.. Детальний фізіологічний аналіз форми зовнішнього прояву емоцій і зокрема страху  зустрічаємо у роботах Дарвіна Ч., та Павлова І.П. Окремі згадки про «боязнь», жах, страх містять роботи Каптєрєва П.Ф., Ушинського К.Д. Низку оригінальних думок, цінних висловлюють, стосовно почуття страху можна зустріти у вітзичняних дослідників психологів ( Виготський Л.С., Морозов В.П., Рогов І.О., Рубінштейн С.Л.). Але слід зазначити, що вищевказані автори торкалися лише  окремих питань названої проблеми.

                Формування мети роботи.

Дослідження проходило в м. Суми, дослідженням охоплено 50 людей віком від 50-60 років, які відрізнялися один від одного статтю, освітою, соціальним та економічним рівнем життя. У роботі над проблемою був обраний   психодіагностичний метод, як анкета - опитувальник (розроблена Н.В.Карпенко).

Для виявлення ступеня вираженості окремих критеріїв наявності чи відсутності досвіду переживання страху.

Особливості дослідження  з особистістю віком від 50-60 років є те, що вся робота по збору фактичної інформації проводиться виключно індивідуально з кожним зокрема, що потребує значної затрати часу.

Результати дослідження

Для збереження діагностичної інформативності зібраних спонтанних вербалізацій, фрази поданими анкетованими не редагуються зроблені охопленим дослідженням не редагуються і тому відповіді подаються в лапках.

Кількісна обробка результатів анкети показала наступне:

З відповідей на  перше  питання ми дізналися,  що в дослідженні взяло участь 50чоловік, з них  14чоловіків або 28% та 36 жінок або 72%.

З відповідей на друге  запитання  зафіксовано що,  вік опитуваних  входить    в період від 50-60років

 З відповідей на  третє питання - освіта учасників : середня – 28чоловік (56%), а вища – 22 чоловіка( 44%).

 З відповідей  на четверте  питання було зясовано, що боязнь  у себе помічали 46 чоловік – 92%,   а зовсім не помічали страхів у себе четверо чоловіків  – 8%.

 З відповідей на п’яте  питання було встановлено, що 47 чоловік – 94% переживали почуття страху .

 Аналізуючи  відповіді  на  шосте  запитання анкети, ми встановили, що учасники мають декілька видів страхів. Найпоширеніший страх, який назвали у себе   - це страх хвороби близьких. Він зустрічається у  учасників 60%. Страх втратити сімю і страх пожежі – 46%. Страх хвороби і страх війни – 44%. Страх самотності і страх  злочинців – 42%. Страх стихійного лиха – 40%. Страх смерті, страх бідності, страх власної смерті – 38%. Страх висоти, страх нападу бандитів, страх старості – 34%. Страх самотньої старості – 32%. Страх болю – 30%. Страх голоду – 28%. Страх темряви, страх втрати працездатності, страх втрати роботи, страх сімейних негараздів – 26%. Страх крові – 22%. Страх уколів, страх стати бездомним – 20%. Страх лікарні, лікарів – 18%. Страх страшних снів, страх блискавки, страх не встигнути що-що небудь-16%. Страх покарань – 14%. Страх невдачі, страх перед тваринами – 12%. Страх керівника, страх втратити рівновагу – 8%. Страх не знайомих людей, страх транспорту – 6%. Страх вигаданих істот– 4%.

 З сьомого  питання «Чи часто Вам доводилося тривожитися?» можна зробити висновок, що 74% часто тривожаться і лише 26% тривожаться .

 Із  відповідей на дев’яте питання « Чи змінився ступінь прояву страхів з віком?» можна зробити висновок, що ступінь вираження страхів з віком змінився у 72%, а залишився таким у 28%.

 3 відповідей на одинадцяте запитання « Чи лякали Вас у дитинстві? Скільки Вам було років?» ми дізналися, що 44% лякали в дитинстві, і 56% не лякали. 

Якісний аналіз результатів анкетування осіб від 50-60 років життя.

Декілька питань вимагали вибрати той чи інший варіант відповіді. Решта – висловити свою думку та пригадати деякі епізоди  свого життя та інше.

 На питання  «Як Ви реагуєте на прояви своїх страхів?» маємо такі відповіді: «Дуже лячно»; « Прискорене серцебиття, підвищується тиск»(4); « Уявляю собі ситуацію, в якій відбуваються страшні події»; «Стараюся успакоить себя»(11);«Панікую»(7); «Расстраиваюсь»;  «Намагаюся їх подолати; «Думаю як можна змінити ситуацію на краще»(3); «З тревогою та надією, що все скоро пройде»; «Негативно»(2); «Позитивно»; « Беру себе в руки»(2); « Молча думаю»; « Нормально»; «По-різному»(5); «Думаю, про те ,чого я боюсь»; « Коли як»; «Емоційно»; «Адекватно»;

На  питання «Висловіть свій погляд з приводу причини появи у Вас страхів з віком?»  маємо такі відповіді:

« Чим більше ті маєш рідних, близьких тобі людей, друзів, роботу і т.і., тим більше з’являється страх перед їх втратою»(12);«З віком страхи сприймаю менше»(3); « Страхи сприймаю по-різному»(2); «Самотності»(7); «Звикав»; «Нема таких поглядів»; « Старості»(4); « Не знаю»; « Стати бездомним»; «Життєвий опит, все побачене і почуте за своє життя складається у нові страхи»; «Осознание причин страха»; « Втрати здоровя»(6); « Мої страхи в тому, що я не знаю и не можу навіть уявити, що буде у майбутньому»; « Причиной моих страхов является неизвестность – а что меня ждет впереди»; «Малозабеспечинності»(2); « Не проявляються»;

На питання  «Як Ви вважаєте, чи корисний страх для людини? У чому Ви бачити користь» маємо такі результати: 

« Буває шкідливий, буває корисний»; «Страх для людини – це стрес, а стрес іноді буває на користь, іноді на шкоду»; « Так, завдає шкоди»(26); « Так, корисний»(22);

Висновки:

Результати анкети дозволили зробити такі загальні висновки:

1. Майже всі охоплені опитуванням через анкету назвали у себе помічені страхи.

2.Найпоширеніший страх, який переживали особи 50-60 річного віку, - це страх  хвороби близьких. Також дуже часто зустрічається страх  втратити сімю, страх пожежі ,страх хвороби , страх війни ,страх самотності , страх  злочинчів, страх стихійного лиха ,страх смерті, страх бідності, страх власної смерті , страх старості – 34%,страх самотньої старості .

3.Основними проявами страху  в опитуваних є  прискорення серцебиття, головні болі, починають хвилюватися, пітніти руки.

4. Причиною появи страхів названо переживання за втрату здоровя своїх близьких та за своє здоровя ; хвилювання за самотню старість;

Література:.

1. Карпенко Н.В. Дитячі страхи. Психологія  їх подолання. – К.: Главник, 2007 – 144с.

2. Карпенко Н.В. Діагностика психічного розвитку дитини в роботі педагога ( вчителя, вихователя): Навч.Посібник. – К.: Каравела, 2008.-192с.