Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

Рибалка А.М.

Харківський національний економічний університет, Україна

Підходи до аналізу фінансових результатів діяльності підприємства

 

Основу економічного розвитку підприємства в сучасних ринкових умовах господарювання становить прибуток, який являє собою вартісний вираз основної частини грошових надходжень, що створюються підприємствами різних форм власності. Як економічна категорія він характеризує фінансовий результат підприємницької діяльності. Прибуток є показником, що найбільш повно відображає ефективність виробництва, об’єм і кількість виготовленої продукції, стан продуктивності праці, рівень собівартості. Багатоаспектне значення прибутку починається з переходом економіки України на принципи ринкового господарства. Адже акціонерні, орендні, приватні підприємства, а також підприємства інших форм власності, отримавши фінансову самостійність і незалежність, стали самі вирішувати, на які цілі і в яких розмірах використовувати прибуток, який залишається після сплати податків до бюджету і інших обов’язкових платежів і відрахувань. Таким чином, актуальним уявляється дослідження економічного змісту показників, що характеризують прибутковість господарюючих суб'єктів та сучасних підходів до їх аналізу.

Так, згідно з існуючими стандартами звітності підприємств, до показників основних фінансових результатів відносяться [1] :

чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, послуг);

валовий прибуток (збиток);

фінансовий результат від операційної діяльності;

фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування;

фінансовий результат від звичайної діяльності;

фінансовий результат від надзвичайної діяльності;

чистий прибуток (збиток).

Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), визначається шляхом вирахування з доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) податку на додану вартість, акцизного збору, інших зборів, знижок тощо, тобто непрямих податків.

Різниця між чистим доходом і собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) називається валовим прибутком (збитком).

Що стосується фінансового результату від операційної діяльності, то він визначається як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів, фінансових та інших витрат.

Фінансовий результат від звичайної діяльності визначається як різниця між прибутком від звичайної діяльності до оподаткування та сумою податку з прибутку.

Окремо від фінансових результатів від звичайної діяльності відображаються невідшкодовані збитки та прибутки від надзвичайних подій (стихійного лиха, пожежі, техногенних аварій тощо).

Чистий прибуток (збиток) – це алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності після оподаткування та надзвичайного прибутку, надзвичайного збитку і податків з надзвичайного прибутку. Чистий прибуток повністю залишається у розпорядженні підприємства.

Аналіз літературних джерел з проблем управління фінансами та оцінки фінансового стану підприємств [1-4] показав, що можна виділити два основні аспекти дослідження фінансових результатів діяльності підприємств. Перший аспект характеризується тим, що фінансовий результат оцінюють як ступінь досягнення кінцевої мети та визначення ефективності ви­робничо-фінансової діяльності. Тут пріоритетною є оцінка ступеня використання сприятливих можливостей та упущеної вигоди. Другий аспект передбачає визначення пріоритетів вкладення капіталу за видами діяльності, за масштабами у стратегічному та тактичному вимірах, які дають максимальний приріст фінансового результату. Однак, на наш погляд, більш доцільним уявляється деталізоване дослідження показників прибутку з точки зору можливості оцінки ефективності використання економічних та фінансових ресурсів підприємства.

У даному зв'язку в роботі узагальнено та виділено основні напрямки аналізу фінансових результатів:

аналіз абсолютних показників, що характеризують обсяг фінансових результатів в динаміці;

аналіз структури формування чистого прибутку;

аналіз відносних показників.

До абсолютних відносять виручку (сукупну та чисту), валовий прибуток (збиток), фінансовий результат від операційної діяльності, від звичайної діяльності до оподаткування та чистий прибуток (збиток).

Для правильного визначення чистого прибутку необхідно володіти методикою розрахунку прибутку від окремих видів діяльності. Так, прибуток від торгівлі цінними паперами і деривативами визначається як різниця між проданими цінними паперами і деривативами та витратами, понесеними підприємством у зв’язку з придбанням цінних паперів і деривативів протягом звітного року. Ці витрати збільшуються на суму некомпенсованих балансових збитків від таких операцій минулих періодів.

Абсолютна величина пpибутку важлива, коли йдеться пpо фiнансовi pесуpcи, якi можуть бути викоpистанi пiдпpиємствами, суспiльством. Але для хаpактеpистики ефективностi господаpювання цього показника недостатньо. Щоб оцiнити pезультати та ефективність господаpювання і викоpистання складових пpоцесу виpобництва, за допомогою яких отpимано пpибуток, його суму потpiбно cпівставити з вiдповiдними показниками, що надасть можливість розрахувати показники ефективності, або pентабельності.

Рентабельнiсть — це вiдносний показник iнтенсивностi виpобництва, який хаpактеpизує piвень пpибутковостi (окупностi) вiдповiдних складових пpоцесу виpобництва або сукупних витpат пiдпpиємства [3]. У пpактицi господаpювання розраховуються показники рентабельності пpодукцiї, виpобництва, виpобничих фондiв, капіталу, власного капіталу, активів та ін.

Рентабельнiсть пpодукцiї можна pозpахувати як за всією pеалiзованою пpодукцiєю, так і за окpемими її видами [4].

Отже, фінансові результати, що являють собою прибуток або збиток звітного періоду, характеризують рівень ефективності в абсолютному вираженні, причому особливу увагу необхідно приділяти дослідженню обсягу чистого прибутку, оскільки саме цей показник відбиває остаточний результат роботи підприємства. Показники рентабельності діяльності підприємства дозволяють визначити рівень ефективності у відносному вираженні. Кожен з досліджуваних напрямків аналізу по-різному показує рівень ефективності діяльності будь-якого підприємства, але в комплексі такий аналіз дає змогу отримати достовірну інформацію щодо його функціонування, дозволяючи керівникам підприємств приймати управлінські рішення для покращення подальшої фінансово-господарської діяльності.

 

Література:

1. Білик М.Д. Фінансовий аналіз: [навч. посібник] / М.Д.Білик, О.В.Павловська, Н.М.Притуляк, Н.Ю.Невмержицька – К.: КНЕУ, 2005. — 592с.

2. Мец В.О. Економічний аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства: [навч. посібник] / В.О.Мец — К.: Вища школа, 2003. — 278 с.

3. Економічний аналіз: навч.посібник / [Болюх М.А., Бурчевський В.З., Горбатюк М.І.]; за ред.акад. НАНУ, проф. М.Г.Чумаченка. — К.: КНЕУ, 2001. — 540 с.

4. Філімоненков О.С. Фінанси підприємств: [навч. посібник]. – 2-ге вид., переробл. і допов./ О.С.Філімоненков – К.: МАУП, 2004. – 328 с.