Экономические науки/10.Экономика предприятия

Кайнар Оксана

Науковий керівник – Руденко В.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Акцизний податок в Україні: проблеми справляння та шляхи їх усунення

 

Виходячи з реалій сьогоднішнього дня - триваючого спаду виробництва ВВП, розладу фінансово-кредитної системи, зростання неплатежів та знецінення національної грошової одиниці1 - особливої актуальності набуває проблема побудови досконалої системи формування доходної частини державного бюджету через ефективне адміністрування податкових платежів.

В Україні акцизне оподаткування має ряд недоліків, які знижу­ють його фіскальну ефективність і регуляторні можливості, незважаючи на досить тривалу історію становлення його розвитку акцизного оподаткування. Очевидно, що чим більшою є група підакцизних товарів, тим вагоміше фіскаль­не значення акцизного податку у формуванні дохідної частини бюджету.

Проблеми акцизного податку в Україні досліджували такі вчені як Климець П.А., Хомутиннік В.Ю., Горіна І.А., Коновалюк В.І., Данілов О.Д., Загорский В.С. та ін.. Однак окремі аспекти поставленої проблеми в Україні й досі залишаються малодослідженими і потребують подальшої розробки.

Метою статті є висвітлення проблем стосовно акцизного податку в Україні, а також шляхи їх вирішення. Оскільки на сьогодні акцизне оподаткування має ряд недоліків, які необхідно усунути. Зокрема це низька фіскальна ефективність і регуляторні можливості.

На сьогодні в Україні, як і в багатьох інших країнах, акцизом обкладаються товари, котрі відповідають одній або декільком характеристикам із наведених ниж­че. По-перше, виробництво й реалізація таких товарів перебувають під наглядом держави. По-друге, вони характеризуються нееластичністю попиту за ціною. По-третє, еластичність попиту за доходом для цих товарів часто більша за одиницю. По-четверте, в державі прийнято вважати, що використання цих товарів не при­носить користі споживачам та з великою ймовірністю викликає негативні зовніш­ні ефекти. По-п'яте, до підакцизних не належать товари першої потреби. Разом із тим акцизний податок, як і всі непрямі податки, збільшує ціни на відпо­відні товари [1, с.59].

До недоліків адміністрування акцизного податку в останні роки в Україні слід також зарахувати часті, й не завжди з початку календарного року, підвищення його ставок. Та попри це, питання про скасування цього податку в Україні за всі роки його адмініструван­ня, на відміну від представника універсального акцизу ПДВ, не порушувалося [3, с.23-24].

Збільшуючи ставки акцизного податку протягом останніх років, держава насам­перед розв'язує проблему наповнення дохідної частини бюджету. Адже, з одного боку, як державний регулятор відносин між платниками податків і урядом систе­ма оподаткування повинна стимулювати розвиток бізнесу у країні, а з другого — виконувати суто фіскальну функцію, а саме формувати дохідну частину бюджетів різних рівнів, без яких не можлива державність. Таким чином, сприяючи динаміч­ному зростанню економіки та, як наслідок, підвищенню конкурентоспроможно­сті держави і збільшенню попиту, система оподаткування надає можливість отри­мувати доходи як державі, так і бізнесу [1, с. 61].

Підвищення ставок акцизного податку через можливе зниження попиту на під­акцизну продукцію може дещо зменшити прибуток підприємств платників цьо­го податку. Втім, оскільки акцизний податок є базою оподаткування ПДВ, можна чекати незначного зменшення оборотних коштів підприємств, орієнтованих на вітчизняного споживача.

На особливу увагу заслуговують втрати бюджету внаслідок ухилення від сплати податків. Проблема таких втрат є комплексною [2, с.85]. В рамках даного дослід­ження ми зупинимося на втратах бюджету, що виникають через наявність неофі­ційної, або неформальної, економіки, яка належить до найбільших проблем практично для всіх країн постсоціалістичного простору. За оцінками різних ана­літиків в Україні тіньовий сектор становить від 15 % до 65 % ВВП, і кожен тре­тій громадянин країни так чи інакше пов'язаний із отриманням доходів у неофі­ційній сфері. Крім недоплати податків до бюджету й обов'язкових податків до позабюджетних фондів тощо, існування неформальної економіки загрожує в дов­гостроковій перспективі дестимулюванням підприємців працювати легально. Особливо це стосується підприємств, що виробляють підакцизну продукцію, адже надходження від акцизного податку чи не найбільше залежать від розвитку тіньового сектору.

Отже, для удосконалення оподаткування підакцизних товарів із метою збільшення напов­нення дохідної частини зведеного бюджету України потрібно вжити заходи з виведення виробництва підакцизних товарів із неофіційного сектору економіки. Необхідно також звернути увагу на посилення боротьби з увезенням на митну територію України контрабанд­них підакцизних товарів.

 

 

Література:

1.                           Данілов О.Д., Паєнтко Т.В. Проблеми справляння  акцизного збору та шляхи їх усенення / Фінанси України.– 2011. - №5.  – С.58

2.                           Данілов О.Д., Фліссак Н.П. Податки в Україні: Навч. Посіб. – К.: УкрІНТЕІ, 2003. – 140 с.

3.                           Загорский В.С. Концептуальные направления реформирования налоговой системы Украины / Налогообложение: проблемы науки  и практики. – 2008. – №9. - С.23