Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Шафранська Т.Ю., Опанасюк А.В.

Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Україна

Проблеми залучення іноземних інвестицій  в економіку України

Проблема інвестицій  є дуже багатогранною і актуальною як для України, так і для інших країн. Питанням інвестицій та оцінки їх ефективності присвячено роботи закордонних і вітчизняних вчених таких, як М. Портер, М. Волков, М. Герамчук, О. Малютін, В. Федоренко та ін.

Інвестиційні надходження є важливою ланкою розвитку економіки держави. На даний час, з урахуванням кризового стану значної кількості вітчизняних підприємств та організацій, за браком власних інвестиційних ресурсів Україна не спроможна самоінвестувати свою економічну діяльність. В цій площині  доволі актуальною  стає проблема залучення капіталу іноземних інвесторів.

За даними Державного комітету статистики України, в економіку України за 2010 р. іноземними інвесторами вкладено 44708,0 млн. дол. прямих інвестицій, що на 4618,2 млн. дол. більше від надходжень попереднього року [3]. Інвестиції в Україну надійшли зі 124 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає понад 82% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр – $9579,1 млн.; Німеччина – $7005,7 млн.; Нідерланди – $4082,7 млн.; Росія – $2956,3 млн.; Австрія – $2667,3 млн.; Великобританія – $2284,7 млн.; Франція – $1751,6 млн.; Швеція – $1732,2 млн.; Віргінські, Британські острови – $1425,5 млн.; США – $1218,4 млн [2]. Приріст іноземного капіталу спостерігався на підприємствах, які здійснюють фінансову діяльність, займаються торгівлею, ремонтом автомобілів, побутовими виробами і предметами особистого вжитку [2].

Одним з важливих чинників активізації інвестиційної діяльності та збільшення обсягів інвестицій є проблема інвестиційної привабливості як економіки в цілому, так і окремих суб’єктів господарювання. На початку 2011 року індекс інвестиційної привабливості зріс на 0,12 і досягнув відмітки 3,4 по п’ятибальній шкалі порівняно з 3,28 в IV кварталі 2010 року. Це свідчить про те, що позитивні зміни, які реалізовують Президент і уряд привертають увагу інвесторів.

Основними чинниками, що негативно впливають на інвестиційну привабливість України, можна вважати неякісну законодавчу базу, рейдерство, високий рівень корупції.

Експерти вважають рейдерство однією з головних проблем, що заважають надходженню інвестицій в Україну [1]. Рейдерство — це недружнє, поза межами дії цивільного законодавства, спрямоване проти волі власника, захоплення чужого майна на користь іншої особи, встановлення над майном повного контролю нового власника в юридичному й фізичному розумінні з використанням корумпованості чиновників та (або) із застосуванням сили [4].

Рейдерство є показником слабкості правових структур у державі, недосконалого законодавства, високої частки тіньової економіки й слабкої захищеності прав власника. Випадки рейдерских атак на підприємства, що належать іноземним інвесторам, значно погіршують міжнародну репутацію України.

Серед способів боротьби з рейдерством можна виділити наступні:

-       попередження рейдерської атаки, що передбачає ведення якісної, ефективної, а головне – законної діяльності.

-       «конкурентна розвідка», аналіз ризиків і погроз бізнесу та профілактика рейдерських атак.

-       правильна робота зі ЗМІ [1]

Однією з не менш важливих проблем залучення іноземного капіталу і Україну є значний рівень корупції. Вияви корупції існують в усіх сферах. Індекс інвестиційної привабливості показав, що інвестори відчувають посилення корупційного пресу. Корупція, безумовно, не єдиний бар’єр, який не дозволяє інвесторам вкладати свої кошти в економіку країни. Недосконала судова система серйозно стримує потенційних інвесторів від вкладу капіталу в нашу країну.

На думку авторів, доцільно вжити ряд заходів, що дадуть можливість поліпшити інвестиційну привабливість України для іноземних інвесторів. Це насамперед:

-         вдосконалення нормативно-правової бази інвестування,

-         забезпечення стабільності у податковому законодавстві,

-         зміцнення договірної дисципліни,

-         розвиток кредитно-фінансової системи,

-         створення системи гарантій стабільності для забезпечення довгострокового фінансування інвестиційних проектів,

-         стимулювання процесу формування інвестиційних умов для інноваційного розвитку,

-         забезпечення зростання обсягів капіталовкладень у сферу впровадження інноваційних технологій.  

Література:

1. Главные проблемы, мешающие поступлению инвестиций. – Дело. [Електронний ресурс] – Режим доступу:http://delo.ua/ukraine/kakie-problemy-meshajut-postup-147726/

2. Обсяг іноземних інвестицій в Україну [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zaxid.net/newsua/2010/5/17/143501/

3. Офіційний сайт Державного комітету статистики [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/

4. Шляхи подолання рейдерства в Україні.  – Юридичні технології.  [Електронний ресурс] – Режим доступу:   http://ut.kiev.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=106&Itemid=1