Соседко К. Ю., науковий керівник Фролова Л.В.

Донецький національний университет

економіки і торгівлі

імені михайла туган-барановського

Значення стратегічного управління фінансовими результатами підприємства в сучасних умовах

Господарська діяльність будь-якого підприємства характеризується її фінансовим результатом – прибутком. Можливий і негативний результатзбиток, коли капітал підприємства не тільки не збільшуються на величину прибутку, а зменшуються на суму збитку. Це означає, що підприємство не компенсує капітал, витрачений на господарську діяльність, а поступово витрачає той, що вкладений в нього. Така тенденція веде до його економічного самознищення, тому обрана тема дослідження є завжди актуальною, адже вкрай важливим для підприємства є досягнення позитивного фінансового результату – прибутку.

Проблеми стратегічного управління  і формування фінансових результатів підприємств різних аспектах досліджували науковці України і зарубіжжя. Серед них варто назвати: І. Бланка, С. Манько, Х. Віссема, І. Балабанова, Г. Крамаренко, М. Коробова, Л. Лігоненко, А. Азріліяна, Л. Омелянович, А. Поддєрьогіна, А. Садєкова, О. Стоянову, І. Ансоффа. Водночас, за межами сучасних досліджень залишаються поєднання якісної та кількісної характеристик прибутку, що поширює не тільки систему об'єктів якості, а й просуває показник прибутку на принципово новий рівень у фінансовому механізмі підприємств.

Так, С. Манько трактує поняття «фінансовий результат як «приріст або зменшення капіталу організації в процесі фінансово-господарської діяльності за звітний період, який виражається у формі загального прибутку або збитку» [1], А. Азріліян - як «виражений в грошовій формі економічний підсумок господарської діяльності організації в цілому і її окремих підрозділів». [1].

Також по-різному трактують науковці поняття «стратегічне управління». Х. Віссем розглядає його як «стиль управління та методи комунікації, прийняття рішень і планування, за допомогою яких апарат управління своєчасно приймає і конкретизує рішення щодо цілей підприємницької діяльності»[2]. І Ансофф розглядає стратегічне управління як «повністю автоматизований процес, що вказує чітку послідовність кроків і активно використовує аналітичні інструменти і методи».

Дослідження економічних джерел дає змогу підвести підсумок та дати визначення поняттю «стратегічне управління фінансовими результатами». Так, під стратегічним управлінням фінансовими результатами підприємства слід розуміти процес стратегічних змін, спрямованих на переорієнтування діючої стратегії управління фінансовими результатами підприємства з урахуванням відповідності його внутрішніх можливостей умовам зовнішнього середовища.

В сучасних умовах розвитку економіки України прибуток є основним спонукальним мотивом здійснення будь-якої підприємницької діяльності, оскільки він забезпечує зростання добробуту власників та працівників підприємства через дохід на вкладений капітал. Поряд із цим, в умовах фінансової кризи значно погіршились основні показники діяльності підприємств, зокрема і остаточні фінансові результати його діяльності. Водночас, основною причиною негативних фінансових результатів діяльності підприємств в Україні є недосконалість або систематична відсутність побудови стратегічного управління фінансовими результатами, що базується на детальному аналізі як зовнішніх, так і внутрішніх чинників дослідження. Більшість українських підприємців не надають належного значення стратегічному управлінню прибутку, що стає наслідком зниження ефективності управління всім бізнесом в цілому.

Стратегічне управління фінансовими результатами будується на засадах стратегічного планування, стратегічної організації і стратегічного контролю. На етапі стратегічного планування визначають цільову суму прибутку відповідно до стратегічних цілей і завдань підприємства з урахуванням його стадії життєвого циклу; здійснюють стратегічний аналіз управління прибутком на засадах моніторингу прибутковості підприємства та обґрунтування планів і програм дій на основі оцінювання стратегічних альтернатив. На етапі стратегічної організації приводять у відповідність з обраною стратегією всі ресурси і внутрішні зв'язки підприємства, його цілі, завдання і сферу відповідальності працівників; здійснюють організаційні зміни на підприємстві та розробляють політику кожного структурного підрозділу. Завершальним етапом стратегічного управління фінансовими результатами підприємства є стратегічний контроль за виконанням розроблених заходів.[2].

Тобто, необхідно розробляти стратегію управління фінансовими результатами підприємства з урахуванням періоду його життєвого циклу, використовуючи певний набір взаємопов'язаних формалізованих показників, які дають змогу оцінити ключові фактори успіху не тільки поточного, а й майбутнього періоду.

Отже, з метою підвищення результативності діяльності підприємства та його стратегічного розвитку у перспективі, виникає потреба у розробленні стратегії управління підприємством, спрямованої на вдосконалення механізму формування та використання прибутку.

ЛІТЕРАТУРА

1.                 Мелушова И.Ю. Прибыль и финансовые результаты предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. - Вип. 216: В 4т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006.-Т.3. – С. 505-511.

2.                     Баранцева С.М. Стратегічне управління прибутком торговельного підприємства : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.00.04 / С.М. Баранцева- Донецьк, 2007. – 22 с.

3.                     Офіційний web-сайт Державного комітету статистики України. [Електронний ресурс]. – Доступний з http://www.ukrstat.gov.ua.