Васенко Олена Володимирівна

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»

Фактори мотивації підприємств будівельної галузі до впровадження організаційних інновацій

Бурхливий розвиток віконного ринку змушує підприємства все частіше оптимізувати технологічний процес, звертатися до нових технологій, нових продуктів — впровадження організаційних інновацій.

На сьогоднішньому етапі розвитку віконного ринку України доцільність впровадження інновацій підтверджується рядом причин:

§        за рахунок впровадження інновацій підприємство може отримати домінуюче становище на ринку, поки на цей ринок не прийдуть інші конкуренти;

§        інновації необхідні в сучасному бізнесі, тому що захищають конкурентні позиції підприємства від настання нових конкурентів;

§        реалізація інновацій дозволяє збільшити масштаби діяльності підприємства, тому що їх результати відкривають підприємству нові, ще ніким не зайняті ринки;

§        зміна рівня конкурентної боротьби товаровиробників, тому що структура галузі має суттєвий вплив на рівень інноваційної активності. Чим вище рівень конкурентної боротьби, тим більше прагнення до використання інновацій, і відповідно навпаки.

§        інноваційна активність може бути пояснена прагненням підприємств до отримання економічного прибутку. Інновації дозволяють підприємствам, які їх впроваджують, отримати певну ступінь влади на ринку.

§        якщо в ході проведення маркетингових досліджень попиту виявляється незадоволена ринкова потреба, то це теж стимулює підприємство впроваджувати інновації;

§        інновації дозволяють вийти підприємствам на ті ринки, які ще не зайняті та не сформовані іншими підприємствами.

Будь-яка інновація залежить від працівників, їх мотивованості, кваліфікації, креативності. У процесі проведення інноваційних заходів від персоналу підприємства потрібна підтримка здійснюваних інновацій, підвищення кваліфікаційного рівня внаслідок необхідності освоєння нових процесів, пов'язаних з роботою підприємства в  умовах, що змінюються.

Мотиваційними факторами, що впливають на нововведення, є: особистісні потреби, зацікавленість і прагнення працівників; відносини з іншими працівниками; характер і зміст праці новаторів; творча робота та взаємопорозуміння; відносини між ініціаторами, організаторами впровадження нововведень, керівниками та співробітниками (табл. 1).

Таблиця 1. Чинники, що впливають  на інноваційну активність підприємства

Чинники

Внутрішні

Зовнішні

Організаційна структура

Нормативно-законодавча база

Інноваційний потенціал підприємства

Патентно-ліцензійне законодавство

Розмір організації

Амортизаційна політика

Фінансові можливості підприємства

Організаційне забезпечення інноваційної діяльності

Науково-технічні  можливості підприємства

Фінансове забезпечення інноваційної діяльності

Технологія виробництва

Фінансово-кредитна політика

Інформаційна інфраструктура

Конкурентна боротьба

Кадровий потенціал

Система оподаткування

 

Попит

Успіх інноваційного процесу залежить від того, у якій мірі безпосередні учасники — персонал, зайнятий в інноваційному процесі, — зацікавлені у швидкому й економічно ефективному впровадженні результатів НДДКР у виробництво. Мотиваційний механізм буде ефективним лише тоді, коли ґрунтуватиметься не на засадах адміністративного впливу, а на економічних важелях, завдяки чому керуючий вплив здійснюватиметься у режимі саморегуляції.

Так формується інноваційно-активна поведінка працівників організацій ¾ поведінка, яка передбачає їх високу ініціативність щодо участі у вирішенні проблем організацій, результатом чого є створення  та впровадження новацій, спрямованих на реалізацію завдань інноваційного розвитку (рис.1).

Подпись: Участь

Рисунок 1. ¾ Складові мотиваційного механізму інноваційної діяльності підприємства

Рушійною силою мотиваційного механізму інноваційної діяльності є система стимулів. Для більшої ефективності необхідно у систему стимулювання закладати залежність винагороди менеджерів від результативності та ефективності їх рішень і керівних дій.

Для того, щоб усі учасники інноваційних змін впевнилися у вигідності інновацій не лише для підприємства, а й для кожного з працівників, зокрема, необхідно стимулювати усіх. Тому система стимулів інноваційних процесів має включати, з одного боку, компоненти поточного стимулювання, а з іншого – стимулювання за результатами роботи всієї організації. У свою чергу система мотивації повинна обов’язково містити заохочення розвитку творчих здібностей працівників підприємства, що є передумовою створення інновацій. Це свідчить про те, що формування мотиваційного механізму інноваційної діяльності організації передбачає розроблення ефективної системи стимулювання, насамперед менеджерів усіх рівнів управління, яка спирається на оцінку досягнутих під час реалізації інноваційних результатів. Позитивного остаточного результату можна досягти завдяки обґрунтованому поєднанню різних методів стимулювання, копіткої роботи з персоналом для формування у них мотиваційних преференцій, що лежать у площині інноваційного розвитку.

 

Література:

1. Перевозчикова Л. І., Руденко С.Ю. Механізм мотивації інноваційної діяльності: [Електронний ресурс]. ¾ Режим доступу: http://http://www.nbuv.gov.ua

2. Назарова Л.В. Инструменты организации процесса внедрения инноваций: [Электронный ресурс]. ¾ Режим доступа: http://www.lib.ua-ru.net

3. Савицька І.Г. Управління організаційними нововведеннями в системі інноваційного менеджменту підприємства: [Електронний ресурс]. ¾ Режим доступу http://www.lib.ua-ru.net/diss/cont/336067.html