Брутян Катерина Сергіївна, к.е.н.,

Романів Олена Василівна

студентка 6 курсу Криворізького факультету ЗНУ

 

 

ЕФЕКТИВНІСТЬ РЕКЛАМНОЇ КАМПАНІЇ 

ТОРГОВОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

Ефективність реклами є наслідком її впливу на об'єм збуту, рівень доходів і інші показники діяльності торгового підприємства. Об'єм цієї ефективності невимірний вище за витрати на рекламу. Його точне визначення практично неможливе, проте навіть приблизні оцінки дозволяють говорити про колосальний розмір ефективності.

В Україні проблемі застосування маркетингових комунікацій присвячені теоретичні та практичні розробки відомих у цій сфері українських вчених: А.Ф. Павленко, А.В.Войчака, Т.О. Примак, В.П. Пилипчука, І.Л. Решетнікової, Т.І. Лук'янець, Є.В. Ромата, Балабанової Л.В., Гаркавенко С.С., Мазаракі А.А., Старостіної А.А. Серед зарубіжних вчених - Батра Р., Бернет Дж., Джефкінс Ф., Маєрс Д.Дж., Моріарті С., Персі Л., Росітер Дж.Р., Сендідж Ч., Уелс У., Фрайбургер В. та інші.

За економічною природою реклама є послугою. Завдання торгової реклами полягає у виконанні її основного принципу – передачі інформації в потрібному місці і в потрібний час. Тільки в цьому випадку вона досягає своєї мети і вважатиметься ефективною.

 Ефективність реклами може бути: соціальною; економічною; психологічною.

 Соціальна ефективність реклами визначається ступенем задоволення запитів і потреб споживачів, її здатністю сформувати певні навики, потреби, смаки, підвищити загальний рівень культури і так далі

 Економічна ефективність реклами оцінюється в першу чергу за мірою впливу її на об'єм товарообігу. Вона показує, який додатковий прибуток отриманий в результаті дії реклами. Її можна визначити по формулі:

                                              Тд  *  Н

                                 Р =                           - ( Ір  +  Ід  )                                 (1)

                                                 100

 

  де, Р – економічна ефективність реклами, грн.;

  Тд  - додатковий товарообіг, отриманий від впливу реклами;

  Н  - торгова надбавка на товар;          

  Ір  - витрати на рекламу, грн.; 

  Ід  - додаткові витрати, пов'язані з приростом товарообігу, крб.

Рекламний захід можна зробити ефективним, якщо отриманий прибуток більше витрачених на нього засобів.

Ефективність психологічної дії рекламних засобів на споживача, мають зважаючи на їх вплив на громадську думку. Дія тих або інших рекламних засобів характеризується числом обхвату споживачів, яскравістю і глибиною справленого враження, ступенем залучення уваги.

   Ефект психологічної дії реклами на споживача визначають шляхом проведення спостережень, експериментів, опитів.

    Методом спостережень реєструють кількість перехожих, що зупинилися у вітрин, що зайшли в магазин, визначають число покупців що зацікавилися виставленим товаром і що купив його.

     При проведенні експерименту використовується метод спостереження за реакцією відвідувачів магазина в штучно створених умовах. Змінюючи умови експерименту і спостерігаючи реакцію відвідувачів магазина, вибирають найбільш вдале рішення.

Вибір на користь того або іншого рекламного засобу можна зробити і за допомогою  опитів. Їх проводять шляхом збору думок покупців у формі анкет, тестів, а потім повідомляють отримані результати.

     На результат реклами впливає і дотримання торговими працівниками, рекламних агентств норм рекламної етики. Загальноприйняті норми етики сформовані в Міжнародному кодексі реклами, затвердженому міжнародною торговою палатою.

Рекламна діяльність не повинна суперечити  загальноприйнятим нормам, не вводити в оману покупців, не спотворювати дійсність, не проводитися в збиток іншим товарам і послугам. За порушення цих правил відповідальність несуть як рекламні агентства, так  замовники.

Рекламна діяльність забезпечує підприємству стимулювання продажу, створення оригінального стилю, що вигідно відрізняє компанію від інших аналогічних підприємств міста.

Для підвищення результативності рекламної роботи на підприємстві нами були запропоновані наступні заходи:

- удосконалити рекламу в Internet; розробити електронні версії просування продукції і модернізувати web-site;

- організувати рекламу в пресі;

- активізувати роботу з журналістами по розміщенню в ЗМІ іміджевої реклами;

- збільшити витрати на поліграфічну і сувенірну продукцію;

- розширити асортимент продукції;

- розширити клієнтську базу;

- підвищити роль планування.

Отже, проводячи рекламну кампанію і аналізуючи економічну ефективність торгове підприємство тримає за основу результат, який виражається в поліпшенні показників господарської діяльності торгового підприємства.

 

Література

 

1.           Евстафьев А., Ясонов в.Н. Що, де і коли рекламувати. Практичні ради. Спб., Пітер, 2009. – 162 с.

2.            Роматина В. Реклама 2-е видання. Рекламний менеджмент. Маркетингові комунікації. Поняття брендинга. - Спб., Пітер, 2006. – 271 с.