К.е.н., доцент Воронецька І.С., магістрант ПАНАДІЙ О.П.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

До питання використання ЕОМ у стратегічному фінансовому аналізі

 

Будь-яка сучасна прогресивна господарська система базується на використанні комплексного підходу до визначення цілей і результатів діяльності, запорукою чому виступає високий рівень менеджменту.

Провідне місце в діяльності менеджера займає постійний поточний та ретроспективний аналіз діяльності підприємства з розробкою обґрунтованих прогнозів та програм розвитку економічного суб’єкта. Отже, нині власне поняття «менеджер» не обмежується управлінням людьми, ресурсами і капіталом, а фактично трансформується в поняття «менеджер-аналітик».

Для забезпечення постійної координації поточного стану справ під визначену місію та розроблені цілі і напрямки розвитку, на нашу думку, менеджеру-аналітику потрібні, окрім його особистих та професійних здібностей, ще дві важливі характеристики: інформація та оперативність її обробки. Першу покликана надавати система бухгалтерського обліку підприємства та різні зовнішні джерела, що дають можливість прослідковувати тенденції в розвитку макроекономічних показників та характеристик прямого і непрямого мікро-, мезо- та макровпливу на діяльність підприємства.

Оперативність обробки великих масивів вхідної інформації напряму пов’язана з сучасним станом автоматизації усіх обліково-аналітичних процесів; вручну зібрати, синхронізувати і обробити колосальні інформаційні потоки практично неможливо. Тому на перший план в стратегічному аналізі, як і в будь-якій обліково-аналітичній системі, виходить використання ЕОМ. Актуальність теми дослідження полягає у необхідності визначення проблем, пов’язаних з автоматизацією аналізу, та характеристики продуктів що при цьому використовуються.

Розглядом проблем стратегічного аналізу, зокрема, і питань, що стосуються неможливості охоплення великих об’ємів інформації, займались в свій час такі вчені-економісти, як Грабовецький Б.Є[1], Кутідзе Г.М.[3], Клімова О.І. [2] та інші. Однак цими вченими не було визначено та охарактеризовано основних програмних продуктів, що приміняються нині менеджерами-аналітиками для оцінки, зокрема, фінансового стану підприємства, як в ретроспективі, так і на майбутнє, тобто для стратегічного фінансового аналізу, та про обмеженість ринку і можливостей цих програм.

Відповідно до цього, метою дослідження є характеристика програмних продуктів, що використовуються при такому аналізі.

         Проблема автоматизації стратегічного фінансового аналізу, на нашу думку, має два основних аспекти: першим являється загальний стан комп’ютеризації підприємства, тобто технічна складова, яка передбачає власне наявність на підприємстві комп’ютерної техніки та відповідних налаштувань для неї (особливу вагу для здійснення стратегічного аналізу має можливість доступу до мережі Інтернет, зокрема, до сайтів консалтингових компаній та публічних підприємств, до моніторингу основних макропоказників на рівні Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Національного Банку); другий, більш важливий аспект, який, хоча і являється наслідком першого, але є основоположним, проявляється у власне наявності у керівництва підприємства можливості та бажання придбати відповідний програмний продукт, який би спрощував та каталізував роботу менеджера-аналітика з метою забезпечення прийняття оптимальних стратегічних управлінських рішень.

         Слід зазначити, що усі більш-менш стабільні підприємства, які проводять стратегічну оцінку своїх ринкових позицій та реальності економічних альтернатив, уже давно зрозуміли важливість та необхідність примінення засобів автоматизації. Отже, перша проблема обробки інформації, хоч і не всюди, але вже практично вирішена. Постає запитання у виборі програмного продукту, який би максимально можливо допомагав аналітику і водночас давав можливість самостійно формувати власні висновки і здійснювати прогнози.

         В даний час на ринку комп'ютерних програм є універсальні аналітичні програми і спеціальні, що використовуються в окремих галузях економіки. Більшість користувачів віддають перевагу універсальним комп'ютерним програмам унаслідок їх достатньо легкої настройки і адаптації до особливостей бухгалтерського обліку в різних галузях. Яскравими представниками таких програмних продуктів є ІНЕК-АФСП, Audit Expert, БЕСТ-Ф. Серед спеціальних аналітичних програм досить відомими є ИНЕК-аналітик, ИНЕК-інвестор, Project Expert, які дозволяють здійснити розробку бізнес-планів і інвестиційних проектів, а також провести оцінку їх економічної ефективності.  Ці програми надають готові, апробовані, методично вивірені програмні рішення завдань, за допомогою яких на основі зрозумілої кожному менеджеру-аналітику вхідної інформації автоматично розраховуються відповідні показники, дається пояснення їх окремим значенням, що представляє можливість робити корисні висновки.

Модуль «Фінансовий аналіз» системи «Галактика» (корпорація «Галактика») адресований керівникам і фахівцям фінансових служб. Основні завдання, що вирішуються в нім, – оцінка фінансового стану підприємства і перспектив його подальшого розвитку з орієнтацією на підприємства всіх форм власності, у тому числі і з особливостями представлення звітності за міжнародними стандартами. Аналіз фінансового стану проводиться на підставі даних зовнішньої звітності, а також будь-якої іншої фінансової інформації. 

Система БЕСТ-Ф має два варіанти виконання: «Зовнішній аналіз» і «Внутрішній аналіз», спеціалізованих функцій, що розрізняються набором, і шаблонів аналітичних документів. Комплекс настроєних шаблонів дозволяє застосовувати найбільш відомі методики аналізу вітчизняних і зарубіжних економістів або реалізувати власну. У системі спеціального аналізу реалізовані такі методики, як «Партнер», «Банкір», «Акціонер», «Банкрут».

         Оцінка порівняльних характеристик найбільш поширених на ринку систем автоматизації стратегічного фінансового аналізу і можливості впровадження цих програм на підприємствах України показала наступне: 

1.Оперативність отримуваних в процесі економічного аналізу даних для поточного і стратегічного управління і можливість керівництва своєчасно реагувати на погіршення фінансового стану підприємства знаходяться в прямій залежності від наявності сучасних інформаційних технологій для проведення аналізу на підприємстві. Найбільш ефективною організаційною формою проведення економічного аналізу в умовах комп'ютеризації є створення автоматизованих робочих місць  аналітиків. 

2. В даний час на ринку комп'ютерних програм є універсальні аналітичні програми, яким віддають перевагу більшість користувачів, і спеціальні, що використовуються в окремих галузях економіки. Значні переваги серед них мають ті системи, які дозволяють користувачеві змінювати алгоритми показників, що розраховуються, і навіть створювати власні методики із своїм набором показників. Найбільш прийнятними для використання в цьому плані є такі програмні продукти, як система БЕСТ-Ф, система «1С-АФСП», модуль «Фінансовий аналіз» системи «Галактика». 

Таким чином, правильна організація облікової системи на підприємстві і впровадження системи автоматизованого стратегічного аналізу як нового і перспективного напряму у всіх країнах з ринковою економікою, зокрема в Україні – застава ефективної і стабільної роботи підприємства. Однак необхідно застерегти практиків: ніколи не потрібно повністю покладатись на програму, адже лише інтелект людини здатний інтерпретувати вхідну інформацію та видати «на-гора» виважене стратегічно важливе рішення.

Список використаних джерел:

1. Грабовецький Б.Є.      Стратегічний аналіз в управлінні виробництвом: теоретико-методологічний аспект / Б.Є. Грабовецький, С.В. Голодняк // Економіка і регіони. - 2008. - № 1. - C. 177-181

2. Клімова О.І. Методики проведення аналізу стратегічного розвитку підприємства / О.І. Клімова // Економіка та держава. - 2008. - № 4. - C. 54-58.

3.Кутідзе Г.М.   Стратегічний аналіз як передумова диверсифікації фірми / Г.М. Кутідзе // Держава та регіони. Серія. Економіка та підприємництво. - 2009. - № 3. - C. 87-90.