ризикові риси ринку праці україни

Шипов М.В.

Національний університет харчових технологій

Низький рівень участі населення на ринку праці здійснює негативний вплив на якісні характе­ристики трудового потенціалу та конкурентоспроможність країни на глобальних ринках. Основними причинами низької економічної актив­ності населення Україні є вузький вибір сфер застосування праці внаслі­док відсутності структурних реформ в економіці, низька оплата праці, необґрунтовано низький пенсійний вік для жінок, розгалужена система дострокових пенсій та поширеність зайнятості в несприятливих та шкі­дливих умовах, недостатність заходів щодо гармонійного поєднання сі­мейних і трудових обов'язків, а також поширення серед певних проша­рків населення утриманських настроїв та психології неробства.

Деформації професійно-кваліфікаційної структури зайнятості (зокрема, велика частка представників найпростіших професій та висо­кий рівень участі у неформальному секторі) зумовлені відсутністю ефе­ктивних процесів реструктуризації, превалюванням низько технологічних виробництв та низькопродуктивних секторів економіки.

Збільшення обсягів безробіття та вимушеної неповної зайня­тості у 2008 – 2010рр. пов'язане зі скороченням потреби в робочій силі під впливом фінансово-економічної кризи. Наро­стання негативних очікувань з боку виробників проявилося в скороченні кількості заявлених у державній службі зайнятості вакансій, що значно ускладнило працевлаштування безробітних.

Погіршення стану соціально-трудових відносин найбільшою мірою виявляється в порушеннях трудових прав працівників, зокрема, нереалізованості гарантій захисту зайнятості, зниженні розміру та/або накопиченні заборгованості з заробітної плати.

Ситуація ускладнюється слабким рівнем соціального діалогу на всіх рівнях, неструктурованістю представницьких органів його учасників (особливо з боку роботодав­ців), відсутністю традицій та не сформованістю інститутів громадського суспільства.

Використання переважно пасивної політики на ринку праці зумовлює концентрацію зусиль та фінансових ресурсів на наданні до­помоги з безробіття. Однак значно далекогляднішою є політика здій­снення активних заходів, спрямованих на розширення можливостей зайнятості та протидію зростанню безробіття, підвищення конкуренто­спроможності уразливих категорій населення, реабілітацію громадян, які мали тривалу перерву в роботі тощо.

На сучасному етапі розвитку в площині життєвого рівня населення існує ряд ризиків, які загрожують пере­йти в ранг загальнодержавної проблеми, і, унаслідок цього, нести в собі загро­зу соціальній стабільності. Серед них можна виділити такі основні ризики: відносної та абсолютної бідності; надмірної диференціації населення за рівнем матеріального становища; масштабної деривації щодо житлових умов населення.

Ризик бідності посідає особливу позицію, оскільки виступає як специфічний узагальнюючий ризик, що загрожує, з одного боку, кожній людині з точки зору втрати нею можливостей цивілізованого існування, а з іншого - суспільству в цілому.

Існування абсолютної бідності в цивілізованому суспільстві (як не­спроможності задоволення базових потреб людини), особливо гострих її проявів, можна розглядати як неприродний соціальний ризик, що несе не­безпеку для всього суспільства і має бути зведений до нульового значення.

Динаміка бідності впродовж 2002-2007 рр. свідчила про успіш­не викорінення такого явища, як абсолютна бідність - до того ж за між­народними та національними  критеріями. Проте унаслідок кризи ця проблема знову може вийти на одне з центральних місць, оскільки ми спостерігаємо зниження купівельної спроможності державних мінімальних соціальних гарантій. Отже, контингент утримувачів доходів на рівні мі­німальних гарантій стає першою потенційною групою з надвисокими ризиками абсолютної бідності. У разі дальшого розгортання кризи вка­зана група може поповнюватися безробітними з терміном пошуку робо­ти понад шість місяців, тими, хто працює за неповним робочим графі­ком, та контингентами з традиційно високими ризиками бідності (сім'ї з двома та більше дітьми, з дитиною до трьох років).

Відносна бідність, що характеризує розшарування населення (у різних масштабах та формах), за визначенням не може бути ліквідова­на, але може становити не меншу небезпеку для соціальної стабільнос­ті. Отже, необхідно встановлювати соціально небезпечні порогові зна­чення основних індикаторів - рівня та глибини відносної бідності.

Ситуація впродовж 1999-2008 рр. складалася таким чином, що рі­вень та глибина відносної бідності практично не змінювалися, що свід­чить про стабільність нерівності у нижній частині розподілу за будь-яких сценаріїв (у певних межах) розвитку соціально-економічної ситуації.

Реальною загрозою майбутнього розвитку може бути надмірне зволікання з модернізацією системи соціального захисту, а саме: нама­ганням зберегти залишки минулої системи, яка декларувала принципи повної рівності та всеосяжного піклування і цілком відповідала коман­дно-адміністративній системі господарювання. Подальше нарощування соціальних видатків держави без ураху­вання економічних можливостей, без зміни принципів, пріоритетів, форм та методів надання допомоги загрожуватиме не тільки економічному, але й соціальному розвитку.

Тривалий період радянської історії значно вплинув на формування ціннісних орієнтацій населення. За той час встиг сформуватися тип свідо­мості, характерними рисами якого є значні патерналістські настанови, вели­кі сподівання населення не на власні сили, а на допомогу з боку держави, звичка до отримання безплатних соціальних послуг (нехай навіть неякіс­них, але цілком доступних), і водночас - слабка (здебільшого формальна) особиста участь у прийнятті рішень, низька підприємницька активність.

Збереження таких настанов є соціально небезпечним, воно галь­мує суспільний прогрес і пригнічує конкурентоспроможність країни.