Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

Дашко І.М., Бєлова Я.Д.

Криворізький факультет Запорізького національного університету, кафедра обліку та менеджменту, Україна

Основні завдання та джерела збутової зовнішньоекономічної діяльності підприємства

 

Сьогодні необхідність збутової діяльності обумовлена тим, що виробник нездатний прийняти на себе всі обов'язки і функції, що випливають з вимог вільного обміну відповідно до чекань потенційних споживачів.

Збутова діяльність може бути визначена як структура, сформована партнерами, що беруть участь у процесі конкурентного обміну, з метою надання продуктів і послуг у розпорядження індивідуальних споживачів чи індустріальних користувачів. Цими партнерами є виробники, посередники і кінцеві покупці. Любий збутовий канал виконує визначений набір функцій, необхідних для здійснення обміну.

Функціями збутової діяльності є: вивчення результатів сегментації ринку і планування реклами; підписання договорів зі споживачами або посередниками; облік і контроль виконання договорів; розробка плану відвантаження продуктів клієнтам; визначення каналів збуту; організація прийому, збереження, упакування, сортування і відвантаження продуктів клієнтам; інформаційне, ресурсне і технічне забезпечення збуту продуктів; стимулювання збуту; установлення зворотного зв'язку з споживачами і регулювання.

У таблиці 1 представлені характеристики різних факторів, що враховуються виробниками при виборі й обґрунтуванні тих чи інших каналів збуту.

При визначенні ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємств застосовується системний підхід, який надає можливість здійснити комплексний аналіз будь-якого виду зовнішньоекономічної операції. Для здійснення економічного аналізу потрібно обрати критерій ефективності.

Таблиця 1

Фактори, які визначають вибір каналу збуту

Фактори

Характеристика фактора при різних каналах збуту

Прямі канали збуту

Побічні канали збуту

Змішані канали збуту

Оптові фірми

Збутові агенти

Характер ринка

Вертикальний

Горизонтальний

Вертикальний

Різний

Об’єм збуту

Невеликий

Великий

Середній

Великий

Контакти виробника з споживачем

Тісні

Слабкі

Середні

Витрати збуту

Високі

Середні

Низькі

Оптимальні

Політика цін

Гнучка

Гнучка

Не досить гнучка

Гнучка

                              

Інформованість о предметі збута

Повна

Часткова

Середня

Оптимальна

Охват потрібностей

Вузький

Широкий

Вузький

Найбільш повний

Фактори

Характеристика фактора при різних каналах збуту

Прямі канали збуту

Побічні канали збиту

Змішані канали збуту

Оптові фірми

Збутові агенти

Право власності на вироби в процесі збуту

У

виробника

У

Посередника

У

виробника

Змішане

Фінансове положення

Стійке

Нестійке

Оптимальне

Можливості технічного обслуговування

Високі

Низькі

Середні

Оптимальні

Норма прибутку

Високі

Низька

Середня

Рівень

стандартизації

Низький

Високий

Вище середнього

Не має значення

Якість

Висока

Низька

Дуже низька

Середня

 

Критерій - це головна ознака, що відрізняє його від інших класифікаційних одиниць. На основі такої ознаки здійснюється кількісна оцінка ефективності виробництва. Згідно з цим визначенням обраний критерій має відповідати принципам побудови показників ефективності, а також всебічно відтворювати її економічну сутність.

На основі похідних даних можна вирахувати проміжні та узагальнений показники, побудувати факторну модель, розробити формули впливу факторів на узагальнений показник, вирахувати можливі відхилення при здійсненні фінансово-господарської діяльності, обчислити резерви та обґрунтувати проблеми, які потребують негайного вирішення на управлінському рівні.

Економічне обґрунтування діяльності підприємств, у тому числі і тих його напрямків, які пов'язані із зовнішньоекономічною сферою господарювання, здійснюється на підставі аналізу показників ефективності.

Показники економічної ефективності поділяють на:

1)показники ефекту, що визначаються як абсолютні значення і відтворюються в грошових одиницях як різниця між результатами діяльності та витратами на її здійснення;

2) показники ефективності, що визначаються як співвідношення прибутку від діяльності підприємства до витрат на її здійснення і відтворюються відносними величинами: відсотками, частками одиниці.

Отже необхідно сказати, що вивчення збутової діяльності фірми дозволило виявити ряд  особливостей, які  і визначають її чільне місце в системі виробничо-господарського функціонування товаровиробника. До таких  основних  рис можна віднести те, що:

1) ефективна збутова діяльність дозволяє максимально  наблизити  промислове підприємство до споживачів, адже в ході ринкових  досліджень, які проводить служба збуту визначаються потреби покупців його продукції, ступінь їх (потреб) задоволення, їх (споживачів) ставлення до товару і до самого виробника;

2) завдяки  маркетинговим дослідженням товаровиробник має змогу   швидко реагувати на зміну  ринкового  попиту  і  кон`юнктури ринку, оперативно перебудовувати виробництво на випуск нової продукції в залежності від цих змін;

3) світовий досвід свідчить, що в країнах з розвинутою ринковою         економікою збутова діяльність відіграє виключно важливу роль в системі виробничих відносин суспільства.

Література:

1.     Міжнародний менеджмент. Навчальний посібник/за редакцією проф.. І. О. Піддубного. – 2е видання, стереотип. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2006, 252 с.

2.     http://info-works.com.ua. Збутова діяльність підприємства.

3.     http://www.br.com.ua. Аналіз ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємства.