Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность.

Асист. Бохенко О.С., Зубишена О.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Особливості кредитування підприємств за рахунок коштів міжнародних фінансово-кредитних інститутів.

  Метою наукової статті є визначення ролі міжнародних фінансових організацій при кредитуванні підприємств України, оцінити ефективність кредитування підприємств України,  дослідити діяльність міжнародних фінансових структур при кредитуванні українських підприємств, визначити умови кредитування.

Актуальність теми. За умов недостатності власних коштів держави, обмеженості кредитних ресурсів національних банків і значного скорочення капітальних вкладень українських підприємств  постала необхідність іноземних інвестицій. Співпраця з міжнародними фінансово-кредитними організаціями підтримала започаткування реформування економіки країни  і стала передумовою приходу іноземних інвесторів на український ринок.

Полеміка стосовно потреби в кредитуванні міжнародними фінансовими установами економіки України ведеться багатьма українськими економістами та політиками. Крім того, на сьогоднішній день гостро стоїть проблема ефективного використання позик міжнародних банків в Україні.

       Багато українських учених-економістів у своїх працях приділяють увагу діяльності міжнародних кредитних організацій. Тему кредитування міжнародними банками українських позичальників висвітлено у роботах Василика О.Д., Завгороднього А.Г., Жаліла Я.А., Кириченка А.А., Климка Г.Н., Краснової І.В., Лазепка І.М. та ін. [2]

В основному діяльність міжнародних фінансових інституцій в Україні представлена Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та Європейським банком реконструкції та розвитку. Найвагомішу фінансову підтримку українських підприємств здійснюють останні дві установи [3; 5].

В економічній літературі та періодичних виданнях часто ототожнюють функції вищезазначених міжнародних організацій, що відображає певний недолік щодо розуміння співпраці з цими установами. Тому,  Світовий банк є організацією, яка займається проблемами розвитку країн світу, тим часом як МВФ – це орган співробітництва, діяльність якого передусім спрямована на вдосконалення світової валютної системи. ЄБРР є порівняно новою організацією, створеною для підтримання розвитку та співробітництва між країнами Європи. Вочевидь, діяльність цих інститутів є принципово різною: кожна має свої цілі, визначену структуру, різні джерела фінансування, допомагає різним категоріям країн – членів.

Нині комерційні банки України дуже рідко надають підприємст­вам довготермінові кредити. Можливість отримати такий кредит є реальнішою через кредитні лінії Світового банку і Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), що надаються уповноваже­ними банками [5].

Головні критерії та обсяги фінансування підприємств по лінії ЄБРР:

• фінансуються тільки проекти підприємств з приватною фор­мою власності, які функціонують у галузях сільськогосподарського виробництва, харчової промисловості та послуг;

• допроектні активи підприємств не повинні перевищувати 2,5 млн доларів США за винятком вартості споруд та будівель;

• кількість працівників не повинна перевищувати 500 осіб;

• частка приватної власності має бути не меншою за 51 %;

• підприємство має відповідати вимогам техніки безпеки, еколо­гічним, санітарно-гігієнічним, а також іншим нормам охорони дов­кілля, що встановлені законодавством України;

• власний внесок позичальника в проект не може бути меншим за 30% вартості проекту;

• коефіцієнт обслуговування боргу (відношення прибутку по­зичальника після сплати податків, амортизаційних відрахувань та витрат на сплату відсотків за всіма позиками до всієї заборгова­ності підприємства з урахуванням кредиту ЄБРР) має бути не мен­шим за 1,3.

За рахунок коштів ЄБРР здійснюються короткострокове та дов­гострокове фінансування проектів, які задовольняють вимоги ЄБРР.

Короткострокове кредитування надається для реалізації експорт­них контрактів та придбання імпортної продукції з метою дальшого використання в процесі виробництва.

Довгострокове кредитування надається для фінансування основ­них засобів (придбання нового вітчизняного та імпортного облад­нання).

Типові умови кредитування такі:

— мінімальна сума кредиту — 50 тис. дол. США;

— максимальна сума кредиту — встановлюється для кожного уповноваженого банку індивідуально;

— термін короткострокового кредиту — від 6 до 12 місяців;

— максимальний термін довгострокового кредиту — 5 років;

— максимальна відстрочка погашення основної суми боргу — 2 роки (тривалість пільгового періоду);

— орієнтовна ставка відсотків за користування кредитом — 15% річних  [5].

У кредитному договорі встановлюються терміни сплати відсотків за кредитом ЄБРР. Протягом всього строку кредитування під­приємство надсилає в банк щомісячні та щоквартальні повідомлення про хід виконання робіт згідно з бізнес-планом.

За рахунок коштів ЄБРР кредитуванню підлягають тільки фінан­сове скупні та забезпечені заставою проекти. При цьому вартість за­стави не повинна бути меншою 140% суми загальної заборгованості за кредитом за умови підтримування позичальником коефіцієнта об­слуговування боргу.

Кредитні кошти не спрямовуються: на рефінансування вже іс­нуючих зобов'язань приватних підприємств або на фінансування придбання цінних паперів діючих підприємств і нерухомості; на ре­алізацію проектів, пов'язаних з ігорним бізнесом, виробництвом або постачанням зброї та ін.

Підприємство здійснює платежі згідно з умовами кредитної угоди, укладеної з банком.

Деякі країни Східної та Центральної Європи досягли значних економічних результатів саме завдяки підтримці міжнародними кредиторами їх реформ. Країни з невисоким рівнем реформ, такі як Білорусь та Узбекистан, змогли утримати стару структуру виробництва шляхом субсидій та цільового кредитування. Країни, які провели найбільші реформи, такі як Чехія і Польща досягли найвищого рівня зростання. Аналізуючи економічні показники останніх років, можна дійти висновку, що найтяжча ситуація склалася саме в країнах з помірними реформами, таких як Україна, оскільки традиційні галузі народного господарства переживають занепад, а реформи ще не дали своїх результатів [6].

В даній статті визначено роль міжнародних фінансових організацій при кредитуванні підприємств України, досліджено діяльність міжнародних фінансових структур при кредитуванні українських підприємств та  умови кредитування на прикладі ЄБРР.

Список використаної літератури.

1.     Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 p.

2.     Бандурка О.М., Коробов М.Я., Орлов П.І., Петрова К.Я. Фінансова діяльність підприємства. — К.: Либідь, 1998.

3.     Гроші та кредит / За заг. ред. М. І. Савлука. — К.: КНЕУ, 2002.

4.     Пересада О.А. Особливості кредитування міжнародними банками проектів під гарантію уряду України // Вісник Національного банку України. – Листопад 2001. - № 11 (69). – С. 46 – 48. – 0,31 д.а.

5.     Пересада О.А. Кредитування міжнародними фінансово-кредитними установами українських підприємств: Монографія. – К.: Лібра,  2001. – 128 с. – 6,78 д.а

6.     Фінансова діяльність підприємства / Бандурка О.М., Коробов М.Я., Орлов П.І., Петрова К.Я. — К.: Либідь, 2002.