Економіка /2 Зовнішньоекономічна діяльність

Булатова А. В.

Науковий керівник: Табенська О.І.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ ДО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

 

Із набуттям Україною незалежності було задекларовано курс на залучення іноземних інвестицій, створення сприятливого інвестиційного клімату та формування привабливого іміджу держави на міжнародному ринку капіталів. Роль, яка відводилася західноєвропейським інвестиціям, була дуже важливою. Адже поряд із формуванням у такий спосіб додаткового інвестиційного джерела та залучення прогресивного досвіду господарювання вони мали стати важелем входження України до європейського економіко-політичного простору. Проте це завдання інвестиційної стратегії держави було забезпечено лише частково.

Нині Україна поки що знаходиться осторонь процесів міжнародного руху капіталу. Рівень залучених іноземних інвестицій, зокрема західноєвропейських, один із найнижчих серед країн Центральної та Східної Європи. Значною мірою це наслідок непослідовної та неефективної політики щодо залучення іноземних інвестицій, нехтування досвіду європейських країн із перехідною економікою, які нині є одними з найбільших країн-реципієнтів. [ 1.]

В Україні різні аспекти процесу іноземного інвестування досліджували І.Бланк, А.Гайдуцький, Б.Губський, О.Данілов, О.Джусов, С.Захарін, М.Кісіль, І.Крейдич, М.Лесечко, Ю.Лупенко, А.Махмудов, М.Недашківський, М.Панкова, А.Пересада, С.Реверчук, І.Сазонець, Н.Свірідова, М.Туріянська, В.Федоренко, В.Хобта, К.Шпильовий та інші автори. В їхніх працях розкрито сутність, особливості, методи й механізми здійснення іноземних інвестицій, розроблено засади державного регулювання інвестиційних потоків.

Інвестиції - внутрішні та зовнішні являють собою складний багаторівневий механізм, здатний у великій мірі збільшити економічний потенціал України. Тому успіх, досягнутий у даній сфері, багато в чому визначить реалізацію всієї державної реформи.          На сучасному етапі розвитку Україна внаслідок трансформаційних процесів у минулому переживає період нестабільності встановлення економічної, правової та соціальної структур.

Будь які зміни подібного характеру не проходять без значних витрат ресурсів, а зміни в масштабі цілої країни мають потребу в залученні капіталів колосального масштабу. Нажаль, наша економіка не може забезпечити достатній рівень інвестування. Внутрішні інвестиції гальмуються нерозвинутістю вітчизняного фондового ринку, а також станом банківської системи України. У результаті цього, питання залучення інвестиційних ресурсів через границю є досить актуальними вже протягом довгодіючого періоду часу.

Незважаючи на це, ситуація з зовнішніми капіталовкладеннями теж складається не кращим чином – у наслідок не найсприятливішого інвестиційного клімату і нестабільністю законодавства. Хоча спостерігається тенденція до збільшення обсягів зовнішніх інвестиційних потоків, усе одно країна відчуває їх нестачу.

Іноземний капітал може внести в країну досягнення науково-технічного прогресу і передовий досвід керування. Приплив закордонних капіталовкладень життєво важливий для досягнення середньострокових цілей, таких, як вихід із сучасного кризового стану, початковий підйом економіки. При цьому, природно, українські суспільні інтереси не збігаються з інтересами іноземних інвесторів, отже, важливо залучити капітали так, щоб не позбавити їхніх власників власних мотивацій, одночасно направляючи дії останніх на благо суспільних цілей.

 Дана задача розв'язна, що і підтверджується світовим досвідом (наприклад, утворення нових індустріальних країн), але для реалізації яких-небудь визначених дій по її виконанню потрібно в першу чергу вивчити конкретний стан в області залучення іноземних інвестицій у дійсних українських умовах, розглянути економічну і законодавчу бази, що забезпечують інвестиційний клімат у країні.

Сьогодні невизначеність у законодавчій сфері обмежує інвестиційний процес, тобто спостерігається своєрідний парадокс: найсильніший інструмент по залученню закордонного капіталу одночасно є основною причиною, що утримує інвесторів від великих вкладень.

У світовій практиці виділяють три основні форми інвестування:

-         Прямі, чи реальні, інвестиції (переміщення капіталу в промисловість, торгівлю, сферу послуг - безпосередньо в підприємства).

-         Портфельні, чи фінансові, інвестиції (інвестиції в іноземні акції, облігації та інші цінні папери).

-         Середньострокові і довгострокові міжнародні кредити і позики позичкового капіталу промисловим і торговим корпораціям, банкам і іншим фінансовим установам.

 Прямі інвестиції можуть забезпечувати корпораціям, що інвестують, або повне володіння компанією, в яку інвестують, або дозволяють установлювати над нею фактичний контроль. Іноді для цього необхідно мати не більш 10% акціонерного капіталу [ 3.].

 Важливою умовою залучення іноземних інвесторів є рішення питання про власність на землю. В Україні іноземні інвестори керуються у своїй діяльності більш ніж 70 нормативними актами різного рівня. Зміни і доповнення, внесені в чинне законодавство, не поліпшують умови інвестиційної діяльності .

Дослідження умов залучення іноземних інвестицій в Україну показало, що іноземним інвесторам дуже важливо, щоб у країні-реципієнті були створені визначені умови для їхньої діяльності. Серед мір загального характеру до першочергових відносяться:

-         простір - дій для приватного підприємництва;

-         адекватне і прогнозоване оподатковування;

-         правові гарантії і гарантії виконання договорів;

-         скорочення ролі бюрократичного апарата керування, спрощення процедури видачі дозволів;

-         ліберальний зовнішньоторговельний режим;

-         можливість користатися недорогими послугами інфраструктури, такими як електроенергія, вода, телекомунікації, транспортні дороги, послуги і т.д.;

-         відсутність контактів із кримінальними структурами.

Дані міри не абсолютні, але вони, на мій погляд, можуть зіграти позитивну роль у становленні української економіки. Як показує досвід західних країн, надходження іноземних інвестицій повинні сприяти розвитку економіки країни, оздоровленню платіжного балансу за рахунок поточних операцій, технологічному оздоровленню економіки і росту досягнень науково-технічного прогресу.

Таким чином, для створення сприятливого інвестиційного клімату необхідні визначеність, в першу чергу, у законодавчій та економічній сферах, а також тривалий період часу, що буде сприяти розвитку міжнародного інвестиційного співробітництва, збільшенню припливу інвестицій через границю і їхнє ефективне використання.

 

Список використаних джерел :

1. Балануца О.О. Роль іноземного інвестування в економіку України / О.О. Балануца // Формування ринкових відносин в економіці України. – 2008.- №10. – С.73-76.

2. Вайцеховська В.В. Іноземне інвестування в умовах інтеграції України у світову економіку / В.В. Вайцеховська // Актуальні проблеми економіки. – 2006. - №8. – С. 55-60.

3. Марцин В.С. Залучення інвестицій для інтегрування України в світовому економічному просторі в умовах глобалізації / В.С. Марцин // Регіональна економіка. – 2009. - №1. – С. 75-80.