Доцент Фаюра Н.Д, магістр Косовська С.В.

Вінницький національний аграрний університет

 

РОЗВИТОК БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ В СУЧАСНИХ УМОВАХ ЕКОНОМІКИ

 

В умовах ринкової ситуації фінансову основу будь-якого господарюючого субєкта складає влас­ний капітал, проте ефективна фінансова діяль­ність його неможлива без постійного залучення позикових коштів. Вони дають змогу значно збільшити обсяг господарсь­кої діяльності підприємства, забезпе­чити більш ефективне використання власного капіталу, прискорити фор­мування різних цільових фінансових фондів та підвищити ринкову вартість підприємства. Основною  формою  залучення позикових коштів   є  банківський  кредит.

Необхідність використання банківського кредиту в сучасних умовах економіки визначає актуальність даного питання, що сприяє стимулювання  народного  господарства,  без  якого  не  можуть  успішно  працювати  виробники товарів, робіт та послуг. Він виступає найпоширенішою формою кредитних  відносин  в  економіці, об'єктом яких є процес передачі грошових коштів, що надається виключно банками в позику, які мають відповідні дозволи на здійснення даних операцій від  центрального банку. Кредитні відносини є невід'ємною складовою економічної системи України, що безпосередньо пов'язана з потребами розвитку національного виробництва. Будучи в центрі сучасного грошово-фінансового господарства, обслуговуючи інтереси господарюючих суб'єктів, кредит опосередковує зв'язки між державою, банком, товаровиробниками і населенням. Даний вид відносин пожвавлює розвиток економіки після кризових явищ і забезпеє прогресивний ріст виробництва вітчизняних товаровиробників.

Велика значимість банківського кредитування для самого підприємства і держави обумовлює значний та постійний інтерес серед науков­ців і практиків. Теоретичні та методичні основи мханізму банківського кредитування підприємств досліджувалися як вітчизняними, так і зару­біжними економістами, зокрема: Алейнікова О.В., Баланець В.І., Бех М.С., Бех Н.М., Бугель Ю. В., Гопкало О.І., Зленко О.В., Коблянська О.А., Лайко П.А., Масляк Н.В., та інші.

Банківський  кредит – це найпоширеніша форма кредитних  відносин  в  економіці, об'єктом яких є процес передачі в позику безпосередньо грошових коштів та надається виключно банками, що мають ліцензію на здійснення подібних операцій від  центрального банку на умовах, перед­бачених законодавством та кредит­ним договором. [1].

Фінансова криза, яка негативно вплину­ла на ситуацію в агропромисловому комплексі за останні місяці 2009 року суттєво зменшила обсяги продажів, погіршила розрахунки між суб'єкта­ми ринку, більшість банків суттєво зменшили обсяги кредиту­вання навіть за вже працюючими кре­дитними лініями, ставки за овердрафта­ми і кредитами зросли, платежі здійсню­валися із затримками.

Так, згідно з даними Мінагрополітики України, у 2009 році понад 2 тис. під­приємств агропромислового комплексу залучили банківських кредитів на суму 5,8 млрд грн, що в 3,5 раза менше порівняно з попереднім роком. До того ж, довгострокові кредити становили лише 8,6% їхнього загального обсягу.

У 2010 році спостерігалися помітні позитивні зрушення в обсягах кредиту­вання суб'єктів аграрного сектору. За оперативними даними департаменту фінансів Мінагрополітики України, ста­ном на 12 серпня 2010 року підприєм­ствами агропромислового комплексу було отримано кредитів на суму 4,2 млн грн, що на 26% більше порівняно з від­повідним періодом минулого року. Із загального обсягу залучених коштів було отримано короткострокових (до 12 місяців) кредитів 3,5 млрд грн, що становило 84% усіх креди­тів, середньострокових (до 36 місяців) - 478 млн грн, довго­строкових (до 60 місяців) — 206 млн.грн. (рис. 1).

Рис. 1. Структура залучених коштів підприємствами аграрного комплексу у 2010 році

Стабілізація фінансової діяльності суб'єктів аграрного сек­тору потребувала конструктивних рішень законодавчої та виконавчої гілок влади. Завдяки прийнятому Закону № 922 "Про внесення змін в окремі Закони України для подолання негативних наслідків фінансової кризи в агропромисловому комплексі" від 4 лютого 2009 року, банківські установи, що зверталися за рефінансуванням в Центральний банк, були зобов'язані пролонгувати кредити, надані підприємствам АПК, не менше ніж на один рік.

Так, у 2009 році було подовжено термін повернення запози­чених коштів 1599 підприємствам, які потребували пролонгації до 1 січня 2010 року на суму 3,1 млрд грн, що становило 80% потреби. У поточному році такою можливістю скористалися 253 підприємства, яким було подовжено термін використання коштів на суму 719 млн грн до 1 жовтня 2010 року, що стано­вить 76% потреби [2].

Отже, як свідчить практика, банківський кредит як форма залучення капіталу надає змогу кори­стуватися не всім підприємствам, які мають у них потребу. Основними причинами такого якища насамперед виступає відсутность можливостей банків задовольняти потреби аграріїв не втрачаючи доходів, пов'язаних із специфікою галузі та в відсутності можливостей підприємств ефектив­но використовувати залучені кошти та виконувати зобов'язання в повному обсязі.

 

Список використаної літератури:

1. Коблянська О.А. Кредит як форма залученого капіталу // Агро Перспектива. 2010.- №8/9.- С. 26-30.

2. Масляк Н.В., Масляк О.В. Відновлення банківського кредитування в Україні // Пропозиція. – 2010.- № 9/10.- С.20-25.