Ганеча Ю.О.
Науковий керівник: Шелест О.Л.
Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ
ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ДОХОДІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ ЗА РАХУНОК ПОДАТКОВИХ НАДХОДЖЕНЬ

У фінансовій системі України центральне місце займає державний бюджет. За рахунок податків державний бюджет України формує більшу частину доходів держави, він повинен забезпечувати необхідними коштами фінансування заходів економічного та соціального розвитку, що мають загальнодержавне значення, а також міждержавних відносин.

Проблема наповнення Державного бюджету України на согодні є однією з найгостріших, а наповнення за рахунок податків – одне із найголовніших завдань чинної податкової системи. Система державного оподаткування повинна не просто залучати частину вартості внутрішнього національного продукту на формування доходів Державного бюджету, але й активно впливати на підвищення ефективності суспільного виробництва, відновити галузі, що конче необхідні для підняття престижу країни, заохочувати окремого виробника, господарюючі суб’єкти до інвестування коштів у різні галузі діяльності, поліпшувати рівень життя як громадян, так і середнього та малого бізнесу. Таким чином, соціально-економічне значення податків та зборів полягає у формуванні централізованих державних фінансових ресурсів, які акумулюються і перерозподіляються по витратних статтях відповідно з бюджетним розписом. Для покращення виконання цих завдань був прийнятий новий Податковий кодекс.

Відповідно до оперативних даних Міністерства фінансів України у січні–лютому 2011 року Державний бюджет України отримав 44700,0 млн. грн., що на 13762,5 млн. грн., або на 44,5 відсотка більше за відповідний показник 2010 року. Податкові надходження до Державного бюджету України за звітний період становили 39205,8 млн. грн., що на 15720,6 млн. грн., або на 66,9 відсотка більше від надходжень за січень-лютий 2010 року. Державний бюджет України за січень–лютий 2011 року виконано із профіцитом у сумі 4127,3 млн. грн., в т.ч. загальний фонд – з профіцитом у сумі 2845,2 млн. гривень[6]. Але, не зважаючи на такі позитивні зміни, треба дивитись і на майбутні перспективи стосовно доходів держави. Приріст доходів держбюджету за перші два місяці 2011 року, який значно перевищує прогнозні показники в цілому на рік, може бути пов’язаний із набранням чинності норми Податкового кодексу, якою юридичним особам заборонено відносити на витрати обороти від спрощеної системи. Чинні положення Податкового кодексу роблять неможливим ведення малого і середнього бізнесу, який перебуває на спрощеній системі, оскільки підприємствам-суміжникам відтепер закупівлю товарів і послуг у спрощенців не можна буде віднести на витратні статті і включити в собівартість продукції. Підсумком такої новації буде суттєве збільшення числа безробітних, підвищення цін на українські товари і послуги, масове закриття невеликих фірм. Ще з літа 2010 року, для «спрощенців» встановлено подвійне оподаткування: перший раз вони платять податки як юридичні особи, а другий раз відраховують внески в соціальні фонди вже як юридичні і фізичні особи разом узяті. Майже 80%  цієї суми становлять прибутковий податок з громадян, ПДВ на товари та послуги вітчизняного виробництва і на імпорт, а також акцизи. Тільки близько 20% припадає на податок на прибуток підприємств і всілякі рентні платежі. При цьому, великий бізнес податків практично не платить зовсім. У Податковому кодексі зроблено суттєвий перекіс у бік великого бізнесу і олігархів. Великий бізнес звільняється від податків, отримує податкові пільги з ПДВ, а всі трудові доходи оподатковуються як мінімум 35%-вим податком (20% - ПДВ і 15% - прибутковий податок). Але будучи експортноорієнтованим і вкрай енерговитратним великий бізнес сильно залежить від зовнішніх ринків і не здатний забезпечити ні високу зайнятість населення, ні стабільне наповнення бюджету. І цю проблему Податковий кодекс лише поглибив. Є і позитивні зміни, що подають надію на покращення життя і змусять платити податки у державну казну.

Починаючи з 2011 року, поетапно планується зниження ПДВ з 20% до 17% і податку на прибуток - з 25% до 17%. Це сприятиме виведенню бізнесу з тіні. Нульова ставка ПДВ застосовуватиметься при експорті, при постачанні товарів, що перебувають у вільному обігу на митній території України і магазинам безмитної торгівлі та інше. Нульову ставку податку на прибуток збереже страховий ринок; ставки для резидентів складуть від 0% (дохід від держоблігацій) до 20% (дохід від надання рекламних послуг).

На період з 1 січня 2011 року до 31 грудня 2015 року для фізичних осіб, які проводять господарську діяльність виключно з надання побутових послуг та обсяг доходу яких протягом чотирьох послідовних податкових (звітних) періодів (кварталів) не перевищує 300 тис. грн., встановлюється нульова ставка податку. Для юридичних осіб, обсяг доходу яких протягом чотирьох послідовних податкових (звітних) періодів (кварталів) не перевищує 100 тис. грн. встановлюється нульова ставка податку. Його запровадження дозволить досягти балансу інтересів держави та платників податків, зробити всіх платників податку рівними перед законом.

Таким чином, завданням податкової служби має стати не тільки  безумовне забезпечення своєчасного та у повному обсязі надходження до бюджету податків і зборів, але і звітності перед населенням щодо реальних витрат бюджету. Тоді і буде розвиватись податкова культура як громадян-платників податків, так і влади.

Література

1.     Податковий  Кодекс України вiд 02.12.2010  № 2755-VI.

2.     Барановська І.В. Проблеми реформування податкової системи у умовах кризи// Актуальні проблеми економіки.- 2009.-№8.-С.193-197

3.     Бюджетний кодекс України вiд 21.06.2001  № 2542-III.

4.     http://news.finance.ua

5.     http://www.chesni-podatky.org/archives/9499http://zakon.rada.gov.uа

6.     http://www.minfin.gov.ua

7.     http://www.business-investor.info/journal/article-3104.htm