Юрчук Д. Д., Федінчук Б. В.

Науковий керівник: Літовська І.М.

Буковинська державна фінансова академія

АУТСОРСИНГ ЯК ІНСТРУМЕНТ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ

 

В процесі здійснення господарської діяльності суб’єктами господарювання процес виробництва продукції (надання послуг чи виконання робіт) проходить декілька стадій, пов’язаних з виробництвом, зберіганням, продажем, перепродажем і на кожній з цих стадій виникають різні види витрат. Кожне підприємство зацікавлене в тому, щоб зменшити такі витрати і отримати максимальний прибуток. Тому потрібно здійснювати лише ту діяльність, яка вигідна для підприємства, а ризикові види діяльності передавати потрібно тим спеціалістам, які зможуть реалізувати їх краще за це підприємство.

У науковій літературі не існує єдиних підходів до визначення поняття «аутсорсинг». Даному терміну багато вчених присвятили свої праці, серед них:  Єрмошина О. Л., Зозульов О., Шмиголь Н.М. Так Єрмошина О. Л. приводить таке визначення: [3] термін „аутсорсинг” запозичений з англійської мови (від англ. „outsourcing”) та дослівно перекладається як використання чужих ресурсів. Іншими словами, аутсорсинг - це передача на договірній основі непрофільних функцій іншим організаціям, що спеціалізуються у конкретній області й мають відповідний досвід, знання, технічні засоби. Аутсорсинг - це стратегія управління, що дозволяє оптимізувати функціонування організації за рахунок зосередження діяльності на головному напрямі.

Аутсорсинг як один із сучасних методів оптимізації витрат та організаційної структури компанії, полягає у делегуванні на договірній основі частини певних функцій іншим компаніям. За часів твердої конкуренції передача функцій може розглядатися як ідеальне рішення, що забезпечує економію витрат, підвищення якості й, головне, можливість визволити ресурси та зосередитись на основній сфері діяльності компанії

Економічна ефективність від аутсорингу забезпечується лише в тому разі, якщо повні витрати виробника на аутсорсинг не перевищують його витрат на реалізацію цих процесів власними силами. Якщо ж витрати по залученню більші то передача бізнес-процесу іншій компанії є недоцільною, оскільки буде призводити до зростання загальних витрат.

Використання аутсорсінгу найбільш ефективною є тоді, коли компанія переживає період внутрішніх змін (реструктуризація, реорганізація, процес злиття, поглинання), на етапі розширення бізнесу, коли вартість неосновних бізнес-процесів стає непропорційно високою, а також, якщо компанія відчуває невдоволення рівнем сервісу, що забезпечують внутрішні служби.

Як правило, компанії починають з ІТ-аутсорсінгу. Адже не маючи великого штату технічних фахівців, компаніям складно самостійно відслідковувати появу технологічних нововведень і вчасно впроваджувати їх. Тому вигідніше залучати досвідчені організації зі штатом висококваліфікованих IT-фахівців, ніж створювати і розширювати власні спеціальні підрозділи.

ІТ-аутсорсинг - це повна чи часткова передача спеціалізованій компанії функцій, пов'язаних з обслуговуванням мережної інфраструктури; проектуванням і плануванням автоматизованих бізнесів-систем з наступним постійним розвитком і супроводом; системною інтеграцією; розміщенням корпоративних баз даних на серверах спеціалізованих компаній; створенням та підтримкою web-серверів.

При аналізі можливості застосування аутсорсингових операцій в умовах здійснення антикризового управління, ми можемо розглянути здійснення цих операцій з декількох сторін. По-перше, ми можемо відзначити, що аутсорсинг може бути використаний як окремий інструмент у процесі реструктуризації й реінжинірингу бізнес-процесів суб'єкта господарювання на всіх стадіях здійснення антикризового управління: попередження, нейтралізації й відновлення платоспроможності (або розширеного відтворення капіталу). В умовах антикризового управління менеджмент концентрується, головним чином, на реструктуризації діяльності компанії, ґрунтуючись на тому істотному факті, що реструктуризація припускає оптимізацію організаційно-правової й організаційно-функціональної структури підприємства, оптимізацію фінансових потоків.

Аутсорсинг для підприємства має як переваги так і недоліки, які продемонстровані в таблиці 1.

Таблиця 1

Аутсорсинг: переваги й недоліки

Переваги (можливі вигоди)

Недоліки (ризики застосування)

1. Економічні

1. Зниження затрат (витрат):

- залучення аутсорсера дешевше утримання власної структури, особливо для другорядних функцій;

2. Підвищення ефективності основних бізнес-процесів:

- компанія одержує можливість перетворити свої постійні витрати у змінні (залежно від потреб у навчанні, можна варіювати виділені на нього ресурси).

- можливість зростання витрат, у випадку передачі на аутсорсинг занадто багатьох функцій і процесів;

- витрати на утримання зовнішньої інфраструктури взаємодії з постачальниками аутсорсингових послуг;

- можливе зростання трансакційних витрат;

- можливість банкрутства аутсорсингової компанії.

2. Управлінські

1.  Можливість зосередження основних ресурсів й уваги на основній діяльності, цілях компанії й на задоволенні потреб клієнтів.

2.  Можливість вивільнення ресурсів для основного бізнесу й інших цілей; вивільнення резервного фонду основного капіталу.

3.        Можливість поліпшення управління й контролю операційного управління

 

1.        Можливе зниження відповідальності за виконання конкретних функцій менеджментів у зв'язку з їхньою передачею на сторону.

2.        Можливі проблеми з децентралізацією бюджетів та управлінських функцій.

3.        Аутсорсинг може обмежувати управлінську гнучкість.

4.        Погроза відриву керівної ланки від бізнес-практики.

3. Техніко-технологічні

1.        Можливість доступу до технологій і рішень більше високого рівня.

2.        Можливість використання спеціалізованих функцій, для виконання яких організація немає фахівців або ресурсів.

3. Одержати доступ до ресурсів, недоступних усередині самої компанії.

 

1.        Небезпека зайвої концентрації подібних технологічних бізнес-процесів в одних руках.

2.        Аутсорсинг може обмежувати техніко-технологічну гнучкість.

4. Інституціональні

Відсутність інституалізації операцій аутсорсингу на національному ринку розширює можливі характеристики інструментарію й особливості його використання для всіх учасників.

Відсутність законодавчого визначення й регулювання процесів аутсорсингу:

1.     витік конфіденційної інформації;

2.  не враховуються можливі негативні наслідки використання нематеріальних активів;

Необхідно відзначити, що, як показують дослідження, аутсорсинг може бути використаний як окремий інструмент антикризового управління. Наприклад, у випадку різкого підвищення вартості якого-небудь ресурсу, візьмемо енергоресурси, у національній економіці України основні енергоємні операції можуть бути перенесені у треті країни або використані українські виробничі потужності, техніко-технологічні рішення для їхньої, що дозволить найбільш повно використати існуючий потенціал. Крім того, ефективність реалізації такого роду контрактів або окремих операцій, у першу чергу, буде залежати від розвитку транспортної і комунікаційної інфраструктури, а також удосконалювання інституціонального середовища регулювання поводження суб'єктів господарської діяльності при здійсненні такого роду трансакцій.

Однак, підсумовуючи дослідження діяльності аутсорсингових компаній в Україні можна зробити висновок, що вони не набули швидкого розповсюдження, проблемою є досить висока плата за надання послуг і недостатність кваліфікованих працівників на ринку праці. Незважаючи на названі переваги і недоліки підприємству потрібно спочатку провести розрахунки по будь-якому проекту, а потім вирішувати чи ефективніше здійснювати проект самостійно чи дати на виконання аутсорсинговій компанії.

 

Список використаних джерел:

1.    Зозульов О. Аутсорсинг як інструмент підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств в умовах глобалізації / О.Зозульов, О.Микало // Економіка України. – 2009. - №8. – с.16-24.

2.    Шмиголь Н. М. Аутсорсинг як метод оптимізації суб’єкта господарювання / Н.М.Шмиголь // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2010. - №4. – с.194-197.

3.    Матеріали офіційного сайту Вікіпедії [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.

 uk.wikipedia.org

4.     Ермошина О. Л. Аутсорсинг / О.Л. Ермошина // "Актуальные вопросы бухгалтерского учета и налогообложения" [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.avbn.ru.