Садловський Р.В.

Науковий керівник: асист. Осетрова О.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Реінжиніринг бізнес-процесів

 

Анотація. Статтю присвячено розкриттю поняття «реінжиніринг бізнес-процесів» (РБП), наведено класифікацію реінжинірингових процесів, охарактеризовано цілі та переваги застосування РБП у організаціях.

Ключові слова: реінжиніринг бізнес-процесів, види РБП.

Вступ. Динаміка періоду глобалізаційних перетворень вимагає постійних змін у формах діяльності, впровадження сучасного інструментарію і методик, здатних забезпечити ефективну діяльність підприємства, сприяти підвищенню його конкурентоспроможності. Одним із напрямів ефективної управлінської перебудови підприємства на принципово нових засадах є реінжиніринг, який є предметом дослідження провідних науковців і практиків як за кордоном, так і в Україні. Застосування РБП на підприємствах України дозволить їм оптимізувати свою організаційну структуру, переорієнтуватись на потреби та запити споживача, а не на виробництво, знищити залишки «бюрократизму», що залишились від командно-адміністративної системи.

Сучасні підходи щодо теоретичного обґрунтування наукових аспектів та методичних підходів практичного втілення реінжинірингу бізнес-процесів досліджені і розроблені відомими зарубіжними вченими: М. Хаммером, Дж. Чампою, Т. Давенпортом, М. Робсоном, Ф. Уллахом, Е. Фрезе, Ф. Хілом та іншими. В останній час найбільшу увагу розробці проблем формування та реалізації процесів реінжинірингу приділяють вчені країн-членів СНД: З. Айвазян, О. Ареф’єва, Л. Бляхман, М. Бородатова, П. Забєлін, С. Козьменко, В. Мединский, Є. Ойхман, В. Тарасов.

Дослідники переконують, що саме реінжиніринг бізнес-процесів здатний забезпечити докорінну трансформацію управлінсько-виробничої системи підприємств і дозволяє суттєво підвищити конкурентоспроможність та ефективність їхньої діяльності, допомогти їм завоювати нові ринки збуту, перейти на якісно новий рівень у конкурентному ринковому середовищі [2].

Постановка задачі. Теоретичною й методологічною основою даного дослідження є наукова діяльність вітчизняних та зарубіжних вчених у сфері реінжинірингу бізнес-процесів, цілі та переваги застосування РБП для організацій.

У роботі були використані такі методи досліджень: абстрактно-логічний - для узагальнення теоретичного матеріалу; узагальнення, аналізу і синтезу -  для уточнення основних напрямків дослідження; порівняння - для виявлення загальних тенденцій і відхилень у процесі здійснення РБП вітчизняними та закордонними підприємствами; класифікації - для виявлення характерних особливостей реалізації реінжинірингових перетворень.

Результати дослідження. Поняття реінжинірингу бізнес-процесів набуло популярності з початку 1990-х років. Автори цієї концепції Майкл Хаммер і Джеймс Чампі у книзі «Реінжиніринг корпорації. Маніфест революції у бізнесі» пишуть: «Реінжиніринг як революційний метод точкової або комплексної трансформації компанії дозволяє не просто залишитися «на плаву», але й забезпечити українським компаніям довгострокові перспективи розвитку і зростання» [1].

У 1980-х роках у багатьох організаціях було впроваджено систему «Тотальної якості» (Total Quality). Саме ця система була родоначальником ідеї управління процесами. Багато методів системи Тотальної якості змушують по-новому подивитися на роботу і на її мету, і ці методи дають цінну інформацію для управління бізнес-процесами (Business Process Management, BPM). Це такі методи: метод аналізу процесів (Method for Analyzing Processes, MAP), внутрішньофірмова оцінка діяльності (In-Department Evaluation of Activity, IDЕА), аналіз сприйняття процесів (Process Perception Analysis, PPA), управління якістю процесів (Process Quality Management, PQM). Усі вони відіграють важливу роль у будь-якому масштабному проекті з реінжинірингу бізнес-процесів.

Визначення РБП містять в собі три ключові характеристики: «істотне поліпшення», «радикальне перепроектування» та «бізнес-процес». Саме розкриття змісту ключових слів приводить до розуміння суті реінжинірингу.

Істотне поліпшення — це не просто підвищення певного параметру підприємства або покращання роботи окремої ланки організації на визначений відсоток. Це якісний перехід до нового рівня ефективності бізнесу, здійснення прориву. Критерій реінжинірингу — разючий прорив в ефективності функціонування.

Радикальне перетворення означає звернення до першопричин речей. Тобто реінжиніринг — не поліпшення існуючого положення речей, не проведення косметичних заходів та часткових змін, не перетасування вже існуючих систем функціонування організації. Це відмова від того, що було раніше, новий винахід того, як робота повинна бути виконана.

Третє ключове слово у визначенні — «бізнес-процес», під яким розуміють групу взаємозалежних завдань, що спільно створюють цінність для споживача. Споживачу однаково, яким чином всередині підприємства організовано виконання тих або інших завдань/робіт, — для нього важлива тільки та цінність, яку він одержує у вигляді продукту і послуг підприємства. У традиційній організації процеси, проходячи через численні організаційні підрозділи, — фрагментовані, приховані і по суті некеровані. Проте процеси є першоосновою організації, засобом створення цінності для споживачів.

Отже, вся суть реінжинірингу побудована на системі докорінних перетворень в організації. Реінжиніринг має коріння в інженерному підході до науки управління [1].

Реінжиніринг бізнес-процесів – це складний комплекс заходів з моделювання бізнес-систем. Його мета – позбутися зайвих компетенцій і функцій, правильно розподілити повноваження і відповідальність між спеціалістами, які мають необхідні для створення вартості компетенції.

Реінжиніринг передбачає створення цілком нових бізнес-процесів на підприємстві без врахування існуючої організації бізнесу, безупинне управління їхніми покращеннями. При цьому процес гарантується як робота, що переходить від однієї людини до іншої, а при глобальних процесах (закладених в основі ланцюжка створення споживчої вартості товару/послуг) — від одного відділу до іншого (рис.1) при повній орієнтації на потреби споживача [4].

Мал. 1. Організація процесів

Рис. 1. Організація процесів

Виділяють чотири базові види реінжинірингу:

1.       «Разові поліпшення». Опис деяких локальних процесів у вигляді ланцюжків послідовно виконуваних операцій з метою провести аналіз і запропонувати порядок їх виконання.

2.       «Клаптикове документування». Опис деяких ключових процесів і процедур підприємства з метою стандартизувати порядок їх виконання. 

3.       «Тотальне моделювання». Опис більшої частини «наскрізних» бізнес–процесів підприємства з метою аналізу, оптимізації, регламентації та наступної їх автоматизації.

4.       «Комплексне впорядкування діяльності». Опис і регламентація діяльності (процесів) структурних підрозділів, налагодження взаємодії між підрозділами за принципом «клієнт-постачальник» з метою впровадження процесного управління.

Основною метою РБП вважається забезпечення виживання підприємства в екстремальній ситуації, різке прискорення його реакції на зміни у вимогах споживачів.

Цілі РБП такі:

·         суттєве підвищення ступеня задоволення споживача, включаючи роботу з клієнтом у режимі 24 х 365;

·         орієнтацію на його поточні і майбутні потреби;

·         радикальне скорочення тривалості виробничого циклу, докорінне зменшення кількості процесів та їх вартості, різке зниження витрат часу на виконання функцій;

·         значне поліпшення процесу управління якістю;

·         підвищення ролі рішень та ініціативи кожного окремого працівника, організація групової роботи;

·         різке зниження кількості працівників;

·         забезпечення прискореного впровадження нових технологій;

·         забезпечення адаптації підприємства до функціонування в умовах інформаційного суспільства і «суспільства знань».

Перевагами реінжинірингу є:

Наслідки реінжинірингу бізнес-процесів полягають у такому: відбувається перехід від функціональної структури підрозділів до горизонтальної, яка дозволяє вирішити проблему неузгодженості або протиріч між цілями діяльності різних функціональних підрозділів; робота виконавця стає багатоплановою; змінюються вимоги до підготовки працівників: від короткострокових курсів до професійної освіти; у зв'язку з багатоплановістю і змінюваністю робіт перебудованих процесів підприємству необхідно піклуватися не тільки про проведення курсів, ціль яких навчити, як виконувати деяку роботу або як управляти окремою ситуацією, але і про безперервну і широку освіту своїх працівників; змінюється оцінка ефективності роботи й оплати праці: від оцінки діяльності до оцінки результату; змінюється критерій просування на посаді: від ефективності виконання роботи до здатності виконувати роботу; у нових умовах варто чітко розмежувати просування співробітника по службі й ефективність його роботи; просування по службі є функцією від здібностей співробітника, а не від ефективності його роботи; метою виконавця стає задоволення потреб клієнта; реінжиніринг вимагає від працівників зміни позиції: робота для клієнта, а не для начальника; змінюються функції менеджерів: від контролюючих до тренерських; організаційна структура нового підприємства стає більш горизонтальною, більш плоскою, що дає змогу орієнтувати організацію не на функції, а на процеси: усувається велика кількість рівнів управління; змінюються адміністративні функції; одним з наслідків реінжинірингу є зміна ролі вищого керівництва; зменшення рівнів управління наближає керівництво до безпосередніх виконавців і клієнтів; керівники в таких умовах повинні ставати лідерами, що словом і справою сприяють зміцненню переконань і цінностей виконавців тощо.

Реінжиніринг не можна назвати новим методом управління компанією, оскільки його основи були закладені ще в 80-х роках, а успішна апробація великими іноземними компаніями проходить з початку 90-х років. Зокрема, за даними Ernst & Young 100 найбільших банків Північної Америки витратили у 1997 році приблизно 2,8 млрд. доларів тільки на реінжиніринг своїх підрозділів. Темп зростання ринку інструментальних засобів для РБП за останні роки в середньому становив 40 % за рік.

Проте впровадження РБП в Україні має специфічні особливості, пов'язані зі спадщиною, що дісталася вітчизняним підприємствам від командно-адміністративної системи управління економікою. Так, реінжиніринг припускає такі зміни в організації бізнесу вітчизняних компаній:

·         орієнтацію на потреби споживача, а не на виробництво;

Більше того, саме реінжиніринг як революційний метод точкової/комплексної трансформації компанії, дозволить не просто залишитися «на плаву», але і забезпечити українським компаніям довгострокові перспективи розвитку і зростання.

Для ефективного впровадження реінжинірингу необхідно абстрагуватися від існуючої функціональної організації бізнесу, піддавши сумніву прийняті методи управління компанією. Природно, що керівництву підприємств необхідно мати рішучість піти на зміни і намагатися сприймати ситуацію на підприємстві нібито «збоку».

 Висновки. Отже, реінжиніринг бізнес-процесів – один із механізмів, що застосовується для моделювання бізнес-систем. Реінжиніринг передбачає: відмову від застарілих правил і підходів, початок ділового процесу, так би мовити, «з чистого аркуша», що дозволяє подолати негативний вплив господарських догм, що сформувалися; приведення до значних змін показників діяльності, які на порядок відрізняються від попередніх; визнання неефективними наявних систем, структур і процедур реструктуризації підприємства; радикальну зміну способів господарської діяльності; зміну напряму діяльності, коли неможливо змінити своє ділове середовище. Реінжиніринг дозволить зруйнувати пережитки бюрократизму командно-адміністративної економіки та модернізувати бізнес-процеси на підприємствах. РБП підніме підприємства на новий етап їх розвитку, підвищить їх конкурентоспроможність та дозволить вітчизняним підприємствам конкурувати з іноземною продукцією на світових ринках. Докорінні перетворення підприємств у організаційному та управлінському планах відкриють перед ними нові можливості.

Список використаних джерел

1.             Герасимчук В.Г. Стратегічне управління підприємством. Графічне моделювання: навч. посіб./ В.Г. Герасимчук. – К.: Вид-во КНЕУ, 2000. – 360 с.

2.             Гончарова М.Л. Теоретичні засади реінжинірингу бізнес-процесів/ М.Л. Гончарова, О.А. Розкошна//Економічні науки.- №5.- 2009.- С. 45-47.

3.             Хаммер M.Реінжиніринг корпорації: маніфест революції в бізнесі./М. Хаммер, Д. Чампі. –  СПб., 2000. – 332 с.

4.             Шегельська О. Реінжиніринг бізнес-процесів – необхідність в умовах динамічного ринку/О. Щегельська//Управління компанією.- №1-2.- 1999.- С. 83-88.