Копитчук Т. М.

Науковий керівник: Плахтій Т.Ф.

вінницький національний аграрний університет

 

ОБЛІК ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Діяльність будь-якого підприємства характеризується фінансовими результатами, зокрема прибутком, отриманим від операційної, фінансової, інвестиційної та звичайної діяльності. Дані про фінансові результати є основним джерелом інформації, що дає змогу  реально оцінити стан підприємства.

Відповідно до цілей бухгалтерського обліку під фінансовими результатами вважають доходи підприємства за вирахуванням витрат діяльності. Питаннями, що стосуються відображення обліку фінансових результатів, висвітлені в дослідженнях таких вітчизняних фахівців, як: М.І. Баканов, І.О. Белебеха, Ф.Ф. Бутинець, В.В. Ковальов, М.Ф. Огійчук, Л.Г. Панченко, Л.К. Сук, С.І. Терещенко, В.С. Уланчук та інші.

Методологічні засади формування, оцінки та визнання в бухгалтерському обліку інформації про фінансові результати діяльності, а також порядок їх розкриття в фінансовій звітності визначають П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» від 31.03.1999р. №87, норми яких поширюються на підприємства та інші юридичні особи, незалежно від форм власності (крім бюджетних та банківських установ).

Планом рахунків для обліку та узагальнення інформації про фінансові результати підприємства від звичайної діяльності та надзвичайних подій передбачено рахунок 79 «Фінансові результати» [2].

Рахунок 79 «Фінансові результати» має наступні субрахунки:

791 – «Результат операційної діяльності»

792 – «Результат фінансових операцій»

793 – «Результат іншої звичайної діяльності»

794 – « Результат надзвичайних подій».

За дебетом рахунку 79 «Фінансові результати» відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток, за кредитом – суми в порядку закриття рахунку обліку доходів. Кредитове сальдо на рахунку 79 при його закритті списується на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» [5, с.711].

Інформацію щодо субрахунків рахунку 79 «Фінансові результати» представимо схематично на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Схематичне зображення формування фінансових результатів

Кореспонденцію рахунків з формування, обліку та використання фінансових результатів представлено в табл. 1 у розрізі підприємств, які застосовують для обліку доходів і витрат рахунки 9 класу, одночасне формування доходів і витрат на рахунках 8 і 9 класів, та лише з використанням рахунків 8 класу.

Таблиця 1

Кореспонденція рахунків з обліку фінансових результатів

№ п/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Дебет

Кредит

1

Списано дохід від реалізації на фінансові результати

70

79

2

Списано дохід від участі в капіталі на фінансові результати

72

79

3

Списано інший операційний дохід на фінансові результати

71

79

4

Списано інші фінансові доходи на фінансові результати

73

79

5

Списано інші доходи на фінансові результати

74

79

6

Списано надзвичайні доходи на фінансові результати

75

79

7

Збільшення прибутку підприємства від усіх видів діяльності

79

44

8

Списано дебетовий оборот рахунку 70 «Доходи від реалізації» на фінансові результати

 

79

 

70

Підприємства, які для узагальнення інформації про витрати застосовують тільки рахунки 8 класу «Витрати за елементами» списують суми в порядку закриття рахунків обліку витрат на фінансові результати

 

 

 

 

9

- матеріальні витрати

79

80

- витрати на оплату праці

79

81

- відрахування на соціальні заходи

79

82

- амортизація

79

83

- інші операційні витрати

79

84

- інші затрати

79

85

При застосуванні рахунків 9 класу

10

Списано собівартість від реалізації на фінансові результати

79

90

11

Списано адміністративні витрати на фінансовий результат

79

92

12

Списано витрати на збут на фінансові результати

79

93

13

Списано інші витрати операційної діяльності на фінансові результати

79

94

14

Списано фінансові витрати на фінансові результати

79

95

15

Списано витрати від участі в капіталі на фінансові результати

79

96

16

Списано інші витрати на фінансові результати

79

97

17

Включено до фінансових результатів суму податку на прибуток

79

98

18

Списано суми надзвичайних витрат на фінансові результати

79

99

19

Збільшення прибутку від усіх видів діяльності

79

441

 

З табл. 1 видно, що для списання доходів і витрат на фінансові результати використовують рахунки 9 класу, одночасне використання рахунків 8 і 9 класів та лише з використанням рахунків 8 класу. Кожен із обраних варіантів має свої переваги та недоліки. Наприклад, використання тільки рахунків класу 8 дозволить легко заповнити другий розділ Звіту про фінансові результати, а використання лише рахунків класу 9 - перший розділ цього самого звіту. А коли використати рахунки обох класів, то при заповненні Звіту про фінансові результати ніяких проблем не буде, але значно ускладниться ведення бухгалтерського обліку, тому що кожну операцію необхідно буде відображати двома записами.

Від якості обліку фінансових результатів залежить своєчасність та достовірність даних фінансової звітності, повнота вивчення причин, які негативно чи позитивно позначаються на фінансовому стані підприємства.

 

Література:

1. Литвинова А.С. Порядок формування обліку фінансових результатів / А.С. Литвинова // Держава і регіони. Серія. Економіка та підприємництво. – 2009. - №6. – С.60-64.

2. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій від 30.11.99р. №291.

3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затверджено Наказом Міністерства фінансів України  від 31.03.99 р. № 87.

4. Сук Л.К. Організація обліку доходів і фінансових результатів / Л.К.Сук // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 2010. - №1. - С.36-40.

5. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність: підручник. – 3 вид. допов. і перероб.  – К.: Алерта, 2008. – 926с.