Економічні науки / Економіка промисловості

 

Аспірантка Бурбела О.В.,

Студентка Шалагай Ю.О.,

Вінницький національний технічний університет, Україна

Загальне управління якістю як необхідна частина системи управління підприємством

 

         Перед усіма підприємствами та організаціями в умовах ринкової економіки стоять схожі завдання: отримання максимального та довготермінового прибутку, стійкий розвиток, забезпечення переваги над конкурентами. Але якщо одні підприємства досягають значних успіхів у вирішенні цих завдань і стають лідерами ринку, то інші – змушені постійно боротися за виживання або навіть зникають. І, на жаль, такі підприємства на Україні становлять більшість. Виникає питання: за рахунок чого кращі підприємства досягли свого успіху, і що повинні робити інші підприємства, щоб стати на одному рівні з лідерами? В усьому світі вже протягом десятиліть проводяться дослідження і узагальнення досвіду кращих підприємств. Їхня діяльність спрямована на максимальне задоволення потреб усіх зацікавлених сторін: споживачів, постачальників, персоналу, власників, суспільства в цілому, за рахунок постійного підвищення  вимог до якості продукції.

         Якість багатьма способами впливає на неперервність і ритмічність виробництва, собівартість продукції, обсяг її випуску, продуктивність праці й ефективність у багатьох процесах виробництва і споживання. Висока якість продукції сприяє задоволенню дедалі вищих потреб населення, а також стабілізації і розвитку міжнародних зв’язків [1].

         Система TQM є комплексною системою, орієнтованою на постійне поліпшення якості, мінімізацію виробничих витрат і постачання точно в термін. Основна філософія TQM базується на принципі – поліпшенню немає межі. У системі TQM використовуються адекватні цілям методи керування якістю. Однієї з ключових особливостей системи є використання колективних форм  методів пошуку, аналізу і рішення проблем, постійна участь усього колективу в поліпшенні якості [2].

         Можна виділити принципи, на яких базується TQM. До них належать такі [3]:     

         1) орієнтація всієї діяльності організації на споживачів, від задоволення вимог і сподівань яких залежить її успіх у ринковій економіці;

         2) погляд на виробничі відносини між працівниками як на відносини споживача з постачальником;

         3) безперервне удосконалення виробництва і діяльності у сфері якості;

         4) комплексне і системне вирішення завдань забезпечення якості на всіх стадіях її життєвого циклу;

         5) перенесення головних зусиль у сфері якості в бік людських ресурсів (акцент на ставлення працівників до справи, на культуру виробництва, на стиль керівництва);

         6) участь усього без винятку персоналу у вирішенні проблем якості (якість – справа кожного);

         7) безперервне підвищення компетентності працівників організації;

         8) концентрація уваги не на виявленні, а на попередженні невідповідностей;

         9) ставлення до забезпечення якості як до безперервного процесу, коли якість об'єкта на кінцевому етапі є наслідком досягнення якості на всіх попередніх етапах;

         10) оптимізація співвідношення в тріаді "якість –витрати – час";

         11) забезпечення достовірності даних про якість за рахунок використання статистичних методів;

         12) безперервне поліпшення якості.

         Ці принципи визначають ідейний зміст філософії TQM, яка виставляє якість як основний критерій оцінювання роботи організації, трактує якість у її широкому економічному і соціально-психологічному розумінні, руйнує тезу про неминучість протиріччя між виробником і споживачем [4].

         Концепція TQM розглядає досягнення якості як поточний процес, де сам рух так само важливий, як і кінцева мета. Саме концепція TQM дозволяє максимально задовольняти вимоги і запити всіх груп зацікавлених осіб організації, яка виступає в ролі постачальника [5].

Отже, запропоновані напрями розвитку системи управління якості на базі концепції TQM забезпечує переваги перед конкурентами в питаннях якості, ціни, дотримання термінів постачання та за іншими критеріями. Згідно з принципами TQM успішними вважаються не ті підприємства, які просто виробляють продукцію відповідно до стандартів або вимог споживачів, а ті, які забезпечують високий рівень задоволеності споживачів, власного персоналу, взаємодії з постачальниками, допомагають у розв'язанні проблем суспільства і досягають при цьому високих фінансових результатів.

 

Література:

1. Пономарьов С.В. Управління якістю продукції. Інструменти й методи менеджменту якості. – К.: Стандарти та якість, 2008. – 248 с.

        2. Шаповал М.І. Основи стандартизації, управління якістю і сертифікації: Підручник. - 3-тє вид., перероб. і доп. - К.: Європ. ун-т фінансів, інформ. систем менеджм. і бізнесу, 2006.

        3. Койфман Ю., Герус  О.,  Кисільова Т. Міжнародна стандартизація та сертифікація систем якості. – Львів-Київ, 2006.

        4.    Новицький Н.І., Олексюк В.Н. Управління якістю продукції [Текст]. – Мінськ: Нове знання, 2007.

        5.    Управління якістю [Текст]: Навч. посібник / Під ред. Мазура И.И. – М.: Вища школа, 2008.