УДК 35.072.6: 658.7

НОРМАТИВНО – ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ У СФЕРІ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ

Науковий керівник: К. ек. н. Кубай О. Г.

Мар’янчик Ю.Ю.

 

Проаналізовано діяльність та функції органів, що здійснюють державний фінансовий контроль у сфері закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти, а також розглянуті можливі шляхи вдосконалення його проведення з метою ефективного та доцільного використання державних коштів.

Ключові слова: державні закупівлі,  торги (конкурсні торги), фінансовий контроль, державні кошти.

Вступ. Україна як держава із перехідною економікою, що перебуває у стані перманентного розвитку, та має на меті стати повноправним членом світової економічної спільноти, ставить  за мету здійснити значні зрушення та зміни у державному управлінні, моделюючи різні системи та беручи за приклад досвід розвинених країн.

Постановка проблеми. Серед найважливіших проблем сучасного економічного розвитку України особливе місце займає проблема підвищення ефективності використання та витрачання державних ресурсів для забезпечення економічної безпеки та стійкого розвитку національної економіки. Одним з методів державного регулювання економіки є функціонування системи державних закупівель. Державним закупівлям відводиться роль перспективного та важливого макроекономічного регулятора, за допомогою якого можливе формування повноцінного конкурентного середовища, здійснення стабілізаційної політики в країні.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Теоретичним питанням дослідження різних аспектів державних закупівель країни присвятили свої роботи такі вітчизняні вчені і фахівці: Хусанова К.Ю., Константинова В., Міхальська А. В., Новаковець В., Міняйло В. П.

  Не зменшуючи значущості наукових робіт вищевикладених авторів, слід зауважити, що, на нашу думку, варто було б акцентувати увагу на деяких важливих аспектах, що відіграють принципову роль у розбудові національної економіки країни та її складових. Зокрема, на здійсненні організації контролю за цільовим використанням коштів державного бюджету та шляхах підвищення ефективності функціонування системи державних закупівель в Україні з метою економії державних коштів та забезпечення вільного конкурентного середовища.

Мета. Метою дослідження є обґрунтування доцільності проведення державного фінансового контролю у сфері державних закупівель, а також визначення основних елементів даного механізму, обґрунтованість застосування яких у правозастосовній діяльності сприятиме підвищенню ефективності діяльності державних органів у здійсненні нагляду та контролю.

Виклад основного матеріалу. Щороку держава здійснює закупівлю товарів та послуг на мільярди гривень. Закупівля товарів та послуг за бюджетні кошти здійснюється для виконання державою покладених на неї функцій: національна оборона, утримання доріг та земель загальнодержавного призначення, забезпечення освіти та охорони здоров’я тощо. Іншими словами, державними закупівлями є суми грошей, витрачені на товари та послуги, що безкоштовно надаються населенню. Тому організації, установи та підприємства, що планують і виконують процедури державних закупівель, мають постійну потребу в аналізі і контролі результатів прийнятих управлінських рішень. Мета контролю буде полягати у своєчасному виявленні відхилень від прийнятих стандартів, порушень принципів законності, ефективності, доцільності й економічності управління фінансовими ресурсами, що дасть змогу підвищити рівень відповідальності уповноважених осіб, отримати відшкодування збитків та попередити повторення порушення у майбутньому [1].

На нашу думку основним засобом контролю будь якої діяльності є законодавчо прийняті закони і нормативно-правові акти, отже відсутність відповідних законів, які б регулювали дані відносини породжує лише  хаос і корупцію. Тому питання фінансового контролю за державними коштами, що спрямовується на закупівлю товарів, робіт та послуг є більш ніж важливим. Нарешті Верховна Рада України прийняла Закон України від 01.06.2010 р. №2289-VI ‹‹Про здійснення державних закупівель››. Закон уведено в дію 31.07.10р.  Закон вносить принципові зміни до процедури закупівлі за державні кошти.

Пропонуємо ознайомитися з змістом і основними статтями даного документа. По-перше уведення  у дію Закону підлягає зміні визначення ‹‹тендер››. У новому законі поняття ‹‹тендер›› не зустрічається, тепер проведення процедури закупівлі товарів , робіт чи послуг за державні кошти - це торги або конкурсні торги. Так, відповідно до ст. 1 Закону, торги (конкурсні торги) – це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів (конкурсних торгів) згідно з процедурами , установленими Законом (крім процедури закупівлі в одного учасника).

По-друге, поняття „державні кошти” розглядається розширено, а саме: державні кошти – це не лише кошти Державного бюджету України, бюджету АР Крим та місцевих бюджетів, кошти національного банку України, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України, кошти загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття,  у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народження та похованням, кошти передбачені Законом України ‹‹Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності ››, а й кошти установ чи організацій, утворених у встановленому порядку, органами державної влади, органами влади АР Крим, місцевими державними адміністраціями чи органами місцевого самоврядування, кошти державних та місцевих фондів, кошти державного оборонного замовлення, кошти державного замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб, кошти державного матеріального резерву, кошти Аграрного фонду, кошти Фонду соціального захисту інвалідів, кошти, які надаються замовникам під гарантії Кабінету Міністрів України, Ради міністрів АР Крим та органів місцевого самоврядування за кредитами позиками що надаються іноземними державами, банками, міжнародними фінансовими організаціями або на умовах співфінансування разом з іноземними державами, банками міжнародними фінансовими організаціями, кошти підприємств та їх об’єднань [2].

Викладений вище матеріал вказує на те, що в новому законі поняття торги і грошові кошти має більш ширше значення ніж раніше, і це свідчить також про те, що і процедура державного контролю за даною діяльність набуває важливішого значення.

Державний нагляд (контроль) у сфері закупівель у межах їх повноважень здійснюється у межах їх повноважень уповноваженим органом, органами державної контрольно-ревізійної служби, Державним казначейством, Держкомстатом, Антимонопольним комітетом, а також Рахунковою палатою і правоохоронними органами [3].

 Високу актуальність фінансового контролю у сфері державних закупівель підтверджує те, що лише протягом січня-лютого 2010 року виявлено незаконних і не за цільовим призначенням проведених витрат, недостач коштів державного бюджету та інших загальнодержавних активів на загальну суму 243,5 млн. грн., або 72% від виявленого обсягу загальнодержавних і комунальних ресурсів, що використані з порушенням нормативно-правових актів. Крім того, встановлено недоотримання державним бюджетом, бюджетними установами і організаціями, державними 126 підприємствами належних їм доходів загалом на 124,8 млн. грн., з них державним бюджетом – понад 18,7 млн. гривень.

Найбільші суми порушень, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів держави, КРУ виявило у м. Києві  (112,6 млн. грн.) , Київській (22,6 млн. грн.),  Чернівецькій  (13,8млн. грн.) та Одеській  (12,3 млн. грн.) областях  [1].

Аналіз результатів  контрольно-аналітичних заходів за період  2005-2010 рр. свідчить, що більшість бюджетних правопорушень мають системний характер. У ході проведення Рахунковою палатою практично кожного контрольного заходу виявився такий вид бюджетного порушення, як використання коштів Державного бюджету України з порушеннями чинного законодавства. (таб. 1)

Таблиця 1.

Обсяги використання коштів Державного бюджету України з порушеннями чинного законодавства про державні закупівлі

Показники

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Розмір правопорушень млн. грн.

425,9

423,7

387,3

294,3

172,0

262,3

Питома вага до загальної величини правопорушень,  %

13,3

9,7

7,7

7,9

2

3,9

 

Як свідчать дані табл. 1, розміри порушень зростали протягом 2004-2006 рр., проте питома вага порушень, пов’язаних із використанням державних коштів для здійснення державних закупівель у загальній величині правопорушень і неефективного використання коштів зменшувалась з 13,3 % до 2% - у 2008р., а загальний обсяг правопорушень знизився до 172 млн. грн. Проте, у 2009 р. порівняно з 2008 р . загальний обсяг таких правопорушень збільшився на 90 млн. грн. і склав 262,3 млн. грн., або 3,9 % загальної суми бюджетних правопорушень [4].

На нашу думку  такий стан речей склався в результаті розбіжностей як засобів, так і цілей контрольних заходів різноманітних органів фінансового контролю, відсутності обміну інформацією про результати перевірок і системності їх проведення. Таким чином, щоб уникнути даних розбіжностей  в новому Законі України ‹‹Про здійснення державних закупівель››введено в дію ще одне нововведення, яке стосується процедури запиту цінових пропозицій. Дане положення зобов’язує обов’язкове опублікування запиту цінової пропозиції в офіційному державному виданні з питань державних закупівель та на веб – порталі Уповноваженого органу разом і з іншими процедурами в будь-якому разі.

Не слід забувати і про відповідальність за порушення законодавства у сфері державних закупівель. Раніше за порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти с. 164 п. 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачався штраф у розмірі від 150 до 350 неоподаткованих мінімумів громадян (від 2550 до 5950 грн.). Тепер цей штраф складає від 300 до 700 неоподаткованих мінімумів громадян (від  5100 до 11900 грн. ) А за вчинення повторного порушення протягом року несумлінну особу чекає штраф у розмірі від 700 до 1000 неоподаткованих мінімумів громадян ( від 11900 до 17000 грн. ) [2].

Висновок. На основі проведеного дослідження можна зробити висновок, що після прийняття закону  Закон України від 01.06.2010 р. №2289-VI ‹‹Про здійснення державних закупівель››,  усі  заходи, які передбачені ним нададуть можливість забезпечити належний ефективний контроль та аналіз цін у сфері державних закупівель. А також  дотримання головного принципу державних закупівель – ефективного витрачання державних коштів на засадах конкурентності та уникнути фактів придбання товарів, робіт і послуг за завищеними цінами.

Список використаної літератури.

1.     Міняйло В.П., Аналіз і контроль процедур державних закупівель. – 2009.

2.     Константинова В.  Держзакупівлі по-новому: огляд основних змін. - Місцеве самоврядування. - 2010.-№8. – С. 35-39.

3.     Хусанова К. Ю., Державний фінансовий контроль у сфері державних закупівель. – Юриспруденція: Теорія і практика. -2010. - №8. – С. – 21-28.

4.     Міхальська А. В. , Перевірка державних закупівель як новий різновид фінансового контролю. –  Актуальні проблеми економіки -  2009. - № 2. – С. 58 – 69.